امروز: ۰۲ خرداد ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۹۶۴۷۱
۲۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۰
((اشتباه استراتژیک شورای اصلاح طلب تهران در پرهیز از انتخاب مهندس مهدی هاشمی بعنوان شهردار، شاید یکی از عوامل برای سراشیبی سقوط اصلاحات در انتخابات آتی برآورد شود/ احزاب اصلاحات از انتخاب حناچی زیاد شادمان نباشند/ کم تحرکی دولت در برخی از بخشهای صنعتی ، گردشگری ، اقتصادی و اشتعال تا حدود زیادی به پای تبلیغاتهای حمایتی انتخاباتی اصلاحات نوشته می شود / رونمایی جهانگیری از حدود اختیاراتش/ بعضی از دخالت نسبتهای فامیلی در لیست امید / پیشتازی اعتدال در مناصب /مجموعأ زنگ هشدار را برای لیست امید و اصلاحات به صدا در آورد ))
یادداشت /عبدالله (علی) شهمیر شورمستی

 قبلا یادداشتی تحت عنوان سقوط مقبولیت احزاب اصلاح،اصول و اعتدال در اذهان عمومی را تقدیم مطبوعات نمودم
البته منکر کارآیی احزاب و  در پی نفی برخی احزاب صاحب شناسنامه و استراتژی محور مثل کارگزاران و...نشده ام
اما اینک بحث انتخاب شهردار تهران است و اثرآن بر انتخابات آتی است.

اگر بخواهیم در خصوص شهردارانی که حداقل در 25 سال اخیر در پایتخت کار اساسی انجام داده اند ؛مروری نمائیم:
فارغ از نگاه سیاسی و پرهیز از حواشی مطروحه ، "کرباسچی و قالیباف" در تحول عمرانی و اجرایی و... سرآمدهستند.البته به هر دونفر انتقادات و اشتباهاتی وارد است.
اما اصلاح طلبان در اشتباهات قالیباف بزرگنمایی و جوانب  انصاف را رعایت  نکردند و در انتخابات ریاست جمهوری بهره گرفتند.
اصولگرایان نیز در اشتباهات کرباسجی ، بزرگنمایی کردند و جوانب انصاف را رعایت نکردند و در اهداف سیاسی و انتخاباتی بهره گرفتند. این جملات به معنای نفی اشتباهات قالیباف و کرباسچی نیست بلکه گویای این است که از مدار انصاف نباید خارج شد و خدمات و تحولات این 2 مدیر اجرایی در عمران را نیز باید به حساب آورد.
حریان اصلاحات هرگز شورا و شهردار کارآمد در تهران نداشت و دچار حواشی درونی زیادی بود تا حدی که اولین شورای تهران اتفاقا توسط نمایندگان دولت اصلاحات ،مجلس ششم اصلاح طلب و قوه قضائیه منحل شد.
شهرداران پس از کرباسچی (بجز قالیباف) از الویری تا محمود احمدی نژاد ،نیز سهم عمده ای در تحولات عمرانی و اجرایی تهران نداشتند و مؤثر در امور زیرساختی و شهری نبودند، در دور شورای پنجم که اعضای لیست امید هستند نیز نجفی و افشانی در امور عمرانی و اجرایی از نگاه مردم تهران دستاوردی نداشتند و البته در حواشی بوده اند که با ازدواج دوم دکتر نجفی  و مقاومت افشانی برای بازنشسته نشدن ،این حواشی به اوج رسید
شاید بعد از اختلافات درون سازمانی اتحاد لیست امید در کشور که به نوعی اکثر مناصب تحویل وابستگان حزب اعتدال و توسعه گردید و در ریاست عارف در مجلس همان ابتدا بعضی از اعضای لیست امید به سوی علی لاریجانی گردش نمودند،موجب دلخوریهایی شد. هرچند محمدرضا عارف در قامت یک چهره ملی در مجلس ظاهر نشد.
بی هیچ تعارفی بحث نسبتهای فامیلی، پاره ای منفعت طلبی و ملاحظه کاری در تنظیم لیست امید ، اکنون پاشنه آشیل امید شده است.
اختلافاتی دیگر نیز مزید بر علت گردید که فراز این اختلافات،مخالفت تنی چند از اصلاح طلبان شورای تهران با شهردار شدن فرزند آیت ا..هاشمی بود
((از نگاه اینجانب کرباسچی و مهدی هاشمی اصلاح طلب نیستند بلکه کارگزاران هستند که تا حدودی در مسائل سیاسی و فکری با اصلاحات اشتراک دارند و بنابه ملاحظاتی در برخی انتخابات همراه با اصلاحات شدند))
همچنان کم لطفی و شاید ستمِ سران برخی از احزاب اصلاحات به آیت الله هاشمی رفسنجانی،در پایان دولت دکتر خاتمی در اذهان باقیست ،(البته حجت الاسلام دکتر خاتمی مخالف تندروی این افراد بود)
در دولت دکتر احمدی نژاد، آیت ا.. هاشمی پناهگاه اصلاحات شد و نجیبانه با آن افراد به اصطلاح اصلاحاتی برخورد کرد و مهمترین عامل پیروزی دکتر روحانی نیز مرحوم هاشمی بود، او هرچند اصلاحات نبود اما سهم عمده ای در احیائ مجدد احزاب اصلاحات داشت.
اکنون نیز اکثر مردم ، عقلای علم مدیریت و متخصصین حوزه عمران ،همچنین مردم اصلاح طلب که اصلاحاتی بودن خود را وامدار برخی از احزاب  اصلاحات( که حتی تعداد اعضای حزب ایشان در حد کافی نیست) نیستند بلکه اصلاحاتی بودن خود را (که اتفاقأ فرم احزاب اصلاحات را تکمیل نکردند ) را بر گرفته از اندیشه اصلاح طلبی و عقلای اصلاحات کشوری می دانند،اکثر مردم تهران و ایران از میان نامزدین تصدی شهرداری تهران
نگاه به مهندس مهدی هاشمی داشتند
چون مهدی هاشمی در مترو تهران به شهادت صاحب نظران منصف عمرانی ، تحول ایجاد کرد
در عمران دانشگاه آزاد نیز چنین کرد.
در مسائل سیاسی نیز از تعادل و درایت خاصی برخوردار است.
شورای شهر تهران به گمان خود فردی سیاسی و اجرایی اصلاحاتی را بر مسند شهرداری تهران نشاند.
اما تلاش دارد به روی خود نیاورد که در یک و نیم سال 3 شهردار انتخاب کرد
شورای تهران می دانند اکثر مردم ایران و تهران ، به واسطه تحولات عمرانی در مترو، و...،به انضمام تعادل سیاسی مهدی هاشمی ، خواهان  انتخاب او در تصدی شهرداری بودند اما شورا این اقبال مردمی به هاشمی را نادیده گرفت این نادیده گرفتن مساویست با ریزش عقبه اجتماعی(مردمی) شورای تهران.
همان هاشمی که پدرش عامل اصلی پیروزی  دولت و متعاقب این پیروزی تقویت احزاب اصلاحات نسبت به دوران دکتر احمدی نژاد گردید.توسط شورا از رقابت خارج شد.
بر کسی پوشیده نیست اتفافات جریانات پایتخت یکی از اصلی ترین پیش زمینه های انتخاباتی است.
بهانه های عجیب برای جلوگیری از خروج مهندس مهدی هاشمی از شورا نظیر در صورت خروج هاشمی ، مهندس چمران وارد شورا می شود و چمران اصولگراست
از اساس بهانه ای بیش نبود ، ضمن اینکه واقعا یا چمران قوی و توانمند است و شورای به اصطلاح لیست امید تهران که ( البته برخی اعضایش وزین و کارآمد هستتد ) تحت الشعاع اُبهتش قرار می گرفتند
یا آنکه شعار تحمل منتقد و زنده باد مخالف من ، از اساس شعاری بیش نیست
اصلاح طلبان شورای شهر با کنار زدن مهدی هاشمی و رسیدن به آخوندی و حناچی ، خود را با کارت زرد حتی شاید در آینده قرمز در افکار عمومی مواجه کردند
بی شک اگر عقلای اصلاحات تدبیری اساسی نکنند و تغییر تاکتیک ندهند و بر طبل اختلافات درون سازمانی بکوبند ، تکرار شکست 1384 در انتظار ایشان است.
اتحاد درون سازمانی و برنامه کاربردی و عملیاتی برای عظمت اقتدار و منافع ملی ، معیشت، اقتصاد ،اشتغال ، گردشگری ، صادرات ، عبور از بحرانهای اقتصادی و سیاسی ، نیز از آیتم های بسیار مهم پیروزی انتخاباتی محسوب می شود.


نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه تصاویر عجیب از ازدواج پادشاه تایلند! حرکات کششی و خمشی نماینده مجلس در صحن (تصاویر) چرا پاپ پای رهبران سودان جنوبی را بوسید؟ دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم