امروز: ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۹۹۸۱۲
۱۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۳
طرح تنفس ۱۰ ساله جنگلهای شمال ایران که با نیت خیر ایده پردازان طرح و با پیگیری های مجدانه شاعری، عضو و سخنگوی کمیسیون آب، کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در سال ۹۵ به تصویب رسید، از همان ابتدا با اما و اگرهای فراوانی از جمله تعیین مجریان جدید و چگونگی واگذاری آن از سوی مجریان طرح های جنگلداری به آنها و از همه مهمتر تعیین تکلیف کارخانجات معظم سلولزی مازندران و سرنوشت مبهم هزاران نفر از کارگران آنها بوده است!
به گزارش تیترامروز طرح تنفس ۱۰ ساله جنگلهای شمال ایران که با نیت خیر ایده پردازان طرح و با پیگیری های مجدانه شاعری، عضو و سخنگوی کمیسیون آب، کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در سال ۹۵ به تصویب رسید، از همان ابتدا با اما و اگرهای فراوانی از جمله تعیین مجریان جدید و چگونگی واگذاری آن از سوی مجریان طرح های جنگلداری به آنها و از همه مهمتر تعیین تکلیف کارخانجات معظم سلولزی مازندران و سرنوشت مبهم هزاران نفر از کارگران آنها بوده است!

اما این طرح، که حالا دیگر به یک مصوبه تبدیل شده و دولت را برای اجرای بی کم و کاست آن ملزم کرده بود به رغم ابهاماتی که پیرامون خود داشت، کلید زده شد و ترکش های آن از همان آغاز به شرکت هایی همچون صنایع چوب و کاغذ و نکاچوب اصابت کرد و موجی از اعتراضات و شکایات کارگران را به سوی مدیران عامل این کارخانجات بزرگ، روانه کرد.

در همین اثنا که دهان پرسنل و کارگران بخت برگشته را با این وعده و وعیدها که:  ما شرایط را به زودی درست می کنیم و این نابسامانی ها فقط تا زمانی که واگذاریها به مجریان جدید رقم بخورد ادامه دارد و بعد از آن همه چیز به روال سابق باز می گردد می بستند، قاچاق چوب به وفور در جنگلهای مازندران اتفاق می افتاد و به گفته سرهنگ خورشیدی، فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان، با اجرای طرح تنفس جنگل، برداشتهای غیرمجاز قوت گرفته است و حالا همان ها که با کامیون و کامیونت و نیسان به قصد برداشت از جنگل راهی حریم سبز می شدند اکنون با هرچه دارند از پراید و پیکان و ۲۰۶ و ... به جنگل می روند و درخت ها را سر می بُرند و با خود می برند!!!

اما ایده پردازان که دوست نداشتند شاهد به بن بست رسیدن طرح خود باشند، همه جا دست پیش را می گرفتند که پس نیفتند و بعد از انکه از وجود قاچاق بی امان چوب، اظهار ناخرسندی می کردند، توپ را به درون زمین دولت شوت کرده و تقصیرات را متوجه مجریان طرح می دانستند!
اما در همین هنگامه که دولتیان و مجلسیان با یکدیگر بر سر سهم قصورها و تقصیرها درگیر بوده اند، قاچاقچیان چوب، همچون دژخیمانی که هیچ مانع و نفس کِشی بر سر جنگاوری های خود نمی بینند، به تمامه مشغول چوب بُری و چوب بَری های خود بودند و در این میان تنها کار نیروهای نظامی و انتظامی زیاد شده بود که باید هر روز یکی به هزارتای آنها را دستگیر می کردند و خبرش را به خبرگزاری ها می دادند!

و حالا یکی از خبرگزاری های معتبر کشور در حالی با تیتر  برداشت از جنگل متوقف شده است آتش زیر خاکستر را روشن می کند که دو کارخانه بزرگ سلولزی مازندران دیگر چیزی برای از دست دادن ندارند و کارگرانش، همچون یتیمان، هر شب با گریه سر بر بالین میگذارند!

امام جمعه تنکابن هم در جمعه اخیر با بیان اینکه قاچاق چوب در تنکابن بیداد می کند، عنوان کرد که  طرح تنفس جنگل فرصتی شده است برای قاچاق چوبهای جنگلی؛ صدای اره های برقی را درشب می شنویم و وقتی سوال می کنیم می گویند این صداها از عباس آباد است و در موقع کشف چوب‌های قاچاق می‌گویند اینها چوبهای باغی است!!

برداشت های متفاوت از توقف برداشت ها از جنگل همچنان ادامه خواهد داشت و این تنها جنگلهای سرسبز مازندران است که با کمک دلسوزی های خاله خرسه‌ی دایه‌های دلسوزتر از مادر ، روز به روز و قدم به قدم، به (پژمردگی ابدی) نزدیکتر می شود....
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
دلیری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
0
0
از این سایت بسیار دور از انتظار بود که چنین مطلبی در راستا و هم‌جهت با کسانی که سالها با غارت انفال خون این ملت را در شیشه کردند همسو بنویسد. به نظر بنده که یک فعال محیط زیستی هستم این طرح به درستی در حال اجراست و همین باعث شده طمع کاران را گرفته است صدایشان به هوا رفته است و هر روز سخنشان از دهان نماینده و استاندار و کارگر و .... بلند می‌شود . خدا به داد این مملکت برسد. به کجا داریم میرویم منفعت شخصی خود را به منفعت ملی ترجیح می‌دهیم.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه تصاویر عجیب از ازدواج پادشاه تایلند! حرکات کششی و خمشی نماینده مجلس در صحن (تصاویر) چرا پاپ پای رهبران سودان جنوبی را بوسید؟ دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم