امروز: ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۹۹۷۶۸
۱۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۳
مدیرکل میراث فرهنگی استان در تازه ترین اظهارات خود، در حالی از حضور صدهزار گردشگر خارجی ابراز خرسندی کرده است که در طول سالهای مختلف، این عدد، کم یا زیاد به همین اندازه موجبات خوشنودی مدیران و مسئولان ذیربط را فراهم آورده بود.
به گزارش تیترامروز مدیرکل میراث فرهنگی استان در تازه ترین اظهارات خود، در حالی از حضور صدهزار گردشگر خارجی ابراز خرسندی کرده است که در طول سالهای مختلف، این عدد، کم یا زیاد به همین اندازه موجبات خوشنودی مدیران و مسئولان ذیربط را فراهم آورده بود.

علی نبیان، معاون سابق هماهنگی امور عمرانی استانداری مازندران، در حالی در سال ۹۵ به حضور ۳۰۰ هزار گردشگر خارجی تا پایان دی ماه آن سال در مازندران اشاره کرده بود که افزایش پنجاه هزار تایی گردشگران خارجی از ۲۵۰ هزار نفر در سال ماقبل (۹۴) را مایه مباهات این سرزمین تلقی می کرد.
..........

دلاور بزرگ نیا، مدیرکل سابق مازندران نیز در سال ۹۶، طی گفتگویی در آبانماه همان سال، از حضور بیش از ۱۵۰ هزار گردشگر خارجی در استان خبر داده و عنوان کرده بود که: در صورت فراهم بودن زیرساختهای لازم در حوزه گردشگری، اقبال گردشگران خارجی برای حضور و اقامت در مازندران بیش از پیش خواهد شد.
البته بزرگ نیا به این حقیقت نیز اشاره کرد که بیشترین تعداد مسافران از میان کشورهای حوزه خلیج فارس و عراق بوده اند!
...........

اما آنچه که سایه ابر ناخرسندی و تشکیک را بر روی این سخنان شادی آفرین و رضایتمندی های افتخارآمیز می اندازد آن است که ما یک بار برای همیشه به این سوال مهم پاسخ دهیم که چه میزان از افتخارات حضور گردشگران، چه داخلی و چه خارجی، مدیون زحمات و نتیجه عملکرد مدیران گردشگری و عمرانی استان بوده و چقدر از آن، مرهون رحمات خداوند کریم و محیط طبیعی استان بوده است؟

اینکه هرسال، عده ای از مسئولان دستگاه های اجرایی ذیربط، ارقام و اعدادی را برای حضور گردشگران خارجی ارائه می دهند اصلا بد نیست، اما کیست که نداند قبل از اهمیت کمیت حضور گردشگر، این کیفیت حضور توریست و مسافر خارجی و یا داخلی است که نقش تعیین کننده ای در اعلام این آمارها دارد.
.............

به گفته برخی کارشناسان حوزه گردشگری و جهانگردی، هنوز تعریف مشخصی برای گردشگری در دنیا وجود ندارد و ای بسا مدیران محترم ما نیز با سوء استفاده از این امر، دچار سوء تفاهم شده و حتی سرنشینان اتومبیل های عبوری را نیز جزو گردشگران مازندران به حساب می آورند که البته ما در ایران به ارائه چنین آمارهایی همچون (آمار یک ساعت کار هفته برای افزایش تعداد شاغلان) چندان بیگانه نیستیم.

پرسش اساسی اینجاست که وقتی هیچ اتفاق مبارک و منحصربفردی در مازندران برای ارتقای کیفیت حوزه گردشگری و افزایش کمی و کیفی زیرساختها رخ نمی دهد، چه آشی و چه کشکی؟!
..........

وقتی مازندران حتی به اندازه شهرهایی همچون شیراز و اصفهان و کیش و... حرفی برای گفتن در این حوزه ندارد، وقتی دیگران (مسافران) آن را در حد و اندازه های یک پارک جنگلی مفت و مجانی می بینند که هر طور دلشان خواست در آن تفریح بپردازند (اتش زدن درختان و ریختن زباله و ...) وقتی گردشگری هدفمند آنطور که در جهان وجود دارد در مازندران خبری از آن نیست، وقتی چادر و ویلا، مامن و ماوای گردشگران است، چگونه می توان سرخوشانه از حضور خیل انبوه گردشگران داخلی و خارجی سخن به میان آورد؟؟!!

خوب است مسئولان ذیربط قبل از اعلام آمارهایی در این باره، نگاهی به ماشین مشتی ممدلی مازندران در حوزه گردشگری بیندازند که گرچه نوستالژیک و خاطره ساز است اما به هیچ وجه، برای راننده و سرنشینان افتخار ندارد!!
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه تصاویر عجیب از ازدواج پادشاه تایلند! حرکات کششی و خمشی نماینده مجلس در صحن (تصاویر) چرا پاپ پای رهبران سودان جنوبی را بوسید؟ دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم