امروز: ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۹۷۸۰۲
۱۵ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۴
طرح های حفاظت از پلنگ ایرانی در سازمان حفاظت محیط زیست که از جمله با پرداخت خسارت به دامداران برای پرهیز از کشتن این گربه سان به اجرا گذاشته شد، هم اکنون به ثمر نشست و بار دیگر غرش پلنگ را به جنگل های مازندران بازگرداند.
به گزارش  تیتر امروز به نقل از ایرنا ، شواهد و قرائنی که سازمان محیط زیست ارائه می کند، نشان می دهد که آمار پلنگ ایرانی در جنگل های شمال به حدود 150 قلاده رسیده که بین 70 تا 80 قلاده آن مربوط به جنگل های مازندران است.
اگر چه در دو سال اخیر به دلایلی از جمله سوانح رانندگی و بی دقتی برخی کشاورزان در ایجاد تله گراز گیر هفت قلاده از پلنگ ایرانی تلف شدند، ولی بنا بر اظهار مسئولان محیط زیست مازندران در سال های اخیر با فرهنگ سازی از طریق قرارگیری تصویر پلنگ در لباس تیم ملی، بیمه سپاری برای پرداخت غرامت به دامداران و جنگل نشینان خسارت دیده و افزایش جریمه کشتن این گربه سان، جمعیت پلنگ در جنگل های استان رو به ازدیاد گذاشت و امیدوار کننده است.
سازمان حفاظت محیط زیست برای حفاظت موثر از این گربه سان برنامه جامع مدیریت و حفاظت پلنگ ایرانی را با بهره‌گیری از ظرفیت‌های علمی ایرانی تدوین کرد که بیمه یکی از محورهای آن بود که از سال 95 به اجرا درآمد.
شرکت ' بیمه ما ' که طرف قرارداد با سازمان محیط زیست برای پرداخت خسارت به دامداران روستایی و جنگل نشینان است تنها در سال 55 فقره غرامت به میزان یک میلیارد و 470 میلیون ریال به دامداران خسارت دیده پرداخت کرد.
جریمه شکار پلنگ ایرانی هم به عنوان گونه جانوری تحت حمایت در چارچوب برنامه حفاظتی از پنج میلیون تومان به 80 میلیون تومان از سال گذشته افزایش یافته است.
** ردزنی 80 قلاده پلنگ در مازندران
رئیس اداره حیات وحش محیطزیست مازندران گفت که بر اساس ردزنی در جنگل های استان پیش بینی ما زیست حدود 70 تا 80 قلاده از این گربه سان در این مناطق است.
کوروس ربیعی افزود: با اجرای طرح های فرهنگ سازی و حمایتی از جمله بیمه درسال های اخیر برخورد قهری با پلنگ تا حد زیادی رو به کاهش نهاد، به طوری که افزایش جمعیت این گونه برای دوستداران محیط زیست دلگرم کننده شد.
وی گفت که در شرایط فعلی بیشترین جمعیت پلنگ ایرانی مربوط به جنگل های شمال کشور بخصوص مازندران است.
پلنگ ایرانی که نام علمی آن ' پنترا پاردوس تولیانا Panthera pardus tulliana ' و نام انگلیسی آن هم ' پرشین لئوپارد Persian Leopard ' است ، بزرگ ترین یا یکی از بزرگ ترین زیرگونه‌های پلنگ است که بومی غرب آسیا محسوب می شود و در فهرست جانوران در معرض خطر انقراض قرار دارد.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه تصاویر عجیب از ازدواج پادشاه تایلند! حرکات کششی و خمشی نماینده مجلس در صحن (تصاویر) چرا پاپ پای رهبران سودان جنوبی را بوسید؟ دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم