امروز: ۰۲ خرداد ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۹۷۷۴۴
۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۲
در استقبال از ۱5 آذر، روز هوانیروز و گرامیداشت شهدا؛
نویسنده کتاب‌های حوزه دفاع مقدس و فیلمساز درباره روز 15 آذر، گفت: احمد کشوری به خاطر خلق چندین تابلوی نقاشی و اثر عکاسی از شهدای برجسته هنرمند ایران نیز محسوب می‌شود.
به گزارش تیتر امروز، خلبان احمد کشوری به تاریخ 15 آذر 1359 در آسمان ایلام، در یک مصاف نابرابر با دو فروند میگ عراقی، به شهادت رسید.

می‌گویند خلبان شهید علی اکبر شیرودی از دوستان صمیمی وی و از کسانی بود که تحت تاثیر الگوی رفتاری احمد برای خودش بزرگ مردی حماسه آفرین در ارتش جمهوری اسلامی ایران شد.

طی روزها و ماه‌های آغازین جنگ عراق علیه ایران، حفاظت از 430 کیلومتر مرز خاکی ایلام با عراق به عهده گروهی از خلبانان هوانیروز بود که فرماندهی پرواز آنها را احمد به عهده داشت، به عبارتی احمد  فرمانده تیم آتش  هوانیروز در استان ایلام بود.

پدرش غلامحسین کشوری و مادرش فاطمه سیلاخوری، هر دو اهل بروجرد بودند.

به اقتضای شرایط شغلی پدر، کار در ژاندارمری، پای آنها به مازندران باز شد و دو سال پیش از تولد احمد، اولین پسرشان در کیاکلا اقامت کرده و برای همیشه ماندگار شدند.


تیرماه 1332 در کیاکلا به دنیا آمد
احمد به ماهیگیری علاقه زیادی داشت
و در شنا و تیراندازی هم مهارت فوق العاده‌ای کسب کرده بود.

نقاشی و عکاسی از هنرهایی بود که احمد برای پرواز روحش به اعماق هستی به آنها متوسل می‌شد.

احمد در ورای زندگی در دیار علویان، با اقلیم و خلق و خوی مازندران و مردم آن انس گرفت و به رشته سنتی و پهلوانی این سامان یعنی کشتی علاقمند شد. آنقدر که در دوران دبیرستان به کشتی روی آورد و با پشتکار آن را دنبال می‌کرد.

برادرش شهید محمد کشوری هم از نوجوانان دلیر و شجاعی  بود که چون وی برای دفاع از میهن خویش جان خود را نثار کرد.

روز شهادت امیر سرلشگر خلبان شهید احمد کشوری به عنوان روز هوانیروز _ گرامیداشت حماسه آفرینی‌های هوانیروز جمهوری اسلامی ایران_ نام گذاری شد.

دکتر مسعود آب آذری فیلمساز و نویسنده کتاب سلحشور41 و کتاب‌های شهید کشوری، در گفت و گو با تیتر امروز، گفت: کیست که امروزه نداند که خلبانان هوانیروز و نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران چه کسی است، این خلبان چون عقابی در آسمان کشور خود پر گشود و بسیاری از افراد اخلاق، شجاعت و فداکاری سیمرغ آسمان ایران "شهید احمد کشوری" را سرلوحه خود قرار می‌دهند.

آب آذری افزود: احمد کشوری به خاطر خلق چندین تابلوی نقاشی و اثر عکاسی از شهدای برجسته هنرمند ایران نیز  محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: شهرستان سیمرغ هم نام سیمرغ آسمان ایران احمد کشوری را بر پیشانی بند خود حک کرده است تا خاطره  دلاوری‌های این هنرمند و پهلوان خلبان را برای همیشه در خود زنده نگه دارد.

نویسنده کتاب سلحشور41، یادآور شد: مردم ایلام و پاوه حماسه‌های احمد را در خاطر دارند و برای فرزندانشان و نسل‌های بعد سینه به سینه نقل می‌کنند.

وی عنوان کرد: احمد به سال 1351 وارد هوانیروز شد و علیرغم حضور در ارتش پهلوی با کشیدن طرح واره های مختلف در قالب نقاشی با مضامین سیاسی و حضور در محفل و نشست‌های مبارزاتی ضد رژیم مخالف و اعتراض خود نسبت به رویکردهای حکومت پهلوی را ابراز کرد.

آب آذری خاطرنشان کرد: خلبان شهید علی اکبر شیرودی همیشه می‌گفت، احمد استاد من است.نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه تصاویر عجیب از ازدواج پادشاه تایلند! حرکات کششی و خمشی نماینده مجلس در صحن (تصاویر) چرا پاپ پای رهبران سودان جنوبی را بوسید؟ دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم