امروز: ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۹۹۹۳۷
۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۴500هزار مازندرانی در نوبت حج عمره

در حال حاضر 575 هزار مازندرانی در انتظار تشرف به خانه خدا هستند که از این تعداد 75 هزار نفر در نوبت حج تمتع و 500 هزار نفر در صف حج عمره مفرده قرار دارند. البته حج عمره مفرده از فروردین 1394 انجام نمی‌شود. تعطیلی سفارت و کنسولگری عربستان در ایران سبب شد اعزام زائر انجام نشود.

75 هزار مازندرانی منتظر حج تمتع
بر اساس آخرین آمار حدود 75 هزار نفر از مازندران در نوبت اعزام به حج تمتع هستند. عربستان هر سال یک هزارم جمعیت مسلمان جهان را برای زیارت خانه خدا پذیرش می‌کند. سال گذشته 20 هزار متقاضی سفر به حج تمتع را دعوت کردیم که از این تعداد 2 هزار و 200 مازندرانی آمادگی خود را برای زیارت خانه خدا اعلام کردند.

حج سیاسی نیست
در روابط ایران و عربستان فراز و فرودهایی از صدر اسلام تاکنون وجود داشت، اما حج امری واجب است که نباید سیاسی شود.
مسائل قانونی در انجام فریضه حج تمتع باید رعایت شود. پس از یک سال توقف در اعزام زائر به حج تمتع در حال حاضر 2 سال متوالی است این فریضه انجام می‌شود، اما لازم است با رعایت قوانین دو سویه، بهانه به دست دشمن ندهیم.

حج تمتع نوعی جهاد است
انجام مناسک حج تمتع نوعی جهاد است. سال 1398 نیز اعزام زائر به حج تمتع داریم. تمام متقاضیانی که برای حج تمتع در بانک ملی ثبت‌نام کردند، لازم است در سامانه‌ای که برای حجاج تعریف شد اقدام به ویرایش اطلاعات خود کنند تا نواقص برطرف شود.


اعزام 15 هزار مازندرانی به عتبات عالیات در سال جاری
از ابتدای سال تا کنون 15 هزار مازندرانی به عتبات عالیات مشرف شدند که این آمار تا پایان سال افزایش می‌یابد. اربعین سال گذشته 43 هزار زائر مازندرانی به حرمین شریفین مشرف شدند. برخی از متغیرها سبب می‌شود تا آمار تشرف به عتبات عالیات تغییر کند. افزایش نرخ ارز مهم‌ترین عامل در کاهش تقاضا به سفر عتبات عالیات است.
خدمات‌رسانی مطلوب به زائران عتبات عالیات مهم‌ترین موضوع برای اعزام است. برای رفاه حال زائران، امسال از هر شهرستان یک نماینده به مرکز استان معرفی شد تا مسائل مربوط به ویزا را پیگیری کند.
امسال در ایام اربعین حسینی ویزای زائران به صورت روزانه تحویل داده شد و تا زمان برگشت مسافر هیچ مشکلی را در امور روادید شاهد نبودیم.


فعالیت 220 دفتر مجاز زیارتی در مازندران
مازندران 220 دفتر مجاز زیارتی دارد. دفاتر مجاز زیارتی باید دارای لوح زیارتی باشند، در غیر این‌صورت فعالیت‌شان غیرمجاز است. طبق قانون، سازمان حج و زیارت متولی اعزام زائران به عمره مفرده و عتبات عالیات است. اما ساز و کار این امر باید با مصوبه هیأت وزیران و شورای عالی امنیت ملی باشد.


110 پروند مجازات در محاکم قضایی
برخی افراد حقیقی و حقوقی به صورت غیرمجاز اقدام به اعزام زائر به زیارت عتبات عالیات می‌کنند. در حال حاضر 110 پرونده مجازات مربوط به این تخلفات در محاکم قضایی استان مطرح است که برای 50 فقره رأی صادر شد. برای کاهش تخلف، باید با علت آن مبارزه کرد. لازم است راهکاری ارائه شود تا سفارتخانه ملزم شود ویزا به فرد ندهد.
زائرانی که به صورت غیر قانونی از مرز خارج می‌شوند بیمه ندارند و در شرایط بحران با مشکلات زیادی مواجه خواهند بود. در صورت فوت در سفر نیز پیگیری برای بازماندگان‌شان با مشکلاتی مواجه می‌شود.
تاکنون زائرانی که با گروه‌های مجاز به عتبات عالیات سفر کردند مشکل خاصی نداشتند.


اعزام به سوریه نداریم
در حال حاضر اعزام زائر به سوریه نداریم. اعزام به سوریه با ابلاغ سازمان مرکزی حج و زیارت انجام می‌شود.