از متن تا حاشیه انتخاب شهردار ساری
پیروزی لب به لب شهردار در سایه/ امید مخالفان شهردار به قلم استاندار
به گزارش تیترامروز، محوریت اصلی چهل و سومین جلسه شورای اسلامی شهر ساری انتخاب شهردار مرکز مازندران بود. تصمیمی که در جلسه قبل اعضای شورای شهر به اتفاق نظر نرسیدند و استعلامات لازم برای احراز صلاحیت را دست مایه‌ی به تعویق انداختن این انتخاب کردند.

به ظاهر شهروندان منتظر پاسخ استعلام‌ها از وزارت کشور و رای نهایی اعضای 9 نفره شورای شهر ساری بودند تا از بین داوطلبان مستقل و وابسته یک نفر جایگزین مهدی عبوری شود.

اما آنچه از ظواهر و شواهد پیداست انتخاب شهردار ساری وابسته به یک رای بود؛ استعلام نقش اثرگذاری در این انتصاب نداشت. زیرا طرحی که برای انتخاب شهردار ساری از پیش تعیین شده بود حول قدرت طراحان تیمی از جنس عملگرایی می‌گشت تا سناریوی انتخابات آتی شورای شهر با وجود شهردار منتخبشان به درستی اجرا شود.

رئیس شورای شهر ساری با استعلام‌هایی که از وزارت کشور برای دو گزینه احراز صلاحیت پست شهردار ساری (کوروش یوسفی ساداتی و عبدالحمید فرزانه کناری) انجام داد بحث مدرک تحصیلی این دو داوطلب برای رسیدن به طبقه هفتم عمارت شهرداری نقش موثری داشت. اما ظاهرا در این مرحله، استعلام فرصتی بود تا فضایی برای متقاعد کردن مخالفان تیم عملگرایی برای انتصاب فرزانه فراهم شود.

همین مدرک تحصیلی موضوع مورد بحث در صحن علنی شورای اسلامی شهر ساری بود که در نهایت رئیس شورای شهر بعد از استعلام‌های انجام شده از استانداری مازندران و وزارت کشور درخصوص تأیید صلاحیت هر دو کاندیدای احراز سمت شهردار ساری پس از اظهار نظرات اعضای شورا در این زمینه، رأی گیری صورت گرفت که بر اساس آن عبدالحمید فرزانه کناری با کسب 5 رأی از مجموع 9 رأی مأخوذه بعنوان شهردار ساری انتخاب شد.

بعد از اینکه با نظر مهدی عبوری شهردار پیشین ساری فرزانه به عنوان سرپرست شهرداری مرکز استان معرفی شد تمام همت خود را به کار بست تا در سن 60 سالگی به آرزوی دیرینه خود که شهردار شدن بودن برسد. هرچند که شهردار جدید مرکز مازندران درمدت کاری خود حضور اثرگذاری در شهرداری ساری داشت. همه حمید فرزانه را به عنوان معاون درآمدزا در شهرداری می‌شناسند.

این در حالیست که اغلب شهرداری‌ها به ویژه شهرداری ساری برای تامین بودجه نیازمند درآمد پایدارند؛ کمتر دیده شد که این نهاد خدمات رسان بتواند پروژه‌های درآمدزایی پایدار برای خود تعریف کند تا تراکم فروشی و ماده 100 پاشنه آشیل شهرداری‌ها نشود.

اما فرزانه بعد از اینکه در صحن علنی شورای شهر از سوی اعضا رای موافق برای شهردار شدنش را گرفت اعلام کرد که مقابله با فساد اداری و مالی در شهرداری ساری در رأس برنامه‌هایم قرار دارد. به شدت به دنبال اصلاح ساختار سازمانی، اداری، مالی، شهرسازی، فنی و عمرانی و خدمات شهری خواهم بود و به دنبال ارتقاء شهرداری هستم.

حتی فرزانه در سخنانش به اعضای شورای شهر قول داد که در جهت صرفه و صلاح شهروندان قدم بردارد و تمام تلاشش را برای کسب رضایتمندی این عزیزان که وکلای شهروندان شریف ساری در مدیریت شهری هستند، انجام دهد.

سخنان بخش نخست فرزانه که مقابله با فساد مالی در شهرداری بود برای شهروندان امیدبخش است زیرا با کوتاه شدن دست برخی از دانه درشتان مالی که در جیب شهرداری قرار دارد سبب می‌شود تا پولی باقی بماند و با شهرفروشی پروژه‌های عمرانی تکمیل نشود.

اما در بخش دوم سخنانش که قول مساعد به اعضای شورای شهر داد تا در راستای سود شهروندان گام بردارد این همان نکته کلیدی است که نشان می‌دهد انتظارات مردم ساری دیگر مانند گذشته نیست این مردم مطالبه‌گر شده‌اند ولازم است شهرداری به رونق شهری و حقوق شهروندی توجه ویژه‌ای داشته باشد.

هرچند رای‌هایی که مردم ساری به نمایندگان خود در پارلمان شهری داده‌اند دین بزرگیست که بر گردن اعضای 9 نفره شوراست و باید ادای دین کنند.

حال که فرزانه در سایه‌ی مدیریت پیشین تصدی امور شهر را در دست دارد لازم است با ریل‌گذاری که برای توسعه شهری انجام شد به فعالیت خود ادامه دهد نه اینکه با فربه کردن بدنه شهرداری و سازمان‌های تابعه رضایت اعضای شورای شهر را برای انتخابات آتی جلب کند.

این در حالیست که بار از بدهکاری‌ بر دوش شهرداری ساری سنگینی می‌کند و هر ماه باید 14 میلیارد تومان به عنوان حقوق 6 هزار نیروی انسانی شاغل در این نهاد خدمات رسان تامین اعتبار کند که به نوع خود نیازمند مهارت ویژه و تدبیر مدیریتیست.

اما آنچه در انتخاب شهردار ساری جای بحث باقی مانده پاسخ به ابهاماتی است که در استعلام‌ها ایجاد شد اینکه شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت، کاندیدای شهرداری باید دارای مدرک تحصیلی فوق‌لیسانس باشند و استعلام لازم باید از سوی وزارت کشور صورت گیرد نه اینکه دفتر امور شهری استانداری پاسخ دهد.

بنا به گفته اسفندیار عشوری عضو شورای اسلامی شهر ساری که خود چندی پیش کاندیدای شهردار شدن بود و با تلاش 4 رای شورای 9 نفره را به خود اختصاص می‌داد استعلام مدارک فرزانه از دفتر امور شهری فاقد اعتبار دانست. این در حالیست که 7 داوطلب مستقل شهردار شدن در ساری با همین بخشنامه که برای فرزانه آورده داشت رد شدند.

حتی عشوری اعلام کرد که بخش‌نامه‌ای که (برای انتخاب شهردار) لغو شده است، چرا باید در صحن شورا مطرح شود؟ کار غیرقانونی است و این مصوبه شورا قانونی نیست.

با توجه به اینکه انتخاب شهردار ساری توسط 5 عضو موافق شورای شهر مرکز مازندران قطعی شد مخالفت‌هایی هم وجود داشت حتی همین مخالفان در انتظار تایید نهایی از سوی استانداری مازندران هستند این در حالیست که شب گذشته نامه سرگشاده کمال زارعی یکی از داوطلبان مستقل پست شهردار ساری به دست احمد حسین‌زادگان رسید و حتی در فضای مجازی هم دست به دست شد تا در تایید نهایی حمید فرزانه کمی دقت لازم به خرج داده شود.

باید دید در ادامه مدیریت پیشین شهرداری ساری با انتخاب حمیدفرزانه برای تصدی امور و اجرای شعارهای تیم عملگرایی مرکز مازندران می‌تواند به عنوان شهری بالنده در کنار سایر مراکز استان‌های کشور قرار گیرد؟

انتهای پیام/