كشاورزی همراه با بازسازی در روستاهای سیلزده مازندران
كشاورزی همراه با بازسازی در روستاهای سیلزده مازندران
به گزارش تیتر امروز به نقل از ایرنا ،در حادثه سیل اواخر اسفند ماه در مازندران به 9 شهر و 260 روستای شرقی و مركزی استان مازندران خسارت وارد شده است و طبق آمارهای رسمی سیلاب به 6 هزار و 501 واحد مسكونی استان خسارت زد كه حدود 800 واحد از این تعداد تخریبی است و باید نوسازی شود.
عمده خسارت سیلاب به بخش كشاورزی مازندران، زیر آب رفتن مزارع و باغ ها، تخریب مزارع پرورش ماهی، از بین رفتن خزانه های شالیزاری و تخریب دامداری و مرغداری و تلف شدن ماكیان و دام های سبك و سنگین بوده است كه میزان آن 600 میلیارد تومان برآورد شد.
همچنین سیلاب و طغیان رودخانه های مركزی و شرقی استان از جمله بابلرود، تلار قائمشهر ، نكارود و تجن ساری حدود 91 هزار هكتار از زمین های زراعی و باغی مناطق شرقی و مركزی را به زیر آب برد و به انواع كشاورزی برنج ، باغ های كیوی و مركبات ، توت فرنگی ، گندم ، جو و سویا از 30 تا 100 درصد خسارت وارد كرد.
مشاهدات خبرنگار ایرنا و اظهارات دهیاران از وضعیت روستاهای سیلزده مازندران نشان می دهد كه مردم به صورت نسبی از تعمیرات وبازسازی واحد های تخریبی مسكونی رضایت دارند و توامان مشغول فعالیت های كشاورزی نیز هستند.
اكنون مهمترین فعالیت كشاورزی در روستاهای مازندران نشاكاری برنج ، برداشت دانه روغنی كلزا و توت فرنگی ، مدیریت باغات مركبات و سیاه ریشه است و سیلزدگان علاوه بر اینكه باید بازسازی و ساخت وساز واحد های تخریبی را انجام بدهند به فكر كشاورزی نیز هستند.
دهیاران برخی از روستاهای سیلزده استان مازندران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، فرایند تعمیرات و ساخت ساز واحدهای مسكونی را مطلوب توصیف كردند و گفتند: همچنان گروه های جهادی و مردمی در قالب كارگران صلواتی در روستاها مشغول تعمیرات و ساخت و ساز هستند.
آنان با بیان این نكته كه حتی برخی از كارگران به كمك كشاورزان سیلزده به نشاكاری و تمیز كردن باغ مركبات از گل و لای هم می روند، ادامه دادند : تعمیرات و بازسازی عمده واحدهای مسكونی خسارت دیده به پایان رسیده و در واقع زندگی این افراد به حالت عادی بازگشت كرده است.
دهیاران روستاهای سیلزده مازندران ضمن قدردانی از كمك های مردمی و خیرین گفتند: اكنون تمامی پروانه ساخت واحدهای مسكونی توسط بنیاد مسكن انقلاب اسلامی صادر شده و با حضور گروه های جهادی مشغول ساخت و ساز هستند.
محمد ابراهیم رضایی دهیار روستای ' تالار پشت' شهرستان سیمرغ با بیان اینكه از 165واحد ساختمانی این روستا 119واحد دچار خسارت 20 تا 70 درصدی و 11واحد نیز به صورت صد درصد تخریب شدند، گفت: با كمك مردم و مسئولان تا 70 درصد تعمیرات واحد های خسارت دیده به اتمام رسیده است.
وی با بیان اینكه پروانه ساخت واحد مسكونی جدید زیر 100متر به صورت رایگان صادر و كمك های بلاعوض و تسهیلات تصویب شده دولت نیز به این افراد پرداخت شده است، ادامه داد : همه سیلزدگان در وضعیت نسبی خوبی قرار دارند و مشغول كشاورزی به ویژه برنجكاری نیز شدند.
وی با اشاره به اینكه روزانه 150 كارگر فنی و ساده به صورت صلواتی در بخش های مختلف به كمك سیلزدگان می آیند، گفت: غذا و دیگر نیازهای این كارگران نیز توسط نهادهای حمایتی از جمله فرمانداری ها ، هلال احمر و سازمان بسیج سازندگی تامین می شود.
رضایی به كمك های نقدی و تهیه لوازم خانگی از جمله یخچال ، اجاق گاز ، تلویزیون ، پتو توسط خیرین ، مردم و مسئولان اشاره كرد و گفت: اگرچه گرانی ها همه مردم را دچار مشكل كرده است اما سیلزدگان همچنان از غذا و پوشاك در قالب كمك های مردمی برخوردار می شوند.
دهیار روستای كوهستانی ' دراسله 'شهرستان سوادكوه كه چندین واحد مسكونی و زمین های كشاورزی در اثر سیلاب و طغیان آب رودخانه بالا دست تلار در 12فروردین امسال دچار خسارت شد، گفت : از 2 هفته پیش با كمك گروههای جهادی، پاكسازی واحدهای مسكونی به اتمام رسیده و اكنون وضعیت به حالت عادی برگشته است.
حمید غلامی با بیان اینكه رانش زمین بخش زیادی از راه های اصلی و فرعی این منطقه را دچار مشكل كرده است، بیان داشت: اما باغداران این منطقه برای تردد به ویژه با ماشین آلات دچار مشكل هستند.
وی اضافه كرد: كارشناسان جهاد كشاورزی شهرستان سوادكوه با تشكیل پرونده خسارت باغات و دامداری ها ، طبق مصوبه دولت جبران خسارت ها را پرداخت كردند.
دهیار روستای چرات یكی دیگر از روستاهای كوهستانی سیلزده شهرستان سوادكوه از فرایند تشكیل پرونده خسارت دام و زمین های كشاورزی گلایه كرد و گفت: اگرچه با كمك مردمی و گروه های جهادی آبگرفتگی واحدهای مسكونی و عملیات تعمیرات، بازسازی و ساخت وساز به موقع انجام شده است، اما بیشترین خسارت سیل و طغیان رودخانه به بخش های كشاورزی منطقه بوده است.
بهروز كاویانی با بیان اینكه كارشناسان كشاورزی در تشكیل پرونده جبران خسارت همكاری نمی كنند و مردم منطقه از رفت و آمدهای زیاد در 2 هفته اخیر خسته شده اند، گفت: كشاورز هر روزه و مداوم باید مشغول فعالیت های كشاورزی روی زمین و دام خود باشد و نمی تواند با اما و اگر های دستگاه های دولتی وقتش را طولانی مدت در ادارات بگذراند.
وی گفت: هنوز دامداران و كشاورزان روستای چرات از كمك های خسارت های بخش كشاورزی برخورد نشدند ، درحالی كه دام های زیادی تلف شده و زمین های كشاورزی منطقه نیز به شدت تخریب شده است.
این دهیار روستای سیلزده استان مازندران با بیان اینكه 22خانه مسكونی به صورت 20 تا 70 درصد و چهار واحد نیز صد درصدی تخریب شدند، ادامه داد: خوشبختانه بنیاد مسكن انقلاب اسلامی به موقع پرونده سازی و مشكلات این افراد را حل كرده است.
كاویانی نیاز فوری فعلی مردم روستای چرات را یك دستگاه بلدوزر برای ترمیم محور اصلی روستا اعلام كرد و گفت: تا چند روز آینده دامداران باید به منطقه ییلاقی و محل چرای دام كوچ نشینی كنند و نیاز است تا مشكلات محل زندگی خود را حل و فصل كنند.
وی با بیان اینكه طغیان رودخانه تلار مسیر آب را تغییر داده و همچنان شاهد روان آب در كنار جاده اصلی، زمین های كشاورزی و واحد های مسكونی روستائیان هستیم، گفت: برای حل این مشكل نیاز به ماشین آلات مربوطه است.