امروز: ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۹۷۰۸۴
۰۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۱
هر چه به سال 1398 نزدیک‌تر می‌شویم، چراغ‌های فعالیت تبلیغاتی نمایندگان کنونی مجلس و نامزدهای حضور در مجلس یازدهم بیشتر می‌شود. از سوی دیگر بحث استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی که این روزها یکی از مسائل مورد توجه در حوزه نمایندگی و انتخابات مجلس است، بر پررنگ‌تر شدن نگاه‌ها به انتخابات مجلس یازدهم در بین سیاسیون، نامزدها، نمایندگان و افراد و گروه‌هایی که قصد حمایت از نامزدی را دارند تأثیر زیادی گذاشته است.
سرویس سیاسی تیترامروز: هر چه به سال 1398 نزدیک‌تر می‌شویم، چراغ‌های فعالیت تبلیغاتی نمایندگان کنونی مجلس و نامزدهای حضور در مجلس یازدهم بیشتر می‌شود. از سوی دیگر بحث استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی که این روزها یکی از مسائل مورد توجه در حوزه نمایندگی و انتخابات مجلس است، بر پررنگ‌تر شدن نگاه‌ها به انتخابات مجلس یازدهم در بین سیاسیون، نامزدها، نمایندگان و افراد و گروه‌هایی که قصد حمایت از نامزدی را دارند تأثیر زیادی گذاشته است.

 اما آن چه که بیش از هر اقدام دیگر در یک سال و اندی مانده به انتخابات مجلس یازدهم به چشم می‌خورد، مانند دورههای گذشته، تبلیغاتی‌تر شدن حضور و فعالیت نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حوزه‌های انتخابیه و منتسب دانستن بسیاری از فعالیت‌های انجام شده و اعتبارات یا امکانات اختصاص یافته به پیگیری‌های خودشان است. اتفاقی که یک نمونه بارز و پررنگ و شاید هم تأسف‌بار آن مدتی پیش سوژه رسانه‌های محلی به ویژه فضای مجازی و نقل محافل عادی شد. 3 دستگاه آمبولانس چندی پیش به ناوگان اورژانس شهرستان بابل اضافه شد و همین اتفاق فرصت مناسبی برای نمایندگان این شهر تلقی شد تا آن را به پیگیری‌های شخصی خود ارتباط دهند و برگ برنده‌ای برای کارنامه تبلیغاتی خود بسازند.

کانال اطلاع‌رسانی منتسب به «حسین نیازآذری» با انتشار تصویر آمبولانس، یک نامه از معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت خطاب به نیازآذری و متنی که اختصاص این 3 آمبولانس را به پیگیری وی نسبت می‌دهد، اختصاص این 3 آمبولانس به شهرستان بابل را حاصل پیگیری‌های نیازآذری عنوان می‌ند. در مقابل کانال اطلاع‌رسانی «علی نجفی خوشرودی» نیز دقیقا با همین اقدام سعی می‌کند که اختصاص آمبولانس‌ها را نتیجه پیگیری‌های این نماینده نشان دهد. در کانال اطلاع‌رسانی نجفی، تصویر 4 نامه مربوط به پیگیری‌های او منتشر شده است تا به مخاطبان و مردم این حوزه انتخابیه نقش پررنگ‌تر این نماینده را برای این پیگیری نشان دهد. نکته قابل توجه در بین نامه‌ها، نامه «ابراهیم گلمکانی» معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت است که هر دو در یک تاریخ و با متن یکسان به دو نماینده بابل نوشته شده‌اند. کانال اطلاع‌رسانی نجفی یک گام فراتر هم گذاشته و زیر پست مربوط به این موفقیت در پیگیری‌های این نماینده چند جمله از او را نیز منتشر کرده است: «با مردم صادق هستیم.

ارزش و منزلت مردم، خدمت بی‌منت می‌طلبد. خدمت کوچک برای مردمی بزرگ، گم نمی‌شود.» این جملات منتسب به نجفی بر خلاف محتوای آشکارشان، نوعی منت نهادن محسوب می‌شود. ضمن آن که جمله آخر به نوعی بیانگر قدرشناس بودن مردم در زمان لازم است که تفاوت چندانی به داشتن انتظار از مردم برای قدرشناسی ندارد. دیدگاهی که با خدمت بی‌منت در تضاد است.
کمی آن‌سوتر و در شهرستان همسایه نیز در همان زمانی که جدال بین دو نماینده برای اثرگذار بودن‌شان در اختصاص دو دستگاه آمبولانس رخ می‌دهد، دو نماینده حوزه انتخابیه 5 شهرستانی قائمشهر، سوادکوه، سوادکوه شمالی، جویبار و سیمرغ به شکلی دقیقا مشابه و بر سر موضوعی مشترک با نمایندگان بابل، سعی در ربودن گوی سبقت از هم برای برجسته کردن خودشان دارند.

کانال خبری «سید علی ادیانی» با انتشار عکسی از نشست ادیانی با وزیر بهداشت و تصویر 3 نامه روند پیگیری این نماینده و درخواست او از وزیر بهداشت برای اختصاص 2 دستگاه آمبولانس برای استقرار در پایگاه اورژانس جاده‌ای قائمشهر-سوادکوه را شرح می‌دهد که سومین نامه باز هم از «ابراهیم گلمکانی» معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت است. نامه‌ای که تاریخ آن تفاوتی با تاریخ نامه‌های این مسئول به دو نماینده بابل ندارد.

 به موازات همین اتفاقات و انتشار پست‌های آمبولانسی در کانال «سید علی ادیانی»، کانال منتسب به «عبدالله رضیان» دیگر نماینده مردم این حوزه انتخابیه نیز تصویری از 2 نامه منتشر می‌کند و با استناد به این دو نامه، پیگیری‌های مستمر «عبدالله رضیان» را عامل اصلی اختصاص دو دستگاه آمبولانس بیان می‌کند. یکی از این دو نامه، درخواست رضیان به وزیر بهداشت و دیگری نامه‌ای از «ابراهیم گلمکانی» با متن تقریبا یکسان نامه به ادیانی است. درواقع همان نامه که 30 مهر به ادیانی نوشته شد، با تغییر نام و یک روز بعد، از سوی همان مسئول به رضیان ابلاغ شد.

تشریح این ماجرا صرفا برای آشنایی با موارد مشابه متعدد از این دست است که در فعالیت بسیاری از نماندگان مجلس اتفاق می‌افتد. میل به حضور مجدد در مجلس و تلاش برای جذب آرا با استفاده از این ابزارها سال‌هاست که بین نمایندگان مجلس نهادینه شده است. در واقع نمایندگان مجلس نیز دیگر پذیرفته‌اند وظیفه اصلی‌شان انجام برخی امور جزئی است و قانونگذاری و نظارت بر قوا باید در اولویت‌های بعدی‌شان قرار بگیرد. هرچند که بخشی از وظایف نماینده مجلس پیگیری برای رفع کاستی‌ها در یک منطقه است، اما تلاش برای منتسب کردن همه اتفاقات خوب و مرتبط با توسعه به خود، یک چالش اساسی بین نمایندگان محسوب می‌شود. البته برخی کارشناسان معتقدند استانی شدن انتخابات مجلس می‌تواند این دیدگاه را کمرنگ‌تر کند.

نکته قابل توجه دیگر که از این اتفاق پیگیرانه در دو شهرستان می‌توان به دست آورد، نبود وحدت رویه و انسجام بین نمایندگان مازندران است. آمبولانس‌های اورژانس اسناد شفافی در این زمینه ارائه کرده‌اند. برای یک مشکل از یک منطقه، دو نماینده به طور جداگانه درخواست‌هایی را مطرح می‌کنند؛ پیگیری‌ها به هر حال –چه بر اثر درخواست این نمایندگان و چه در مسیری اداری و معمولی- به نتیجه می‌رسند؛ در نهایت هر کدام از نمایندگان این اتفاق را حاصل پیگیری خودشان می‌دانند.

در واقع با شخصی دانستن پیگیری‌ها و نتیجه آن، حتی راه را برای این که بتوانند دلیل یا توجیهی  برای جداگانه پیگیر شدن‌شان بیاورند را هم بسته‌اند. این اتفاق نخستین بار نیست که می‌افتد و آخرین بار هم نخواهد بود. حال از همین پنجره و به استناد همین نامه‌ها و رفتارها یا به عبارتی سوءرفتارهای نمایندگان اگر از جزء به کل مجموعه نمایندگان استان مازندران نگاه کنیم، به بخشی از دلایل توسعه‌نیافتگی مازندران پی خواهیم برد.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه تصاویر عجیب از ازدواج پادشاه تایلند! حرکات کششی و خمشی نماینده مجلس در صحن (تصاویر) چرا پاپ پای رهبران سودان جنوبی را بوسید؟ دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم