امروز: ۲۵ مهر ۱۴۰۰ -
کد خبر: ۱۰۷۴۹۲
۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۱
به کجا چنین شتابان…
روبه رو شدن با صحنه‌های غیر انسانی باید هزاران بار متاثر شویم که انسانیت از کدامین ارتفاع سقوط کرده است که در قبال حقوق انسانی همنوع خود اینگونه به شرافتش چوب حراج زده است؛ این روزها باید بگوییم انسانیت کیلویی چند؟!
تیتر امروز؛ رقیه نعلبندانی- انسان همان حیوان ناطقی است که بر اساس تعقل  خدادادی به عنوان اشرف مخلوقات در جهان محسوب شده و این مهم تنها وجه تمایز بین انسان و حیوان تلقی می‌شود.
برخی رفتار و کردار بشر به گونه‌ای فضای انسانیت را زیر سوال می‌برد که در اوج حیوانیت هیچ چارپایی با همنوع خود نمی‌کند حتی اگر خوی وحشیگری در طبیعتش باشد.
روز گذشته در شبکه‌های اجتماعی مجازی فیلمی از سنگسار کردن یک قلاده توله خرس قهوه‌ای در منطقه دراسله سوادکوه توسط دونفر که ادعای مردانگی داشتند دست به دست گشت و دل هر بیننده‌ای را ریش کرد.
حتی وقتی خانمی به این دو مرد قسم می‌داد که این حیوان نحیف رمقی برای دفاع از خود ندارد؛ دست از پرتاب سنگ نمی‌کشیدند و همچنان ضربه‌ها شدت بیشتری می‌گرفت و بدن کم توان این توله خرس قهوه‌ای را می‌آزرد. فقط ناله این حیوان بی‌پناه بود که فضای سوادکوه را غرق در تاثر می‌کرد.
آنچه در این فیلم کوتاه به دید بینندگان رسید چیزی جز قساوت قلب یک انسان نبود. «قلب» از منظر قرآنی، منشأ فهم و ادراک معنوی است؛ البته مراد، قلب باطنی است. قلب، در صورتی می‌تواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد که بیمار نباشد. قلب باطنی، همانند قلب ظاهری ممکن است به انواع بیماری ها دچار شود. برای قلب باطنی، قساوت و سخت دلی، از شدیدترین نوع بیماری‌ها محسوب می‌شود. در این خصوص از حضرت امام صادق(ع) کلامی به نقل از حضرت عیسی(ع) آمده است که می ‌فرمایند: «مَا أَمْرَضَ قَلْبٌ بِأَشَدَّ مِنَ الْقَسْوَةِ؛ هیچ قلبی به چیزی شدیدتر از قساوت، بیمار نشده است.»
بیماری مهلک قساوت اگر معالجه نشود، انسان را از سعادت ابدی محروم و به بدترین نوع شقاوت گرفتار می‌کند.
این تراژدی غم تداعی‌گر صحنه تاسف‌باری است که چندی پیش در صحنه تصادف خودروی پورشه با یک انسان را نشان می‌داد.
وقتی راننده ضارب خودروی چند میلیاردی پورشه در کمال خونسردی عنوان می‌کرد اگر انسانی در این سانحه تصادف جان خود را از دست داد برایم مهم نیست؛ دیه‌اش را می‌پردازم.
حال با روبه رو شدن با این صحنه‌های غیر انسانی باید هزاران بار متاثر شویم که انسانیت از کدامین ارتفاع سقوط کرده است که در قبال حقوق انسانی همنوع خود اینگونه به شرافتش چوب حراج زده است؛ این روزها باید بگوییم انسانیت کیلویی چند؟!
البته آنچه در انتشار این ویدیوهای دردناک شاهد هستیم چندین دسته از افراد به صورت عینی و غیر عینی نقشی ایفا می‌کنند به طور مثال خانمی که مانع ضربه زدن دو فرد انسان نما به این قلاده خرس آسیب دیده می‌شود و تعدادی دیگر که نگران حضور محیط زیست هستند و عده‌ای هم قصد دارند خرس زنده بماند. در این حالت باید با رعایت انصاف بگوییم هنوز رگه‌ای از انسانیت در وجود برخی افراد وجود دارد که بارقه امیدی است که اعلام کنیم انسانیت هنوز نمرده است اما عده قلیلی بر اثر بیماری سخت دلی انسانیت را بلعیده و آنرا قی کرده‌اند.
به درستی که حیوانات، بخشی از جامعه طبیعی و زیست محیطی را تشکیل می‌دهند و در برقراری توازن در نظام طبیعت، نقش موثر و غیرقابل انکاری دارند. حیوانات به مانند انسان‌ها از حقوق خاص خویش مانند حق حیات، حق درمان، حق آرامش، حق زیست جمعی، حق پرهیز از هر نوع خشونت، حق پرهیز از هرگونه نسل کشی، حق استفاده از حیات وحش و مانند آنها برخوردارند و هرگونه تعدی و تفریط نسبت به آنها یا حقوق آنها، به منزله نقض حقوق آنان محسوب شده و ضروری است، مستوجب مسئولیت باشد.

تضییع حقوق حیوانات طبق قانون مجازات اسلامی جرم بوده و به نوعی ترویج خشونت نیز محسوب می‌شود و از طرفی نظم عمومی جامعه را برهم زده و بهداشت عمومی را به مخاطره می‌اندازد.

طبق ماده 680 قانون مجازات اسلامی هر کس برخلاف مقررات و بدون مجوز قانونی اقدام به شکار یا صید حیوانات و جانوران وحشی حفاظت شده کند، به حبس از دو تا 10 سال محکوم خواهد شد.
در این خصوص مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مازندران از شناسایی و طرح شکایت از افراد سنگ انداز به خرس مجروح در سواد کوه خبر داد.
 حسینعلی ابراهیمی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مازندران گفت: طبق گزارش مردمی مبنی بر پرت شدن یک قلاده توله خرس در منطقه کوهستانی دراسله در شهرستان سوادکوه را دریافت کردیم.  پس ازدریافت خبر بلافاصله محیط بانان به همراه دامپزشک و رئیس اداره نظارت بر امورحیات وحش اداره کل به منطقه اعزام شدند و خرس زخمی را به پناهگاه حیات وحش سمسکنده منتقل کردند که متاسفانه علیرغم تلاش دامپزشک، خرس تلف شد.
  ابراهیمی گفت که متاسفانه پس از این رویداد در فضای مجازی فیلم‌هایی منتشر شده که در آن افرادی به سمت خرس مجروح سنگ پرتاب می‌کنند و قصد آزار حیوان را دارند.
  مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران افزود: ما این حرکت غیر انسانی را محکوم می‌کنیم و مکاتباتی هم با مراجع قضایی انجام شد تا مراجع ذی‌صلاح اقدامات برخورد با متخلفان را انجام دهند.
اما قابل ذکر است که مطرح شود؛ دادستان عمومی و انقلاب سوادکوه از دستگیری متهم به اتلاف یک قلاده توله خرس در این شهرستان خبر داد.
رسول محمدی در این خصوص گفت: پرونده قضایی برای ضاربان این توله خرس در دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان سوادکوه تشکیل و با پیگیری عوامل انتظامی یکی از متهمین شناسایی و دستگیر شد.
این مقام قضایی خاطرنشان کرد: پرونده متهم برای انجام تحقیقات تکمیلی در یکی از شعبات دادسرای عمومی و انقلاب سوادکوه در حال رسیدگی است.
نکته پایانی: گویا این روزها ما هم از اسب افتاده‌ایم هم  از اصل...
انتهای پیام/
مطالب مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
تصویر کرونا در ۱۰عکس تاثیرگذار دنیا پسربچه‌ای که سپر بلای خواهرش شد کرونا در کره‌شمالی؛ «اون» ماسک نمی‌زند دریاچه‌ای به رنگ صورتی دادگاه رسیدگی به اتهامات ۲۱ متهم کلان ارزی نقاشی جورج فلوید روی دیوارها نامزد‌های بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۲۰ جایزه خرس‌طلایی برای فیلم «شیطان وجود ندارد»
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم