امروز: ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ -
کد خبر: ۹۹۶۹۰
۱۵ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۸
از زمانی که آمد پا جای پای فیس بوک گذاشت و اکثر ایرانیانی که فیس بوک شده بود همه زندگی شان، با آمدنش بالاخره توانستند از آن دل بکنند‌.
به گزارش تیترامروز از زمانی که آمد پا جای پای فیس بوک گذاشت و اکثر ایرانیانی که فیس بوک شده بود همه زندگی شان، با آمدنش بالاخره توانستند از آن دل بکنند‌.

فضایی برای به اشتراک گذاشتن غم و شادی و تبادل عکس ها و فیلم هایی که تقریبا شامل همه چیز میشد. از عکس رویش اولین دندان نوزاد تا عروسی های لاکچری، از نمایش بریز و بپاش های یک خانم خانه دار برای میهمانانش تا تصاویری غمبار از فقر و فاقه در گوشه ای از ایران و جهان، عکس هایی از افتخارآفرینی های ایرانیان تا بی کفایتی مدیران و مسئولان در حل یک معضل، از فیلم خشونت علیه زنان تا صحنه های تبلور خشم و درگیری در جامعه، از صدای سهمگین اره برقی بر تن نحیف درخت تا آوای روحبخش بلبل، از صحنه دلخراش کشتن یک آهو در جلوی چشمان فرزندش تا نذر آب و غذا برای حیوانات گرفتار در برف و سرما و خلاصه بسیاری دیگر از برش های خوش و ناخوش زندگی که هریک در پیوست با یکدیگر تبدیل به یک فیلم تمام عیار می شود و اصلا به همین خاطر است که اینستاگرام، اکنون نقش اساسی را در زندگی ایرانیان امروز بازی می کند و به قول یک روانشناس، اکنون کار به جایی رسیده است که اگر مادر و پدر را از بچه ها بگیرید می توانند زندگی کنند، اما بدون اینستاگرام هرگز!

البته که غرض از نگارش این سطور، آسیب شناسی حول محور فضای مجازی و اینستاگرام و وزن کردن خوبی ها و بدی های آن نیست، که تاکنون بارها و بارها جایی در یادداشتها و گزارشات و مقالات تخصصی و غیرتخصصی باز کرده، بلکه آنچه که باعث بدست گرفتن قلم و نوشتن این یادداشت شده، خبر فیلترینگ اینستاگرام است که بنا به دستور مقام قضایی قرار است به زودی اجرا شود و عجیب اینجاست که وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات تا لحظه نگارش این متن، از موضوع، اظهار بی اطلاعی می کند و باید از ایشان پرسید اگر مسئله فضای مجازی به شما که وزیر ارتباطات هستید، ارتباطی ندارد، پس به چه وزارتخانه و نهاد و ارگانی مربوط می شود؟؟!

مخاطب اصلی این مطلب، اما نه وزیر ارتباطات است و نه مردم! بلکه مخاطب اصلی، آندسته از مسئولانی هستند که با وسعت بخشی به دایره تنگ فیلترینگ و باز کردن پای انواع و اقسام فیلترشکن ها، به فضای زندگی مجازی مردم، راه را بر بسیاری از ناامنی های مجازی، سوء استفاده ها و دستیابی اطلاعات ایرانیان توسط سرورهایی در آنسوی آبها باز کرده اند و بعبارت ساده تر، می خواهند ابرو را درست کنند، اما چشم را نشانه گرفته اند!!!

و البته جای یک پرسش اساسی همچنان خالی ست که اگر بنا بود فیلترینگ، باعث بهبود وضعیت و رها کردن فضای مجازی از سوی مردم شود، چگونه است که تجربیات دیگری در قالب منع استفاده از ویدئو و نوار کاست و ماهواره و هزاران رفتار شدید بازدارنده دیگر، در طول سالهای دور و نزدیک همگی به شکست انجامید و نه تنها اوضاع بر وفق مراد محدود کنندگان نشد بلکه حتی باعث اشتیاق بیشتر مخاطبان شد تا جایی که سعی کردند، به هر قیمتی که شده به هدف شان که همانا دسترسی به این وسایل ارتباطی بوده است دست یابند و وین عجب که ما دوست نداریم از تاریخ و تجربیات مان عبرت بگیریم...

البته هنوز هم دیر نشده و می توان از وخامت اوضاع و پرکار شدن و قدرتمند شدن فیلترشکن ها (دشمنان بالفعل میلیونها کاربر ایرانی) جلوگیری کرد اگر بخواهیم و بفهمیم و بخواهیم که بفهمیم.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
نامزد‌های بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۲۰ جایزه خرس‌طلایی برای فیلم «شیطان وجود ندارد» فرش قرمز فیلم محمد رسول‌اف در جشنواره برلین شیوع کرونا؛ در قم چه خبر است؟ تصاویر تماشایی از اجرای امیرعباس در جشنواره وضعیت دانشجویان ایرانیِ مقیم چین در قرنطینه واکنش‌های عصبی شهاب حسینی در جشنواره تصاویر |نیکی کریمی در نشست خبری «آتابای»
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم