کاهش ۱۰ درصدی بارندگی نیم فصل زراعی در مازندران
به گزارش تیتر امروز،رحیم یوسفی زاده گفت : در این مدت در استان مازندران ۴۹۸ میلی متر باران بارید که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۶۰ میلی متر کاهش یافت.
وی اضافه کرد : این درحالیست که میانگین بارش باران در نیمه نخست سال زراعی جاری در مقایسه با مدت مشابه دوره آماری بیش از ۲۲ درصد ( ۹۱ میلی متر) بیشتر شد.
به گفته وی از لحاظ شهرستانی میانگین بارش ها در مقایسه با مدت مشابه سال قبل در ۱۹ شهرستان روند کاهشی داشت و در سه شهرستان محمودآباد ، بابلسر و فریدونکنار به طور میانگین ۱۸ درصد رشد داشت.
یوسفی زاده دلیل روند کاهشی باران در ۱۹ شهرستان استان مازندران را در نیمه نخست سال زراعی جاری به دلیل بارش های سیل آسا اواخر اسفندماه سال ۹۷ دانست.
این کارشناس هواشناسی مازندران بارش نرمال یک ساله استان مازندران را ۶۵۱ میلی متر اعلام کرد.
افزایش ۱۰ درصدی بارش ها در سال ۹۸
 رییس مرکز پدافند غیرعامل هواشناشی مازندران همچنین گفت که بر اساس اطلاعات میانگین حسابی برگرفته از ۱۵ ایستگاه همدیدی در سطح استان مازندران ، میانگین بارش باران در این استان در سال ۹۸ نسبت به سال قبل از آن ۱۰ درصد و در مقایسه با میانگین دوره بلند مدت حدود ۲۴ درصد بیشتر شد.
یوسفی زاده گفت : بر این اساس میانگین بارندگی مازندران در سال ۹۸ حدود ۸۲۶ میلی متر بود و در این میان کمترین بارش مربوط به ایستگاه بلده با ۳۴۳ میلی متر و بیشترین آن با یکهزار و ۷۶۲ میلی متر مربوط به ایستگاه نوشهر بود.
براساس گزارش شرکت آب منطقه ای مازندران افزایش میزان باران در این خطه شمال کشور در سال زراعی جاری باعث آبگیری ۹۰ درصدی سدهای این استان شد که حدود ۴۰۰ میلیون متر مکعب ظرفیت دارند./ایرنا