اتفاق عجیب در پارلمان کانادا: توقف عادی سازی روابط با ایران و قرار دادن سپاه در فهرست سازمان های تروریستی!

مجلس نمایندگان کانادا با اکثریت آرا خواستار توقف مذاکره با ایران برای از سرگیری مناسبات دیپلماتیک شد.

به گزارش تیتر امروز  به نقل از دویچه وله، مجلس نمایندگان (عوام) کانادا دیروز سه‌شنبه طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن باید مذاکره با ایران برای از سرگیری مناسبات پایان گیرد.

این طرح از سوی گارنت گینویس، نماینده حزب محافظه‌کار به مجلس عوام ارائه شد. برخی از محافل سیاسی پیشتر گمانه‌زنی کرده بودند که این طرح از حمایت حزب لیبرال به رهبری جاستین ترودو برخوردار نشود. طبق این طرح، پارلمان کانادا همچنین تصویب کرد که سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های ترویستی این کشور قرار گرفت. این در حالی است که سپاه پاسداران، بخشی از نیروهای مسلح یک کشور عضو سازمان ملل متحد است.

پارلمان کانادا: افزودن سپاه پاسداران به لیست گروه های تروریستی / توقف عادی سازی روابط با ایران

رای‌گیری برای این طرح در پارلمان کانادا نخست با قیام نمایندگان محافظه‌کار مورد تایید قرار گرفت و جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا نخستین نماینده حزب لیبرال بود که با قیام خود از این طرح پشتیبانی کرد. به گفته ناظران سیاسی، این اقدام ترودو باعث شگفتی شده است. ترودو پس از توافق اتمی میان ایران و گروه ۵+۱ اعلام کرده بود که کانادا آماده برقراری روابط دیپلماتیک با تهران است.

ارین اوتول، نماینده حزب محافظه‌کار، پس از رای‌گیری گفت: «رای‌گیری امروز که محکومیت رژیم ایران و قرار گرفتن سپاه پاسداران در لیست گروه‌های تروریستی را در برداشت، یک رای‌گیری تاریخی بود.»

استیون هاپر، نخست‌وزیر پیشین کانادا از حزب محافظه‌کار در سپتامبر ۲۰۱۲ مناسبات دیپلماتیک این کشور با ایران را قطع کرد. سفارت کانادا در تهران بسته شد و دیپلمات‌های ایران نیز مجبور به ترک کانادا شدند.

این مصوبه همچین از سخنان مقامات ارشد ایران درباره اسرائیل انتقاد و خواستار آزادی تمامی شهروندان کانادایی شده که هم اکنون در ایران در زندان هستند.