مدیرعامل تامین اجتماعی، افزایش حق مسکن و بن خواربار بازنشستگان را "کارشناسی نشده" می‌داند/ روز ۲۵ تیر صدای بازنشستگان را می‌شنوند

به گزارش تیترامروز به نقل از خبرنگار ایلنا، «علی دهقان‌کیا» با اشاره به مقاومت مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بر سر افزایش مستمری‌ حداقل بگیران به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، گفت: پس از اینکه یک به یک سناریوهای افزایش مستمری توسط آقایان شریعتمداری و سالاری کنار گذاشته شدند و برخلاف سناریوهای موجود تصمیم‌گیری شد، در جلسه‌ای به آقای مصطفی سالاری پیشنهاد داده شد تا با افزایش مزایای مستمری‌بگیران به اندازه کارگران شاغل موافق کند.

وی افزود: مدیرعامل سازمان با این موضوع مخالفت کرد و این پیشنهاد را غیرکارشناسی شده خواند. این در حالی است که بازنشسته کف‌بگیر پس از ۳۰ سال کار، در سال ۹۹، تنها ۲ میلیون و ۱۲ هزار تومان مستمری دریافت می‌کنند؛ درحالیکه در سال جاری دستمزد کارگر شاغلی که سابقه کار ندارد با احتساب حق مسکن ۳۰۰ هزار تومانی و بن خواربار ۴۰۰ هزار تومانی، به ۲ میلیون و ۶۱۱ هزار تومان و دستمزد کارگر با ۱ سال سابقه کار به ۲ میلیون و ۷۱۱ هزار تومان می‌رسد.

رئیس کانون کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیر تامین اجتماعی شهرستان تهران، تصریح کرد: بر این اساس، میان بازنشسته کف‌بگیر با کارگر بدون سابقه کار، ۵۹۹ هزار تومان و میان بازنشسته کف‌بگیر با کارگر دارای ۱ سال سابقه کار، ۶۹۹ هزار تومان شکاف درآمدی وجود دارد؛ در حالی که بازنشسته‌ها همسر، عروس، داماد و چند نوه دارند و به زحمت هزینه‌هایِ یک هفته از زندگی  را تامین می‌کنند.

وی افزود: در حالی که شاغلان تنها از بابت دو مورد حق مسکن و بن خواربار ۷۰۰ هزار تومان پول دریافت می‌کنند که کل مزایای تعلق گرفته به مستمری‌بگیران به ۲۰۰ هزار تومان هم نمی‌رسد. چنین شکافی روا نیست و بازنشستگان را مستقیم پای دیوار فقر می‌گذارد. در چنین فضایی نیازمند افرادی در سطوح عالی مدیریتی هستیم که اقتضائات بحران را درک کنند و عملگرا باشند و از شعار دادن و عملیاتروانی دوری کنند.

دهقان‌کیا با بیان اینکه هنوز امیدواریم که تا دیر نشده مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی از افزایش حق مسکن به  ۳۰۰هزار تومان و افزایش بن خواربار به ۴۰۰ هزار تومان و اعمال افزایش ۷۰۰ هزار تومان روی مستمری حمایت کند و آن را به حساب یک تصمیم کارشناسی شده نگذارد، گفت: نمی‌توان مزایای مستمری کارگران را به جرم بازنشسته شدن کاهش داد اما اینها این کار را به راحتی انجام می‌دهند؛ به نحوی که امروز هیچکس علاقه ندارد در مورد بازنشستگی‌اش صحبت کند.

وی افزود: بر این اساس، کاری صورت گرفته است که از این پس هیچ بازنشسته‌ای به وعده‌های مدیران توجه نمی‌کند و حتی منتظر تحقق وعده‌های آنها نمی‌شیدند و خود راسا برای پیگیری «حق» ورود می‌کند. به همین دلیل عواقب شرایط معیشتی بازنشستگان تامین اجتماعی را مسئولان هشدار می‌دهیم و از آنها می‌خواهیم لحظه‌ای درباره سختی شرایط زیستی حداقلی‌بگیران به خود تردید راه ندهند.

رئیس کانون کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیر تامین اجتماعی شهرستان تهران با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی باید همین امروز برای رساندن کف مستمری‌ به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان اقدام کند و حتی اگر شده دولت را برای پرداخت طلب خود به جهت افزایش حقوق بازنشستگان و اجرای همسان‌سازی زیر فشار بگذارد، گفت: در اینکه بدهی ۳۱۷ هزار میلیارد تومان دولت به سازمان، اول و آخر بازنشستگان را متضرر ساخته است، تردیدی نیست؛ تمام ارکان نظام هم این واقعیت را می‌دانند و رهبری هم بر «ماهیت بین‌النسلی» سازمان تامین اجتماعی صحه گذاشته‌اند. در نتیجه مدیرعامل سازمان باید دولت را برای همراهی با بازنشستگان تامین اجتماعی متقاعد کند و از این موضع کوتاه نیاید.

وی افزود: هرچند اگر دولت هم با بی‌توجهی به ماهیت بین‌النسلی سازمان، بدهی خود را پرداخت نکند، سازمان باید افزایش مستمری‌ها به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان را به گردن بگیرد. در این زمینه هیچ تعارفی نداریم. نگرانی بازنشستگان را پوست کنده به آقای سالاری رساندیم. مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی باید مشخص کند که با بازنشستگان چند چند است. شرایط هرچه باشد روز تامین اجتماعی (25 تیر) صدای بازنشستگان را می‌شوند.