سرپرست گروه موسیقی آوای تبری خبرداد
برگزاری کنسرت موسیقی آوای تبری در تالار وحدت/مازندرانی‌های مقیم تهران از موسیقی سنتی استان حمایت نمی‌کنند
تیتر امروز: «سیدجلال محمدی» در نشست خبری که به مناسبت برگزاری کنسرت فولکلور توسط گروه موسیقی آوای تبری در 22 تیرماه امسال در تالار وحدت برگزار خواهد شد، اظهار کرد: گروه موسیقی تبری با 60 نوازنده در سه بخش نقاره نوازی، دوتار نوازی و گروه آوای تبری به مدت 120 دقیقه  به روی صحنه می‌روند.
او با اشاره به تجربه اجرای موسیقی در تالار وحدت توسط گروه آوای تبری، افزود: در سال 94 و 96 در تالار وحدت اجرا داشتیم. امسال هم با هدف احیای موسیقی سنتی بعد از دو سال با ایده‌های نو و با تیم جوان کار جدید برای دوستداران موسیقی سنتی ارائه می‌شود.
مسئول انجمن موسیقی حوزه هنری مازندران آموزش موسیقی سنتی برای نسل جدید را گامی در جهت احیای فرهنگ فراموش شده مازندران دانست و ادامه داد: نگاه ما در آموزش موسیقی تجاری نیست. اعلام می‌کنیم موسیقی سنتی مازندران زنده خواهد ماند.
محمدی با اشاره به اینکه هنردوستان و فعالان فرهنگی بدون حمایت دولت به ترویج فرهنگ بومی روی آوردند، تصریح کرد: تاکنون برای اجراهای مختلف موسیقی سنتی بدون حمایت دولت و با هزینه شخصی وارد شدیم.
او از اینکه بخش خصوصی به عنوان اسپانسر برای موسیقی سنتی سرمایه‌گذاری نمی‌کند گله‌مند بود، گفت: این روزها هر اسپانسری رنگ و بوی سیاسی به خود می‌گیرد ما بدون حامی کار خود را توسعه دادیم.
سرپرست گروه موسیقی آوای تبری با اشاره به اینکه آموزش به علاقمند موسیقی سنتی سبب می‌شود تا به صنعت آلات موسیقی توجه شود، گفت: تربیت نوازنده‌های نقاره، دو تار و دوسرکوتن سبب شد تا صنعت نقاره سازی و ساخت دو تار رونق یابد.
این مسئول نسل جدید موسیقی سنتی مازندران را آینده سازان این هنر در استان دانست و ادامه داد:
وی با اشاره به افزایش هنرجویان علاقه‌مند به سازهای مازندرانی و موسیقی این خطه، اظهار کرد: سازهای مازندرانی از سوی این علاقه‌مندان در حال احیا شدن است.
محمدی با اعلام اینکه گرامیداشت استاد ارزمون شکارچیان در مازندران برگزار می‌شود، یادآور شد: در این کنسرت از خواننده‌های سنتی استاد زمان شکارچیان و پرویز سیاه‌دشتی دعوت شده است.
او با اشاره به اینکه با ارائه کارهای متفاوت و متعدد می‌توانیم به ذائقه مردم کمک کنیم تا به موسیقی سنتی علاقمند شوند، گفت: هرچه برگزاری کنسرت‌ها بیشتر باشد مردم هم استقبال می‌کنند.
سرپرست گروه موسیقی آوای تبری با گله‌مندی از اینکه مسئولان مازندرانی در پایتخت توجهی به برگزاری کنسرت‌های بومی در تهران ندارند، اظهار کرد: متاسفانه همین مازندرانی‌ها از کنسرت سایر اقوام حمایت می‌کنند.
این مسئول با اعلام اینکه در حال حاضر معضل فروش بلیت در تهران را داریم، افزود: انتظار ما این است اگر 5 درصد مازندرانی‌های مقیم تهران بلیت کنسرت‌های سنتی استان را خریداری کنند مشکلی در این بخش نخواهیم داشت.
محمدی به نقش محوری بانوان در این کنسرت اشاره کرد و ادامه داد: 15 نفر از هنرمندان گروه موسیقی بانوان هستند که در بخش نقاره، دو تار و لگن نوازی همراهی می‌کنند.
انتهای پیام/