نشست خبری سازمان بسیج دانشجویی سپاه کربلای مازندران

نشست خبری سازمان بسیج دانشجویی سپاه کربلای مازندران و رونمایی از پوستر چهارمین جشنواره سراسری دانشجویی ققنوس

چهارمین جشنواره هنری دانشجویی ققنوس استان مازندران به منظور عملی سازی هنر اسلامی توسط دانشجویان متعهد و انقلابی و بروز استعدادهای دانشجویی فراخوان داد.

به گزارش ایرنا ،مهدی فلاح دبیر چهارمین جشنواره هنری دانشجویی ققنوس روز دوشنبه در نشست خبری در ساری اظهار کرد: هنر بهترین راه برای ارائه ایدئولوژی به مردم است و جنبه مردمی هنر گفتمان مشترک بین قشر فرهیخته و جامعه ایجاد می کند.
وی با اشاره به آغاز فراخوان جشنواره از امروز گفت: از اسفند ماه سال گذشته برای چهارمین دوره جشنواره ققنوس به منظور افزایش راندمان آغاز به کار کردیم، سال گذشته ۴۰۰ اثر به جشنواره رسید و پیش بینی ارسال یکهزار اثر به دبیرخانه جشنواره را برای چهارمین دوره داریم.
فلاح مهلت دریافت آثار را تا دهم اسفندماه عنوان کرد و گفت: اردیبهشت ۹۸ اختتامیه جشنواره خواهد بود.
وی ادامه داد: ۱۵ شهرستان استان مازندران تحت پوشش جشنواره قرار دارند و به این منظور ۱۲۲ پایگاه ، حوزه و نمایشگاه در سراسر استان برپا شده و از فردا به صورت رسمی و فشرده فراخوان و پوستر جشنواره بویژه در شبکه های مجازی پخش می شود.
وی افزود: از ۱۰ اسفند تا ۱۵ اسفند بازبینی و پذیرش آثار توسط کمیته دسته بندی انجام می گیرد و آثار از ۱۵ اسفند تا ۱۵ فروردین سال اینده براساس پارامترهای جدید داوری می شوند و برگزیدگان به مرحله کشوری راه پیدا خواهند کرد.
دبیر جشنواره ققنوس مازندران گفت: چهارمین جشنواره هنری دانشجویی ققنوس در ۱۰ بخش برگزار می شود که شامل موارد زیر می شود:
‘آوایی و مداحی’ ویژه دانشجویان خواهر مازندران است که شامل محورهای دکلمه، نمایشنامه خوانی، مجری گری، دوبله فیلم و انیمیشن می شود و با سه موضوع نقش زن در واقعه کربلا، محور مقاومت شامل سوریه، فلسطین و عراق و یمن، آسیب ها و پدیده های اجتماعی شامل فضای مجازی کافه گردی و سبک زندگی غربی اثر پذیرفته می شود.
در بخش مداحی و مرثیه و مولودی خوانی ویژه برادران نیز، موضوعات عاشورا، مدافعان حرم و اعیاد مذهبی است.
‘پژوهش های هنری’ شامل ۴ موضوع تاریخ هنر انقلاب اسلامی ، نظریات شهید آوینی در هنر، مفهوم و نظریات هنری در تفکر دینی ، تجربیات و سبک های نوین هنری در چارچوب انقلاب اسلامی است.
بخش های بعدی ‘فیلم کوتاه’، ‘تاتر خیابانی’ و ‘انیمیشن’ و ‘استندآپ کمدی’ شامل ۵ موضوع اقتصاد مقاومتی و جهاد اقتصادی، تناقضات سبک زندگی مدرن، اسلامی شدن دانشگاه ها، عدالت اجتماعی است.
بخش ویژه ‘خوشنویسی’ شامل اذکار مذهبی، صلوات خاصه و جملات بزرگان دینی، موسیقی شامل محورهای سنتی، مقامی و تلفیقی و موسیقی های مناطق مازندران است.
بخش ‘ادبیات’ شعر کلاسیک نو و داستان کوتاه با موضوعات عدالت خواهی دانشجویی، آسیب های اجتماعی،
طنز انتقادی به مسائل روز و تحریم های آمریکاست.
بخش ‘هنرهای تجسمی’ شامل محورهای پوستر، عکس، کاریکاتور و خوشنویسی با موضوعات آیین های بومی و محلی فراموش شده مازندران، عدالت اجتماعی، امریکا و استکبار نوین است.
‘هنرهای نمایشی’ شامل فیلمنامه و نمایش با موضوعات عدالت اجتماعی، موضوعات صنفی و مدیریتی دانشگاه ها در استان، تبعات سبک زندگی مدرن و غیره را شامل می شود.
فلاح هدف جشنواره را رشد و ارتقا سطح هنری دانشجویان مازندران عنوان کرد و گفت: ۳۲ اثر در سال گذشته از این استان به جشنواره کشوری راه یافتند و سه اثر حایز رتبه شدند.

/ خزرنما