امروز: ۰۳ مهر ۱۴۰۰ -
کد خبر: ۱۰۰۲۴۷
۲۹ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۷
مدیرکل بهزیستی مازندران عنوان کرد:
تیترامروز/ رقیه نعلبندانی: تصور جامعه از وظیفه و فعالیت‌های بهزیستی، پرداختن به مشکلات معلولان است. اما همان طور که از واژه بهزیستی برمی‌آید، جامعه هدف این نهاد همه اقشار جامعه هستند. بهزیستی به معنی بهتر زیستن آحاد جامعه با خدماتی است که از سوی نهادی به نام سازمان بهزیستی به جامعه هدف ارائه می‌شود. معلولان، فرزندان بی‌سرپرست و بدسرپرست، زنان سرپرست خانوار، معتادان و رها شدگان از دام اعتیاد به صورت خاص از بهزیستی خدمات می‌گیرند. از لحاظ قانونی بهزیستی متولی اصلی کودکان بد و بی‌سرپرست جامعه است که با داشتن مراکز نگهداری و شیرخوارگاه‌ها حتی پاسخگوی خانواده‌هایی است که متقاضی فرزندخواندگی هستند. دیدگاه‌های دکتر «سعید آرام» مدیرکل بهزیستی مازندران در گفت‌وگو با تیتر هفته، حاوی نکاتی در مورد مسائل فرزندخواندگی است:

*فرزندخواندگی در مازندران
ساز و کار فرزند خواندگی سخت نیست، بلکه در مازندران فرزند برای واگذاری کم است.
تعداد فرزندان قابل واگذاری در مقابل متقاضیان بسیار اندک است.
حدود 700 خانوار متقاضی فرزند در استان وجود دارد، در حالی که امسال 20 فرزند در استان داریم.
انتخاب جنسیت فرزند از سوی خانواده‌ها عاملی برای سخت‌تر کردن روند واگذاری فرزند است. خانواده‌هایی که متقاضی فرزند هستند به جنسیت و سن فرزند کمتر از 6 سال تأکید دارند.
متقاضیان فرزندخواندگی پس از تأیید صلاحیت روانی، اقتصادی و اجتماعی از طریق قوه قضاییه در نوبت دریافت فرزند قرار می‌گیرند.
در حال حاضر 180 فرزند سه سال به بالا در مراکز شبانه‌روزی ما سرپرستی می‌شوند و قابل واگذاری هستند.

*آسان‌سازی واگذاری فرزند
آسان‌سازی در روند واگذاری فرزند از اقدامات جدید بهزیستی است.
بهزیستی به خانواده‌هایی که 80 درصد صلاحیت مد نظر را داشته باشند، یک سال زودتر فرزند را واگذار می‌کند. تا زمانی که قوه قضاییه به قطعیت کامل در صلاحیت خانواده متقاضی قرار بگیرد، کودک به جای ماندن در شیرخوارگاه، در کنار خانواده قرار می‌گیرد. یکی از دلایل مطرح شدن فروش نوزادان می‌تواند طولانی شدن مدت انتظار و در نوبت قرار گرفتن متقاضیان فرزند باشد. فرزندانی که واگذار می‌شوند برای بهره‌بردن از حقوق اجتماعی باید هویت داشته باشند. به همین دلیل لازم است مسیر دریافت شناسنامه با تأیید بهزیستی باشد.


*باید و نبایدهای متقاضیان
فرزندخوانده در سن مشخصی که بهزیستی تعیین کرده باید در جریان قرار بگیرد که فرزندخوانده یک خانواده است. از لحاظ قانونی این فرزندان از ارث خانواده برخوردار نخواهند بود.
 بهزیستی مازندران طبق وظیفه، به طور مداوم پس از واگذاری پیگیر وضعیت فرزندان است. در سال نخست واگذاری هر ماه و در سال‌های بعد هر 6 ماه خانواده‌هایی که فرزند به آنان واگذار شد مورد بررسی بهزیستی قرار می‌گیرند.
خانواده‌هایی که فرزند داشته باشند و مطالبه کنند در اولویت واگذاری قرار نمی‌گیرند.


موارد خاص
در مدت خدمت 5 ساله‌ام در بهزیستی مازندران فقط یک مورد بود که خانواده به دلیل اینکه فرزند کمتر مورد آسیب روحی قرار گیرد کودک را به بهزیستی برگرداند.
در یکی از موارد هم فرزندی واگذار شد که بعدها مشخص شد این کودک دارای معلولیت است. خانواده به سرپرستی خود ادامه داد و پس از مشخص شدن معلولیت فرزندخوانده‌اش، خواهان فرزند دیگر از بهزیستی شد.


برنامه‌های حمایتی
در مرکز مازندران یک شیرخوارگاه داریم. اما کودکان از سه سال به بعد بنا به جنسیت و سن به مؤسسات خیریه واگذار می‌شوند.
فضای بهزیستی عاطفی و معنوی است. صفای روح جامعه هدف بهزیستی همه را مجذوب می‌کند. کار در این نهاد خدماتی توفیق و لطف خداوند است که نصیب ما شده است.
شأن مددجویان در ارائه خدمات باید حفظ شود.
طبق برنامه‌ریزی هر ساله حدود 400 تا 500 مددجو به مشهد مقدس اعزام می‌شوند.


نقش اثرگذار نیکوکاران
اگر نیکوکاران نباشند نمی‌توانیم به اهداف بهزیستی دست یابیم. تمامی بچه‌های بهزیستی حامی دارند.
با توجه به محدود بودن توان سازمان بهزیستی و دستگاه‌های دولتی در اجرای برنامه‌های حمایتی از مشارکت مردم بهره گرفته می‌شود.
مشارکت مردم مازندران در حمایت از همنوعان در کشور چشمگیر و برتر است. هنر سازمان بهزیستی این است که سرمایه‌های اجتماعی را به ظرفیت تبدیل کند.


40 سالگی انقلاب و تولد بهزیستی
این نهاد حمایتی مولود انقلاب اسلامی است. بهزیستی ابتدا با هدف فقرزدایی در کشور شکل گرفت، اما با گذشت زمان این نهاد حمایتی پاسخگوی مطالبات جامعه هدف گسترده تری شد.
پس از 40 سال پیروزی انقلاب اسلامی، مطالبات جامعه هدف بهزیستی از مسائل اجتماعی و معیشتی، به شهروند بودن در جامعه تغییر کرد. مددجویان بهزیستی خواستار ارتقاء کیفیت زندگی خود هستند، زیرا خدمات ما سبب افزایش طول عمر معلولان شده است.
همه دستگاه‌های اجرایی باید بدانند بهزیستی متولی تمام کارهای مددجویان نیست. مددجویان جامعه هدف بهزیستی از ابتدا بی‌سرپرست، بد سرپرست و معلول نبودند. بسیاری از معلولیت‌ها ناشی از حوادثی بود که در جامعه رخ داد. لازم است برای این قشر برنامه‌ریزی شود.

رویکرد دولت تدبیر و امید در بحث گفتمان اجتماعی سبب شد تا خدمات بهزیستی به جامعه هدف افزایش و اعتماد مردم نیز بیشتر شود.