امروز: ۰۲ خرداد ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۹۶۹۲۷
۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۹
داستان آنقدر تکراری است که نیازی به بیان مقدمه‌ای برای ورود به بحث ندارد؛ شکار غیرمجاز و بی‌رویه پرندگان در شمال کشور و به ویژه مناطقی مانند سرخرود و فریدونکنار چند سال است که مورد توجه حامیان محیط زیست و رسانه‌ها قرار می‌گیرد. حتی رسانه‌های خارجی نیز از این موضوع غافل نماندند و نام فریدونکنار در برخی رسانه‌های معتبر جهان به عنوان قتلگاه پرندگان مهاجر ثبت شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران:
 طبق قانون حتی خریداران لاشه‌های پرندگان هم متخلف محسوب می‌شوند

فرماندار فریدونکنار:
 به اصلاحاتی در تعاریف و اجرای صیادی نیاز داریم


سرویس اجتماعی تیترامروز: داستان آنقدر تکراری است که نیازی به بیان مقدمه‌ای برای ورود به بحث ندارد؛ شکار غیرمجاز و بی‌رویه پرندگان در شمال کشور و به ویژه مناطقی مانند سرخرود و فریدونکنار چند سال است که مورد توجه حامیان محیط زیست و رسانه‌ها قرار می‌گیرد. حتی رسانه‌های خارجی نیز از این موضوع غافل نماندند و نام فریدونکنار در برخی رسانه‌های معتبر جهان به عنوان قتلگاه پرندگان مهاجر ثبت شد.

 اسفند سال گذشته سایت روزنامه گاردین گزارش تقریبا مفصلی از شکار پرندگان در فریدونکنار منتشر کرد و نوشت: «سالانه یک میلیون پرنده وحشی به طورغیرقانونی در یکی از پناهگاه‌های حیات وحش در ایران، کشته می‌شوند.» طی این سال‌ها برای فریدونکنار لقب‌های مختلفی مانند سیاه‌چاله پرندگان مهاجر و کشتارگاه مهمانان پائیزی مازندران در رسانه‌ها منتشر شد که برخی‌ها معتقدند این القاب نادرست است و باید برای برطرف کردن آن‌ها تلاش کرد. البته این موضوع صرفا به فریدونکنار و سرخرود محدود نمی‌شود. شکار پرندگان با اشکال و حجم‌های مختلف، در مناطق مختلف استان که پرندگان مهاجر و زمستان‌گذران در آن‌ها حضور می‌یابند دیده می‌شود.

حساسیت روی این موضوع در چند سال اخیر آنقدر زیاد شده که مسئولان بارها به اشکال گوناگون وارد عمل شدند تا جلوی این اتفاق ناخوشایند و کشتار گسترده پرندگان را بگیرند. اواخر سال گذشته و پس از پایان فصل صید، بازار پرنده‌فروشی فریدونکنار با حکم مسئولان تخریب شد. برای تعدادی از شکارچیان غیرمجاز پرونده قضایی تشکیل شد و دامگاه‌های زیادی جمع‌آوری شدند. قرار هم شد که تفاهمی بین جامعه محلی و مسئولان مرتبط با حوزه شکار و محیط زیست ایجاد شود تا اگر شکار صورت می‌گیرد، در چارچوب ضوابط مشخص باشد و کنترل کاملی بر فرآیند شکار پرندگان مهاجر، از شکار تا عرضه وجود داشته باشد.

شکار همچنان ممنوع است
امسال هم پیش از آغاز فصل مهاجرت پرندگان زمستان‌گذران، اقداماتی برای کنترل فصل شکار انجام شد و تمهیداتی اندیشیده شد. مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران از افزایش جدیت در برخوردها با متخلفان خبر می‌دهد و می‌گوید: نشست‌هایی با شورای تأمین شهرستان‌های میزبان پرندگان مهاجر برگزار شد که حاصل آن افزایش هماهنگی برای برخورد با متخلفان بود. ضمن این که هنوز هیچ پروانه‌ای برای شکار صادر نشده و هرگونه شکار و حمل پرندگان مهاجر از نگاه ما و قانون قاچاق محسوب می‌شود.

«حسینعلی ابراهیمی کارنامی» می‌افزاید: چند جلسه در فرمانداری فریدونکنار برای این موضوع داشتیم. نظر سازمان حفاظت محیط زیست و شورای تأمین شهرستان فریدونکنار این بود که در چارچوبی مشخص با جامعه محلی و شکارچیان به تفاهم برسیم و پس از تفاهم برای شکار پروانه صادر شود. شرط این تفاهم نیز جمع‌آوری دام‌های هوایی و التزام به قوانینی بود که برای شکار به شکل سنتی در نظر گرفته شد.

اعلام کردیم پروانه شکار به شرطی صادر می‌شود که دام‌های هوایی به طور کامل جمع شوند و در تفاهم نیز در یک مرجع رسمی مانند شورای تأمین به تصویب برسد. در این صورت با مشخص شدن دامگاه‌های سنتی و صدور پروانه شکار، می‌توانیم بازاری قانونی داشته باشین و حتی روند عرضه پرندگان در بازار را نیز نظارت و کنترل کنیم تا از شکار بی‌رویه و مازاد برخی سودجویان جلوگیری شود.

خرید لاشه پرندگان هم جرم است
مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران تأکید می‌کند که شکارچیان برای رسیدن به یک تفاهم درست و مفید دوسویه پای کار نیامدند و کماکان منتظریم که برای این اقدام همکاری کنند. ابراهیمی کارنامی با تأکید بر این که هر گونه شکار، صید، عرضه و حمل پرندگان زمستان‌گذران در مازندران جرم و قاچاق است و مجازات قانونی خواهد داشت، مردم و خریداران را از عوامل اصلی برای بازدارندگی شکارچیان می‌داند و اظهار می‌کند: از مردم می‌خواهیم که امسال خرید لاشه‌های پرندگان مهاجر را متوقف کنند. این لاشه‌ها نظارت شده نیستند و ممکن است بر سلامت آن‌ها تأثیر بگذارند.

ضمن این که طبق قانون حتی خریداران این لاشه‌ها هم متخلف و مجرم محسوب می‌شوند. یعنی اگر حتی از یک فرد عادی که لاشه پرنده‌ای مهاجر گرفته شود که آن را از بازار تهیه کرده، آن لاشه قاچاق محسوب شده و فرد به مراجع قضایی معرفی خواهد شد.

وی با کمک خواستن از همه رسانه‌ها و مسئولان برای ورود به این ماجرا و تأکید بر فرهنگسازی برای نخریدن لاشه پرندگان، می‌گوید: مشکل اساسی ما این است که سال‌های سال با این پدیده غیرقانونی و زیان‌آور برخورد نشد و کسی به ما کمک نکرد. حالا سازمان حفاظت محیط زیست در این مسیر تنهاست. اگر کمکی به ما در این زمینه شد جزئی بود. انتظار داریم مردم و مسئولان امسال به طور جدی به این ماجرا ورود کنند و دست‌کم برای فرهنگسازی در نخریدن لاشه پرندگان و مصرف نکردن آن ها به عنوان غذا به مقابله با شکار بی‌رویه کمک کنند.

تفاوت صید با شکار
به موازات نگاهی که به ناپسند بودن شکار پرندگان می‌شود، برخی نیز معتقدند که نباید به این پدیده صرفا به عنوان یک پدیده نوظهور مخرب نگاه کرد. این گروه بر این باورند که پیشینه چندصد ساله شکار در منطقه اهمیت نگاهی چندسویه به این ماجرا را بیشتر می‌کند. فرماندار فریدونکنار یکی از همین افراد است که ارتباط نزدیک اجتماعی و پژوهشی با این موضوع دارد. «محمدمهدی نصیری» پیش از هر چیز به کار بردن لفظ شکار را مناسب این موضوع نمی‌داند و معتقد است باید اصطلاح صید را به کار برد.

وی با اشاره به چندوجهی بودن صید در جامعه‌ای مانند مازندران، معتقد است باید به همه ابعاد این موضوع چه در دوره حاضر و چه در گذشته پرداخته شود و پس از آن برای آن برنامه‌ریزی صورت پذیرد. نصیری مطرح شدن معیشت جایگزین را و رسیدن به مفاهیم و مراحلی مانند پرنده‌نگری و کالچرال توریسم در صید را یکی از الزامات پرداختن به این موضوع توسط مسئولان و حتی رسانه‌ها می‌داند و به همشهری می‌گوید: اگر با جامعه بومی با زبان خودشان صحبت شود، قطعا هر اقدامی به نتیجه می‌رسد. اینجاست که وظیفه رسانه‌ها نیز بیشتر نمایان می‌شود. دوره‌ای که بخشدار بودم، در دامگاه ازباران با همکاری یکی از فعالان محیط زیست و اکوتوریسم در این محدوده تورهای پرنده‌نگری را تقویت کردیم که نتیجه بسیار مطلوبی داشت.

اکنون نیز به جای به تصویر کشیدن چهره‌ای سیاه از فریدونکنار و مردم این منطقه باید، به این مسائل و اقدامات توجه کنیم.
نماینده عالی دولت در فریدونکنار با بیان این که باید به این موضوع هم توجه کنیم که تالاب‌ها انسان‌ساخ هستند و اگر قرق نباشد و انسان حضور نداشته باشد، شرایط برای حضور این پرندگان فراهم نمی‌شود، می‌افزاید: قسی‌القلب معرفی کردن مردمی که  در مقابل پرندگان، آن ها را از انجام وظایفی که انتظار داریم دور می‌کند. امروز باید توسط رسانه‌ها و مسئولان ابتدا تلاش شود که چهره درستی از منطقه و مردم آن معرفی شود و برخی تعاریف موجود اصلاح شوند. ما در این منطقه و مناطق مشابه به یک سری اصلاحات در امر صید نیاز داریم. ما در بحث باغ‌های ایرانی از مفهوم مرتبط باغ‌شکار غافل ماندیم.

این یعنی صید می‌تواند مانند بسیاری از نقاط دنیا به صورت ساماندهی شده و با توانمندسازی جامعه بومی بدون آسیب رساندن به محیط زیست ادامه داشته باشد و حتی در کنار پرنده‌نگری و اوکوتوریسم، با حفظ موازین و سنت‌ها به یک جاذبه تبدیل شود.مطالب مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه تصاویر عجیب از ازدواج پادشاه تایلند! حرکات کششی و خمشی نماینده مجلس در صحن (تصاویر) چرا پاپ پای رهبران سودان جنوبی را بوسید؟ دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم