امروز: ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۹۹۶۲۹
۱۳ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۳
در سمینار هموویژلانس و مراقبت تزریق خون مطرح شد
مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران در سمینار هموویژلانس و مراقبت تزریق خون، به سهم 6 درصدی کشور در نظام سلامت اشاره کرد و گفت: سلامت نقش موثری در توسعه یک کشور دارد این در حالیست که برخی ادعاهایی دارند که در نظام سلامت هزینه می‌شود.
به گزارش تیتر امروز، علی اکبر پور فتح‌الله در سمینار هموویژلانس و مراقبت تزریق خون بیمار که در دانشگاه علوم پزشکی مازندران برگزار شد، در به مدیریت خون و نقش آن در اقتصاد سلامت تاکید کرد.
وی اظهار کرد: هزینه کردن در سلامت و رفاه اجتماعی سرمایه‌گذاری است.
مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران، به سهم 6 درصدی کشور در نظام سلامت اشاره کرد و گفت: سلامت نقش موثری در توسعه یک کشور دارد این در حالیست که برخی ادعاهایی دارند که در نظام سلامت هزینه می‌شود.
این مسئول جامعه سالمند را در بخش سلامت پر هزینه دانست و افزود: 65 درصد خون و فراورده‌های خونی اتحادیه اروپا برای سنین بالای 50 سال هزینه می‌شود.


پور فتح‌الله با تاکید براینکه نظام سلامت باید به منابع خود اقتصادی فکر کند، تصریح کرد: وقتی درمان کارا شود صرفه اقتصادی به دنبال دارد.
وی به هزینه 7 تریلیون دلاری دنیا برای نظام سلامت اشاره کرد و گفت: 20 تا 40 درصد هزینه‌های نظام سلامت تلف می‌شود.
وی با بیان اینکه اهدای خون نباید برای بیمار نخستین راه نجات باشد، خاطرنشان کرد: در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی سه خطر بزرگ کم‌خونی، خونریزی و انتقال خون را شاهد هستیم.
مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران به مدیریت خون بیمار در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی تاکید کرد و گفت: بیش از ۳۰ درصد جمعیت دنیا دچار کم‌خونی، یک و نیم میلیارد از جمعیت 7 میلیاردی دنیا دچار فقر آهن هستند.
این مسئول با اشاره به اینکه باید به سمت انتقال خون محافظه‌کارانه پیش رویم، خاطرنشان کرد: اگر مراکز درمانی از خونریزی جلوگیری کنند و به جای تزریق چند واحد خون باید مشکلات کم خونی را حل کنند تا بسیاری از هزینه‌ها کاهش ‌یابد.
پور فتح‌الله به پژوهش‌های مبتنی بر شواهد تاکید کرد و گفت: لازم است بخشی از اعتبارات پژوهشی در سطح ملی و دانشگاهی به تحقیقات مرتبط با مدیریت خون بیمار اختصاص یابد.
شاخص 70 درصدی اهدا خون در مازندران
مدیرکل انتقال خون مازندران نیز در این سمینار، گفت: سلامت خون اهدایی در استان هم‌تراز با کشورهای اروپایی است.
اسماعیل پوریانی به شاخص اهداکنندگان خون در مازندران اشاره کرد و ادامه داد: شاخص اهدا کنندگان خون در ۹ ماهه اخیر به ۷۰ درصد رسید.
وی با اشاره به اینکه در مازندران شاهد افزایش مصرف خون و فراورده‌های خونی هستیم، اظهار کرد: باتوجه به مصرف خون، در انتقال این مایه حیاتی قوانین خوبی از رگ اهداکننده تا رگ گیرنده تبیین شده است.
مدیرکل انتقال خون مازندران تصریح کرد: گردشگر پذیر بودن مازندران، دارا بودن بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ بیمار خاص و فعالیت ۶ مرکز جراحی قلب باز این استان از وضعیت ویژه‌ای در مصرف خون و فراورده‌های خونی برخوردار است.
این مسئول با اشاره به اینکه از سال گذشته ۱۸۰ هزار واحد خون و فرآورده‌های خونی بین بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان مازندران توزیع شد، گفت: با فرهنگ‌سازی خوب اصحاب رسانه مازندران با شاخص اهدای خون ۴۲ در هزار نفر جمعیت از سال ۹۲ به خودکفایی رسیده در حالی‌که این شاخص در کشور ۲۷ در هزار نفر جمعیت است.