اسفند زودرَس در آغوش انتخابات
تیتر امروز، رقیه نعلبندانی: چند ماه بیشتر به برگزاری انتخابات مجلس یازدهم شورای اسلامی باقی نمانده است. نیمه نخست خرداد ماه 1397 که به سرآمد شاهد خواندن غزل خداحافظی برخی مدیران و روسای ادارات برای نامزد شدن در حوزه انتخابیه خود به منظور شرکت در انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی از کار دولتی هستیم.

بهار امسال بیش از اینکه رایحه گل‌های فصل به مشام برسد بوی انتخابات تمام فضای استان را فرا گرفت همچنین شاهد سبز شدن برخی چهره‌های سیاسی و اجتماعی هستیم که در فضای مجازی جای مناسبی برای رشد جایگاه آتی خود پیدا کرده‌اند و به طور غیر رسمی به معرفی خود می‌پردازند.

علاوه بر فعالیت در فضای مجازی تلگرامی، اینستاگرامی و واتساپی حضور فیزیکی در مناسبت‌های ملی، مذهبی و جلسات خانگی نیز دارند. به عنوان مثال یکی از نامزدهای حوزه انتخابیه ساری و میاندورود در روز قدس در جمع راهپیمایان مرکز مازندران قرار گرفت و علاوه بر گرفتن عکس‌های یادگاری در کنار مردم تراکت‌هایی که مبنی بر معرفی خود بود منتشر می‌کرد.

اینگونه فعالیت‌ها در بیشتر شهرهای مازندران مشهود بود. حتی برخی از نامزدها که چهره و نام آشنای مردم هستند در جمع مخاطبان خاص مانند کارگران، بانوان، ورزشکاران و دانشجویان قرار می‌گیرند و به معرفی خود به منظور حضور در انتخابات آتی می‌پردازند.

حتی عزم بانوان مازندرانی هم برای کاندیداتوری انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به طور جدی جزم شد و حدود یکسالی است با راه اندازی کانال تلگرامی ویژه بانوان مازندران فعالیت غیر محسوس انتخاباتی خود را شروع کردند.

تبلیغات چراغ خاموش برخی داوطلبان نمایندگی مجلس در حوزه‌های انتخابیه خود به اندازه‌ای است که پیامک‌های مناسبتی برای اهالی رسانه‌ هم ارسال می‌کنند تا خودی نشان دهند و توجه خبرنگاران را به خود جلب کنند.

فعالیت‌های انتخاباتی که به صورت زودهنگام از سوی داوطلبان نمایندگی مجلس در حال انجام است نه تنها زمینه پویایی جامعه را برای یک همه پرسی ایجاد کرد از طرف دیگر فضای گفتمان‌های مردمی را برای مطالبه‌گری از دولت نیز فراهم کرده است.

این در حالیست که برخی داوطلبان یازدهمین دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی کلیپ و عکس‌های از فعالیت‌های خود را به منظور ارائه عملکرد در صفحه شخصی اینستاگرامی خود منتشر می‌کنند تا زودتر از رقبای خود گوی سبقت را بربایند و از قافله تبلیغ عقب نمانند.

با تغییر ماهیت تبلیغات نامزدهای نمایندگی مجلس آنهم در فضای مجازی اینگونه به نظر می‌رسد که با گران شدن قیمت کاغذ و میزان حجم جمعیت مردمی به عنوان کاربر اینترنتی اینگونه تبلیغات در موقعیت کنونی مقرون به صرفه خواهد بود.

هرچند شنیده شد که قرار است امسال در مازندران از تلوزیون‌های شهری هم برای تبلیغات داوطلبان نمایندگی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی استفاده شود که در دوره‌های قبل در کلان شهرها نیز انجام شد.

البته فعالیت تبلیغی نامزدهای نمایندگی مجلس در هر حوزه انتخابیه که باشد در زودهنگام به عنوان تخلف قانونی محسوب می شود که در (ماده 56 مکرر 2- فعالیت انتخاباتی نامزد‌ها 15 روز قبل از روز اخذ رأی آغاز و تا 24 ساعت قبل از اخذ رأی ادامه می‌یابد هر گونه فعالیت انتخاباتی داوطلبان خارج از مهلت مقرر جرم است و مرتکب به مجازات درجه 6 قانون مجازات اسلامی به استثنای حبس محکوم می‌شود)

اگر این تبلیغات زودهنگام بخواهد مورد بررسی قرار گیرد به عنوان تخلف قانونی مطرح می‌شود اما در این زمینه دادستان مرکز مازندران در گفت‌وگو با تیتر امروز اعلام کرد تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر تبلیغات زود هنگام داوطلبان مجلس یازدهم شورای اسلامی در استان به ما گزارش نشده است.

همچنین رئیس ستاد انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی مازندران نیز اعلام کرد که تاکنون گزارش مستند و متقنی در خصوص تبلیغات زودهنگام داوطلبان احتمالی نامزدی مجلس شورای اسلامی به ستاد گزارش نشده است.

حسین حسن‌نژاد گفت که در صورت گزارش تبلیغات زودهنگام و فعالیت علنی داوطلبان احتمالی، این موارد تخلف به شمار می‌رود و ستاد انتخابات آنها را پیگیری می‌کند.

اما سوال اینجاست که چگونه فعالیت‌ تبلیغاتی نامزدهای نمایندگی مجلس در حوزه‌های مختلف رصد می‌شود که تاکنون تبلیغات زودهنگام به چشم دستگاه‌های نظارتی نیامده است.

باید دید انتخابات اسفند 1398 به گونه‌ای طراحی شده است که دستگاه‌های نظارتی با نادیده گرفتن تخلفات نامزدها و با ملاحظات بیشتر می‌خواهند مردم را تشویق به دموکراسی کنند یا قصد دارند فضای انتخاباتی را به حدی باز بگذراند که زمینه قانون شکنی فراهم شود.

انتهای پیام/