امروز: ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۹۹۷۸۳
۱۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۰
محمود میرلوحی در گفت و گو با تیترامروز:
سیدمحمود میرلوحی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب معتقد است که دولت و سایر قوای کشور باید کمک کنند تا بیش از هر چیز فضای روانی جامعه به اعتماد، آرامش و امید برای حل مساله برسد.

به گزارش تیترامروز با خروج آمریکا از برجام و نوسانات بازار ارز، تحریم‌های زیادی علیه ایران فعال شد. تحریم‌هایی که بر زندگی مردم اثر مستقیم دارد. آمریکا اغلب کشورها را تهدید کرد تا ذیل این پروژه برای تحمیل فشار به ایران همکاری کنند. دولت برای کاهش آثار تحریم‌ها کمیته‌ای تشکیل داده تا مقابله با تحریم را در دستور کار قرار دهد. سیدمحمود میرلوحی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب معتقد است که دولت و سایر قوای کشور باید کمک کنند تا بیش از هر چیز فضای روانی جامعه به اعتماد، آرامش و امید برای حل مساله برسد. متن گفت‌وگوی <تیترامروز> با محمود میرلوحی را می‌خوانید.

×با وجود خروج آمریکا از برجام و مشکلاتی که به سبب تحریم‌ها گریبان‌گیر کشور شد، امروز ایران باید چه سیاستی را در پیش بگیرد؟

ما یک تجربه طولانی تحریم را از زمانی که سفارت آمریکا اشغال شد، از سر گذرانده‌ایم. آمریکا از همان زمان سلسله تحریم‌هایی را علیه ایران شروع کرد و به تحریم‌هایی مثل داماتو رسید که نفت ایران را محدود می‌کرد. بعد از آن پرونده هسته‌ای آغاز شد و آمریکا توانست دامنه تحریم‌ها بر ایران را با اتحاد بین اروپا و شورای امنیت زیاد کند. طی همین اتحادشان بود که 6 قطعنامه ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل و 12 قطعنامه شورای حکام انرژی اتمی علیه ایران به تصویب رسید. برجام اما این معادلات را تاحد زیادی تغییر داد. برجام باعث شد تا عمده تحریم‌های بین‌المللی علیه کشور منتفی شود و اما بخشی از تحریم‌های آمریکا به خاطر مناسبات خاص بین ایران و آمریکا حفظ شد.

×خروج آمریکا از برجام چه تاثیری در اقتصاد کشور داشت؟

با روی کار آمدن ترامپ آثار تحریم‌ها دامنه اقتصادی، سیاسی و دیپلماسی را پیمود. آمریکا از برجام خارج شد ما در بحث نفت، مبادلات و سرمایه گذاری و انتقال پول دچار مشکل شدیم. آمریکا به دلیل اینکه دارای پول بین‌المللی است و قیمت نفت در دنیا بر اساس دلار محاسبه می‌شود. به هر حال امروز آمریکا از این امکان‌ها سوء استفاده می‌کند. رفتار ترامپ هم مبتنی بر قلدری و منطق زور است که به عریان‌ترین شیوه قدرت‌نمایی می‌کند. اروپا که متحد همیشگی آمریکا بوده، این روزها می‌گوید باید ارتشی تهیه کرد تا بتواند حتی آمریکا مقابله کند. تجارب هر سه مرحله تحریم‌های کشور، قبل از تحریم‌های هسته ای، بعد از آن و بعد از برجام باعث می‌شود که امروز معقول‌تر برای مقابله با تحریم‌ها تصمیم بگیریم.

×دولت یک کمیته مقابله با تحریم‌ها تشکیل داده است. به نظر شما این کمیته چه مسائلی را باید در دستور کار قرار دهد؟

اکنون باید متناظر و متناسب با رفتار آمریکا تدبیر کنیم. مشکل مهم امروز ایران فروش نفت است. آمریکا با کمک عربستان برنامه‌ریزی کرده بودند تا فروش نفت ایران را به صفر برسانند. اما حادثه خاشقچی خبرنگار سعودی این مساله را با مشکل مواجه کرد. در عین حال کارشناسان نیز اذعان می‌کردند که آمریکا نمی‌تواند با نفت عربستان، نفت کشور را به صفر برساند. عربستان همچنین می‌خواست از منطقه مشترک با کویت سوء استفاده کند. ما باید تمام تلاش‌مان را بکنیم تا خریداری نفت‌مان استمرار داشته باشد و تحریم‌ها اثر کمتری داشته باشد. آمریکا همچنین در حوزه بانک‌ها نیز به دنبال محدود کردن ایران است. به نظر می‌آید در این حوزه نیز چندان موفق نبوده و تعدادی از بانک‌ها را استثنا کرده است. ایران باید با شیطنت و قلدری آمریکا در موضوع انتقال پول باید مقابله کند. ساختاری که اروپا قول داده به زودی فعال می‌شود. با تلاشی که اروپا می‌کند، باید مانع قلدری اروپا شد. مساله بعدی سرمایه‌گذاری در کشور است. بعد از برجام طی سلسله اقداماتی کشورهای خارجی برای سرمایه گذاری به کشور آمدند. آمریکا اعلام کرد که هر کسی که در بورس و بانک‌های آمریکا پولی دارد، نباید با ایران همکاری کند. چنین تهدیداتی برای خروج سرمایه از ایران انجام شد. ما باید تلاش کنیم تا تمهیداتی برای سرمایه‌گذاری در کشور فراهم کنیم. باید شرکت‌هایی که دغدغه مزاحمت آمریکا را نداشته باشند شناسایی و دعوت کنیم. عقد قرار داد با اینگونه شرکت‌ها بسیار مهم است. آمریکا جنگ روانی سنگینی برای ناامید کردن مردم به راه انداخته است. باید کار گسترده‌ای صورت بگیرد تا بتوان مقابل این جنگ روانی ایستاد. در تلاطم دلار و قیمت ارز این جنگ روانی موثر بود.

×برجام چه تاثیری بر روابط بین‌الملل ایران داشت و امروز چه کمکی به پشت سر گذاشتن تحریم‌ها خواهد کرد؟

شرایط با گذشته متفاوت است. امروز ایرانی که همه در مقابل آن متحد هستند و بیانیه‌ها و قطعنامه‌های شورای امنیت و شورای حکام را داشت امروز هیچ کسی با آقای ترامپ همدلی و همنوایی ندارد. انتخابات اخیر آمریکا باعث شد که ایران از حوزه نفوذ ترامپ خارج شود. اروپا نیز به خاطر رفتار غیر منطقی و قلدری‌های آمریکا کم کم با ما همصدایی پیدا کرده است. وقتی خانم موگرینی مرتبا اعلام می‌کند که مساله ما با برجام امنیت اروپا است نشان می‌دهد که احساس می‌کند که امروز همکاری با ایران به نفعشان است. آقای ماکرون و خانم مرکل رسما اعلام کرده‌اند ارتشی می‌خواهیم که حتی با آمریکا بجنگد و از ما دفاع کند. به نظر می‌آید که دکترین امنیت اروپا به شدت تغییر کرده است. امروز دادگاه کیفری لاهه و شورای امنیت با ایران در موضوع برجام بنای همکاری دارند. بالاخره اقتصاد آمریکا بیش از یک چهارم اقتصاد دنیا است. دلار به پول بین‌المللی اصلی است و طول می‌کشد تا شرایط تغییر کند. زمان آقای احمدی‌نژاد اگر ایران می‌گفت دلار را به عنوان پول بین‌المللی تغییر دهیم، ونزوئلا و سوریه همراه بودند. اما امروز اروپا، چین، روسیه و ترکیه هم با این سخن همراه است. غیر از عربستان و بحرین و اسرائیل در اغلب کشورها با این مطالب هم نوایی می‌کنند. تحریم‌ها بیش از همه مردم را آزار داده است. دولت اگر بتواند به مردم اطلاع رسانی کرده و آنان را دعوت به همکاری کند، می‌تواند فضای روانی جامعه را مدیریت کرده و افکار عمومی را هدایت کند تا با شیطنت‌ها و توطئه‌های آقای ترامپ و اسرائیل و عربستان کسی همراهی نکند از دوره‌های قبل راحت‌تر این شرایط را پشت سر می‌گذاریم.

×دولت باید برای مقابله با تحریم‌ها چکار کند؟ اخیرا کمیته‌ای در دولت به این منظور تشکیل شده است. این کمیته باید چگونه عمل کند؟

من مثل برخی نمی‌گویم که تحریم نعمت است. بالاخره تحریم مزاحمت است و باعث زحمت مردم می‌شود. نباید این نوع شیطنت‌ها اینگونه فضای جامعه ایران را ملتهب کند. دولت و سایر قوای کشور باید کمک کنند تا بیش از هر چیز فضای روانی جامعه به اعتماد، آرامش و امید برای حل مساله برسد. بسیاری از کارشناسان معتقد هستند که دلار می‌تواند تا 7 هزار تومان کاهش پیدا کند. بازار جهانی به نفت ایران به شدت نیاز دارد و هیچ جایگزینی نه در ونزوئلا، لیبی، عربستان و حتی روسیه موجود نیست. کسی نمی‌تواند نفت ایران را به صفر برساند. البته تاجای ممکن مزاحمت ایجاد می‌کنند. عربستان هم به دلیل اتفاقاتی که در مورد خاشقچی افتاد وضعیت خوبی ندارد و نمی‌تواند همچون گذشته برای منزوی کردن و تحریم بیشتر ایران تلاش کند.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه تصاویر عجیب از ازدواج پادشاه تایلند! حرکات کششی و خمشی نماینده مجلس در صحن (تصاویر) چرا پاپ پای رهبران سودان جنوبی را بوسید؟ دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم