تنور سرد انتخابات در قائمشهر گرم می شود؟

یادداشت/ محمدرضا پوررمضان: انتخابات مجلس یازدهم شورای اسلامی پنج ماه دیگر آغاز می شود و این در شرایطی ست که همچنان یخ انتخابات آب نشده است. حوزه قائمشهر، سوادکوه، جویبار و سیمرغ حقیقتا یکی از حوزه های پیچیده و وسیع انتخاباتی کشور به شماره می رود که یک کاندیدا برای پیروزی در این حوزه مسیر دشواری را پیش روی خود دارد.

چهار سال پیش و در آستانه انتخابات مجلس دهم وضع اما متفاوت بود، شور و هیجان انتخابات به وضوح دیده می‌شد و حضور چهره‌هایی مانند ولی رعیت، اصغر گرزین، قربان بوداغی و محبوب قبادیان، نشاط و شور انتخابات را چند برابر کرده بود، شرایط اقتصادی بعد از برجام و موج حمایت‌های دولتی سبب شد تا حداکثر مردم برای تشکیل یک مجلس متحد و با قدرت بسیج شوند، هنوز دوسال به روز انتخابات مانده بود اما همه کاندیداها دفاتر و تشکیلات خود در همه نقاط با اهمیت این حوزه را راه اندازی کرده بودند.

انتخابات در اسفندماه برگزار شد اما رنگ بوی بهاری به خود گرفته بود، گرچه کاندیداهای سرشناس و به گونه‌ای بخت‌های اول پیروزی با عدم احراز صلاحیت مواجه شدند اما تنور انتخابات آنقدرها هم سرد نشده بود.

اکنون چهار سال گذشت، کارنامه نمایندگان شاید یکی از عوامل مهم سردی انتخابات باشد، کارنامه نه تنها نمایندگان فعلی بلکه همه نمایندگان ادوار مجلس اکنون در ترازوی نقد مردم قرار گرفته‌اند، در کنار آن شرایط بد اقتصادی و گرانی ناگهانی بنزین نیز مهم‌ترین عامل عدم استقبال مردم از انتخابات شده است، در کنار همه اینها کش و قوس‌ها و درگیری‌های سیاسی را نیز قرار دهید تا دومینوی سردی تنور انتخابات تکمیل شود.

دولت هم نه تنها تدبیری برای تلطیف اوضاع ندارد بلکه هرازگاهی شعبده ای از آستین خارج می کند تا حال نزار مردم نزارتر شود و همه اینها در آستانه انتخابات پارلمان ایران سدی می شود تا مردم در شیپور تحریم آن بدمند.

بررسی و همنشینی مردمی نشان می‌دهد که در پرشورترین حوزه انتخاباتی اکنون شور و نشاطی دیده نمی شود و مردم از اهمیت جایگاه مجلس عبور کردند، گذر مردم از مجلس در حالی که دولت بدون مصوبه نمایندگان نرخ مهم ترین انرژی حامل را سه برابر می کند امری غیر طبیعی به نظر نمی آید. نه تنها در برخی اوقات نمایندگان شان مجلس را پایین می آورند حالا دولت هم گویا برای تضعیف بزرگترین دستاورد انقلاب مشروطه کوتاهی نمی‌‌کند.

نگاه بدبینانه به این وقایع آن می شود که عده‌ای در سایه تلاش می کنند تا به هر قیمتی مشارکت را در انتخابات پایین بیاورند تا نتیجه مطلوبشان حاصل آید، به یاد بیاورید آن گفتگوی جنجالی حمید رسایی را که گفته بود «ما باید سعی کنیم مشارکت پایین باشد، اگر مشارکت بالا باشد نتیجه دلخواه ما به دست نمی‌آید»

در حوزه مورد نظر این نوشتار گرچه تنور سرد است و مردم دلگیری دارند اما حضور چهره‌های جذاب و مورد توجه مردم شاید کمکی کند تا نسیمی گرم شروع به وزیدن کند، گرچه بسیاری از کاندیداها از سال‌ ها پیش فعالیت‌های خود را آغاز کردند اما حضور دو چهره شاخص مانند ولی‌الله رعیت و اصغر گرزین بدون تردید بخشی از این سرما را کاهش می هد.

در کنار همه این موارد مردم نیز باید همت کنند تا با حمایت از عناصر مطلوب راه را بر سواستفاده‌کنندگان سد کنند. فراموش نکنیم که مشارکت پایین و آرای حداقلی نماینده‌ای ضعیف را به مجلس روانه می کند و نتیجه آن همان می شود که امروز در حوزه انتخاباتی قابل رویت است.

نکته بسیار مهم دیگر این است که تحریم انتخابات به بهانه سیاسی برای حوزه‌هایی مانند حوزه‌های انتخاباتی مازندران خصوصا قائمشهر و سوادکوه می‌تواند نتایج زیانباری داشته باشد، در این مناطق که آرای حزبی محلی از اعراب ندارد و در بهترین شرایط ممکن پانزده درصد آرای حزبی داده می شود بهتر است از بازی های سیاسی دور بمانیم، نماینده برای ما تنها قانون‌گذار نیست، نماینده برای این حوزه می تواند با رایزنی و جذب سرمایه ایجاد اشتغال کند، شرایط اقتصادی را بهبود بخشد و همینطور اقدامات بسیار دیگر که موجب ترقی و توسعه شهرهای ما شود. بنابراین داشتن نماینده ای با قدرت و دلسوز نیاز امروز ماست.

کمتر از پنج ماه به شروع اخذ رای باقی مانده و باید دید برای گرم کردن این تنور سرد، کارگزاران نظام چه برنامه‌ای دارند و در مقابل کاندیداهای موجود با چه طرحی می‌توانند جذابیت خود را افزایش دهند.