تیتر هفته از آخرین وضعیت آینده استانداری مازندران گزارش می دهد؛
باخت در خانه / سردار محمد اسلامی در یک قدمی استانداری مازندران


بعد از پایان انتخابات ریاست جمهوری و پیروزی مجدد حسن روحانی در انتخابات مردم چشم انتظار تحولات بسیاری بوده اند، درست است است که همچنان زمان نسبتا زیادی مانده و در همین مدت هم رئیس جمهور می تواند تحولات شگرفی ایجاد کند. اما تغییر استاندار مازندران مطالبه ای بود که نیاز به گذشت این زمان طولانی نداشت، بخش عظیمی از مردم استان و همچنین گروه های سیاسی مدت زیادی است که به هر ریسمانی چنگ می اندازند تا امیدی برای تغییر استاندار در مازندران به وجود بیاورند.

در انتخاباتی که گذشت همه گروه های سیاسی مخالف استاندار که گرایشات اصلاح طلبی داشتند دست از مخالفت برداشته و برای پیروزی حسن روحانی تلاش کردند، اکنون همه آن افراد خود را مستحق آن می دانند که رئیس جمهور به خواسته آنها توجه کند و شخصی را از میان آن ها جایگزین فلاح نماید. ابتدای امر گزینه مطلوب اصلاح طلبان و حتی معتدلین محسن نریمان بوده است، این موضوع تا حدی جدی شد که حتی خبری مبنی بر تایید حکم استانداری نریمان توسط برخی رسانه ها منتشر شد. اما رفته رفته و بنا بر دلایل گوناگونی محسن نریمان از اردوگاه استانداران بلقوه مازندران کنار رفت.

نزدیک به بیست نفر در این اردوگاه به امید استاندار شدن حضور داشتند، همه آن ها بومی بوده اند، اکثر این گزینه ها توسط رسانه های مختلفی حمایت می شدند. در این بین افرادی که لابی بهتری انجام می دادند به ساختمان سفید استانداری نزدیک تر می شدند. دایره رقابت تنگ شد و از بین همه این افراد تنها سه نفر با قی ماندند. علی کریمی مله، مهدی عبوری و جعفر رحمانزاده سه نفری بودند که از آن ها به عنوان جدی ترین گزینه های استانداری مازندران نام برده می شد. علی کریمی مله گزینه اول شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان مازندران بود و مهدی عبوری هم گزینه مطلوب مجمع نمایندگان مازندران، جعفر رحمانزاده هم گفته می شد در پایتخت نسبت به سایرین لابی های بهتری انجام داده است.

تا این لحظه نه تلاش ها و نامه های شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان برای دولت مهم بوده و نه تصمیم مجمع نمایندگان مازندران، عبدالله رضیان نماینده مردم قائم شهر و سوادکوه در مجلس نیز در گفتگویی با تیتر امروز گفته است که نمایندگان مجلس مازندران از دولت در انتخاب استاندار گله‌مند هستند..

گویا تمام سر و صداهایی که گروه هایی مختلف سیاسی برای مطرح کردن گزینه مطلوبشان داشتند بیهوده بوده و دولت توجهی به پافشاری و ارسال نامه های پی در پی آنها نکرده است. نه موج سازی های رسانه ای حامیان مهدی عبوری به کار آمد و نه سعی در نزدیک نشان دادن کریمی مله به رئیس جمهور که توسط برخی حامیانش مطرح شده بود.

این تعلل دولت در تعیین تکلیف سرنوشت مازندارن دو ذهنیت را ایجاد می کند:

1- دولت و یا کسانی در پشت پرده سعی دارند تا با کنترل سیاسی فضای استان بستر را برای ابقاء فلاح فراهم کنند، گویا ربیع فلاح هم از این ماجرا خبر دارد و از همین رو تاب نیاورد و در جلسه ای رسمی اعلام کرد که 4 سال دیگر نیز در مازندارن خواهم ماند، گرچه این حرف او خنده را بر لبان حضار پدید آورد اما به نظر نمی رسد که استاندار با آنها شوخی کرد است.

2- دولت از ابتدای آعاز به کارش در سال 96 نشان داد که اعتقادی به گماردن استانداران بومی در استان ها ندارد، حال اینکه این روش چه مقدار صحیح است از حوصله این نوشتار خارج است . با نگاهی به روند نصب استانداران پی خواهیم برد که اراده ای برای انتخاب استاندارن بومی وجود ندارد مگر اینکه از جایی فشاری وارد شود.

اکنون مازندرانی ها در آستانه یک باخت در داخل خانه هستند، اصلاح طلبان که 4 سال گذشته را از دست دادند امروز به شرط نصب استاندار اصلاح طلب به غیر بومی بودن آن رضایت می دهند. مختافان دولت هم به ابقا فلاح راضی هستند.

اسدالله رازانی اولین گزینه غیر بومی بود که برای مازندران مطرح شد اما خیلی زود محو و فراموش شد.

طبق اخباری که از یک منبع آگاه به تیتر امروز رسیده است دولت اصرار در انتخاب استاندار غیر بومی برای مازندران دارد و در بین اینها سردار محمد اسلامی شانس بالاتری دارد.  اسلامی معاون وزیر دفاع است. او سابقه معاونت عمرانی استانداری خراسان را در دوره اصلاحات به همراه دارد. همچنین محمد اسلامی در دورانی که حسن روحانی دبیر شورای عالی امنیت ملی بوده یکی از اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای بوده است. گفته می شود که اسلامی تقریبا کلید استانداری مازندران را از دولت گرفته است.

دومین گزینه غیر بومی گفته می شود شاید به مازندران بیاید اسدالله رازانی است. وی اهل همدان است و در دولت تدبیر و امید استاندار استان البرز بوده است. اسدالله رازانی اصلاح طلب و متولد لرستان است. او سابقه استانداری کرمان شاه را در کارنامه خود دارد و همچنین گفته می شود رابطه نزدیکی با رئیس دولت اصلاحات دارد.

گویا غیر بومی ها نزدیک به یک برد در خانه حریف هستند و مازندرانی ها هچنان منتظرند تا ببینند سرنوشت آینده استانشان چه می شود.