امروز: ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۹۷۱۷۶
۰۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۹
بخش زیادی از سرمایه‌های مازندران به دلیل بی‌توجهی به صنایع تبدیلی هر سال از بین می‌رود


تیترامروز: خام‌فروشی ساده‌ترین راه برای کسب درآمد از نخستین محصولات تولید شده در یک حوزه مشخص از کشاورزی، دامداری، صنعتی یا از برداشت‌های منابع طبیعی است. مثل فروش نفت خام، سنگ‌های خام معدنی یا محصولات باغی و کشاورزی و دامی که معمولا مشتری‌های خوبی برای خرید دارند. اما این شکل از فروش را کارشناسان اقتصادی مورد تایید و قابل اتکا نمی‌دانند. ایجاد ارزش افزوده برای محصولات مختلف زمانی محقق می‌شود که از آن محصولات،مشتقات و فرآورده‌های دیگری به دست بیاید و ارزش محصول اولیه را چند برابر کند. اتفاقی که سال‌هاست تأکید می‌شود در مازندران باید دیده شود، اما به نظر می‌رسد مازندران در این زمینه هنوز به نقطه‌ای نرسیده که بتواند حتی رضایت مسئولانی که بر این موضوع تأکید دارند را جلب کند. این موضوع را تغییر نکردن اظهارات مدیران استان طی چند سال اخیر در این زمینه نشان می‌دهد. هنوز وقتی صحبت از اقتصاد محصولات تولیدی استان به میان می‌آید مدیران استان از مورد غفلت قرار گرفتن صنایع تبدیلی و بی‌توجهی به این صنایع در مازندران انتقاد می‌‌کنند و می‌گویند که بی‌توجهی به این صنایع سبب شده اقتصاد مازندران از سودهای سرشار فرآوری محصولات تولید شده در استان بی‌نصیب بماند.

ضرورت نوسازی

اظهارات سرپرست استانداری مازندران در آخرین جلسه شورای برنامه‌ریزی استان نیز شکل و ساختاری مشابه همین دیدگاه‌های چند سال اخیر در مورد صنایع تبدیلی در مازندران را دارد. «احمد حسین‌زادگان» با تأکید بر این که راه‌اندازی صنایع تبدیلی در مازندران ضروری است، اعتقاد دارد که برای محصولات کشاورزی و باغی مازندران هنوز صنایع تبدیلی مناسب ایجاد و جانمایی نشده است.

حسین‌زادگان علاوه بر نیاز به صنایع تبدیلی، چالش دیگری در بخش تولیدات کشاورزی و باغی استان را نیز مطرح می‌کند که استمرار بی‌توجهی به آن بخش زیادی از سرمایه‌های تولید شده در استان را از بین می‌برد. وی به نوسازی واحدهای شالیکوبی و سورتینگ برای تأمین نیاز موجود استان اشاره می‌کند و تأکید دارد که با نوسازی این واحدها باید ظرفیت‌های خالی این بخش تکمیل شود.

البته موضوعی که حسین‌زادگان به آن اشاره کرده فقط به تکمیل شدن ظرفیت‌های خالی در فرآوری، نگهداری و عرضه محصولات کشاورزی و باغی استان محدود نمی‌شود. فرسوده بودن این امکانات و زیرساخت‌ها در مازندران و سنتی بودن روند تولید و برداشت و فرآوری در مازندران به ویژه در بخش کشاورزی و باغداری سبب شده است که بخش زیادی از محصولات تولید شده در همان مراحل اولیه تولید به ضایعات تبدیل شوند. نمونه این موضوع را در مورد برنج مازندران می‌توان دید که بخش زیادی از این محصول استراتژیک به خاطر فرسودگی شالیکوبی‌های مازندران و تجهیزات آن به ضایعات تبدیل می‌شود. حتی پیش از رسیدن محصول به شالیکوبی نیز، بخش‌های قابل توجهی از برنج مازندران به خاطر فرسودگی دستگاه‌های برداشت یا برداشت سنتی در زمین کشاورزی به ضایعات تبدیل می‌شوند.

تبدیل محصول به ضایعات

این موضوع را رئیس اتاق بازرگانی مازندران نیز تأیید می‌کند. «عبدالله مهاجر» با تأیید این که فعالیت کارخانه‌ها و شالیکوبی‌های سنتی تولید برنج سبب افزایش میزان ضایعات این محصول در مازندران شده است، می‌گوید: باید برای نوسازی این واحدها و دستگاه‌های مورد استفاده در آن‌ها برنامه‌ریزی مناسبی انجام شود.

وی به وجود این مشکل در بخش مرکبات استان نیز اشاره می‌کند و می‌افزاید: بخشی از مرکبات تولید شده استان هر سال به خاطر نداشتن برنامه مناسب برای استفاده و فرسودگی برخی زیرساخت‌ها در انبارها می‌پوسد و فاسد می‌شود. این چالش‌ها باید با رونق صنایع تبدیلی و فرآوری محصولات تولید شده پیش از تبدیل شدن آن ها به ضایعات برطرف شوند.

رئیس پارلمان بخش خصوصی مازندران با تأکید بر این که صنایع تکمیلی و تبدیلی از نیازهای اصلی برای رونق اقتصاد محصولات کشاورزی و باغی استان هستند، اظهار می‌کند: متأسفانه بخش قابل توجهی از صنایع تکمیلی ایجاد شده در استان نیز شرایط رکود را می‌گذرانند و از ظرفیت آن‌ها استفاده نمی‌شود. با افزایش توجه به صنایع تبدیلی می‌توان برای ورود به بازارهای هدف نیز برنامه‌ریزی بهتری داشت.

عقب ماندن زیرساخت‌های فراوری از تولید

چالش مطرح شده درباره شالیکوبی‌های استان را تابستان امسال می‌شد به وضوح مشاهده کرد. اواخر مرداد امسال وقتی که کشاورزان محصول برداشت شده خود را برای تبدیل کردن شلتوک به برنج به شالیکوبی‌های استان بردند، با حجم عظیمی از کیسه‌های دپو شده مقابل شالیکوبی‌های استان مواجه شدند. طبق آمار سازمان جهاد کشاورزی استان، از 1268 واحد شالیکوبی موجود در مازندران، نزدیک به 950 واحد فعال هستند که از این تعداد فقط 350 واحد به روز و مدرن‌سازی شده‌اند. مجموع توان این واحدها برای خشک کردن برنج روزانه 30 هزار تن است؛ اما با توجه به افزایش کمباین‌ها طی سال‌های اخیر برای برداشت مکانیزه در استان، سرعت برداشت محصول در زمین‌های کشاورزی مازندران به روزانه 40 تا 45 هزار تن رسیده است. این محصولات باید در مدت زمان کمتر از 72 ساعت در چرخه فرآوری و تبدیل شدن به برنج قرار بگیرند، در غیر این صورت به خاطر رطوبت بالای شالی، تغییر رنگ و بند افتادن و شکستگی دانه‌های برنج رخ می‌دهد که بر کیفیت و ارزش اقتصادی آن تأثیر مستقیمی می‌گذارد. نیم‌دانه‌ها که به طور میانگین حدود 250 کیلوگرماز هر تن برنج را شامل می‌شوند، یا به صورت مستقیم به بازار عرضه می‌شوند یا در چرخه تولید آرد قرار می‌گیرند و با قیمت کمتری نسبت به قیمت برنج به فروش می‌رسند که زیان دیدن کشاورز را به دنبال دارند. البته به گفته مدیر صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، این نهاد طرح اصلاح ساختار شالیکوبی‌ها را با هدف کاهش ضایعات برنج از 25 درصد به حدود 10 درصد در دستور کار قرار داده است و موفق شده که ضایعات کیفیت تبدیل شالی به برنج سفید را در واحدهای به روز شالیکوبی بین 7 تا 10 درصد کاهش دهد. «مسعود غلامی» می‌‌گوید دولت برای نوسازی و بهسازی این واحدها تسهیلات نامحدود 10 تا 15 درصدی نیز ارائه می‌کند.

چراغ‌های خاموش صنایع تبدیلی

هرچند که در سال‌های اخیر تلاش‌هایی برای افزایش فعالیت و استقرار صنایع تبدیلی در مازندران شده و تسهیلاتی نیز برای نوسازی واحدهای شالیکوبی و سورتینگ استان در اختیار سرمایه‌گذاران و فعالان این بخش قرار گرفت، اما هنوز بخش زیادی از تولیدات استان به خاطر ضعف در این حوزه یا از بین می‌روند یا این که با قیمت کمتر به فروش می‌رسند. علاوه بر برنج، در مرکبات نیز شرایط به شکل مشابهی است. تصاویر مرکبات فاسد شده و دور ریخته شده در مناطق مختلف استان که راهی برای بهره‌برداری مناسب از آن‌ها وجود نداشت، اگر از ذهن جامعه پاک شود، از صفحه‌های اینترنتی پاک نخواهند شد. با کمی تفاوت می‌توان این وضعیت را به تولیدات دیگر استان مانند بخش شیلات نیز تعمیم داد که هنوز از ماهی به عنوان یکی از مهم‌ترین ظرفیت‌های اقتصادی مازندران در صنایع تبدیلی مرتبط با آن بهره‌ای گرفته نمی‌شود. یا انار و سایر میوه‌ها و محصولات که توجه به فرآوری آن‌ها و بازاریابی مناسب برای محصولات تولید شده می‌تواند اقتصاد استان را متحول کند.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه تصاویر عجیب از ازدواج پادشاه تایلند! حرکات کششی و خمشی نماینده مجلس در صحن (تصاویر) چرا پاپ پای رهبران سودان جنوبی را بوسید؟ دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم