امروز: ۰۲ تير ۱۴۰۰ -
کد خبر: ۱۲۰۴۷۳
۲۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۷
مسئول آزمایشگاه آندرولوژی وعضو هیئت علمی پژوهشکده رویان درباره اقدامات اولیه برای درمان ناباروری زوج‌ها که در ابتدا به بررسی اسپرم می‌پردازد، توضیحاتی ارائه داد.
اقدامات اولیه جهت درمان ناباروری چیست؟

به گزارش تیترامروز به نقل از ایمنا، عدم باروری یکی از زوجین زندگی را در شرایط سختی قرار می‌دهد و هزینه‌های مالی سنگینی را به افراد تحمیل می‌کند. در روزگاران قدیم درمان ناباروری دست یافتنی نبود، اما امروزه با پیشرفت علم این مهم ممکن شده و اکثر زوج‌های نابارور با مراجعه به مراکز درمان ناباروری تحت درمان قرار می‌گیرند و رؤیای داشتن فرزند برای آن‌ها محقق می‌شود. درمان ناباروری مراحل زیادی دارد؛ برای اطلاع بیشتر در مورد مرحله اول درمان ناباروری با مرضیه تولائی، مسئول آزمایشگاه آندرولوژی و عضو هیئت علمی پژوهشکده رویان گفت‌وگویی انجام داده‌ایم که شرح آن را در ادامه می‌خوانید:

چه زمانی به یک زوج نابارور گفته می‌شود؟

اصطلاح نابارور به زوج‌هایی گفته می‌شود که در مدت زمان ۱۲ ماه، بدون استفاده از روش‌های جلوگیری، به قصد فرزنددار شدن اقدام کنند، اما بارداری مشاهده نشود؛ در این صورت احتمالاً یکی از زوج‌ها در بارور شدن مشکل دارد که این مشکل باید در هر دو نفر آن‌ها بررسی شود و با شناسایی مشکل اقدام به درمان برای زوج نابارور آغاز شود.
اولین قدم برای بررسی توانایی باروری در زوج‌ها چیست؟
اولین قدم جهت بررسی توانایی باروری، بررسی اسپرم است که به مردان پیشنهاد می‌شود و فرد نابارور با مراجعه به مراکز درمان ناباروری، نمونه اسپرم را تحویل آزمایشگاه می‌دهد. کارشناسان نمونه اسپرم را از دو دیدگاه کمی و کیفی بر اساس معیارهای سازمان بهداشت جهانی (۲۰۱۰) بررسی می‌کنند تا مشکل شناسایی شود.

ارزیابی کمی اسپرم چگونه انجام می‌شود؟

ارزیابی کمی اسپرم مربوط به بررسی ظاهری نمونه اسپرمی است که باید در حالت معمول به صورت غیر شفاف، کدر و به رنگ خاکستری مایل به سفید باشد. همچنین اگر رنگ مایع اسپرم قرمز روشن تا قهوه‌ای تیره باشد، نشانه‌ای از وجود غیر معمول خون در مایع اسپرم است؛ رنگ زرد و بوی آمونیاک نشانه حضور ادرار در نمونه، مصرف بعضی از داروها و یا یرقان در فرد است؛ تمامی موارد ذکر شده باعث می‌شود به نمونه فرد، نمونه اسپرمی غیرطبیعی گفته شود.

ارزیابی کیفی نمونه اسپرم چگونه انجام می‌شود؟

ارزیابی کیفی نمونه اسپرم، غلظت اسپرم، تعداد کل اسپرم‌هایی که در هر انزال وجود دارد، حرکت و شکل ظاهری اسپرم را شامل می‌شود؛ به تعداد اسپرم‌ها در یک میلی لیتر نمونه اسپرم، غلظت اسپرم گفته می‌شود که در حالت طبیعی غلظت اسپرم ۱۵ میلیون یا بیشتر در هر میلی لیتر از انزال است، در صورتی که غلظت اسپرم کمتر از این مقدار باشد، نمونه شخص غیر طبیعی تلقی می‌شود، به تعداد کل اسپرم‌هایی که در هر انزال وجود دارد، تعداد کل اسپرم گفته می‌شود و در حالت طبیعی تعداد اسپرم ۳۹ میلیون در هر انزال و یا بیشتر است؛ در صورتی که تعداد اسپرم کمتر از این مقدار باشد، نمونه اسپرم فرد را غیر طبیعی تلقی می‌کنند.

حرکت و شکل ظاهری اسپرم طبیعی باید چگونه باشد؟

در مایع منی اسپرم‌ها بدون صورت متحرک و یا بی‌حرکت قابل مشاهده هستند؛ درصد حرکت کل اسپرم باید در حالت طبیعی حداقل ۴۰ درصد باشد. در صورت پایین بودن این مقادیر نمونه اسپرم غیر طبیعی تلقی می‌شود. شکل ظاهری اسپرم در سه قسمت سر، گردن و دم اسپرم بررسی می‌شود در حالت طبیعی درصد اسپرم با شکل غیر طبیعی، اگر پایین‌تر از ۹۶ درصد باشد، نمونه شخص طبیعی و اگر بالاتر باشد، غیرطبیعی تلقی خواهد شد.

بر اساس گزارش‌های متعددی که در مقالات بین المللی ارائه شده است، غلظت اسپرم، تعداد کل اسپرم، حرکت اسپرم و شکل ظاهری اسپرم با میزان موفقیت باروری زوجین ارتباط مستقیمی دارد و غیرطبیعی بودن هر کدام از این پارامترها یا همه آن‌ها می‌تواند با کاهش قدرت باروری زوجین مرتبط باشد. اگرچه آنالیز مایع اسپرمی از دیدگاه‌های فوق به عنوان اولین قدم در درمان ناباروری زوجین مشخص شده است، اما اخیراً درمان ناباروری بر اهمیت بررسی سلامت ژنوم اسپرم که نیمی از ژنوم جنین آینده را تشکیل می‌دهد، متمرکز شده است.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
تصویر کرونا در ۱۰عکس تاثیرگذار دنیا پسربچه‌ای که سپر بلای خواهرش شد کرونا در کره‌شمالی؛ «اون» ماسک نمی‌زند دریاچه‌ای به رنگ صورتی دادگاه رسیدگی به اتهامات ۲۱ متهم کلان ارزی نقاشی جورج فلوید روی دیوارها نامزد‌های بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۲۰ جایزه خرس‌طلایی برای فیلم «شیطان وجود ندارد»
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم