امروز: ۰۲ خرداد ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۹۶۲۵۱
۲۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۹
مازندرانی‌ها به دلیل سبک تغذیه نامناسب و چاقی در معرض ابتلا به دیابت هستند

تیترامروز: بسیاری از مازندرانی‌ها سال‌هاست که از نظر جسمی حال خوبی ندارند. شیوع انواع بیماری‌های قلبی و عروقی در مازندران سبب شده که این استان مانند رتبه‌های بالایی که در تولید مواد غذایی مختلف دارد، از استان‌های صدرنشین جدول بیماری‌های قلبی و عروقی در کشور باشد. مازندرانی‌های رتبه نخست چاقی کشور را در اختیار دارند و همین یک رتبه کافی است تا در این استان بسیاری از بیماری‌های قلبی و عروقی بیشتر از سایر استان‌ها به چشم بیاید. 19 تا 25 آبان هفته ملی دیابت است و به همین دلیل این بیماری بیشتر از سایر بیماری‌های قلبی و عروقی مورد توجه مسئولان بهداشتی و رسانه‌ها قرار می‌گیرد. به ویژه در مازندران که بر اساس آمارها در کنار تهران یکی از دو استان اول کشور در تعداد بیماران دیابتی و میزان شیوع آن است. استانی که به گفته پژوهشگران این حوزه، در شاخص‌های ارزیابی سلامت و عوامل تاثیرگذار بر ابتلا به دیابت از جمله چاقی و مصرف دخانیات به ترتیب رتبه‌های اول و دوازدهم کشور را در اختیار دارد.

روی خط دیابت

مازندرانی‌ها به دلیل نوع تغذیه و سبک زندگی‌شان همواره در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی و به ویژه دیابت هستند. این را آمارهای اعلام شده توسط مرکز دیابت مازندران نیز تأیید می‌کنند. بر اساس آمارهای رسمی بیش از 228 هزار نفر در مازندران مبتلا به دیابت هستند که فقط حدود 5 درصد از این بیماران با دیابت نوع یک دست و پنجه نرم می‌کنند و 95 درصد دیگر به دلیل رعایت نکردن شاخص‌های سلامت درگیر دیابت نوع 2 شده‌اند. مازندران در ابتلا به دیابت آمارهای نگران‌کننده‌ای را به خود اختصاص داده است. دیابتی‌ها در کشور 5 درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند، اما در مازندران مبتلایان به دیابت 6 درصد جمعیت استان هستند. به عبارتی دیگر میانگین شیوع دیابت در مازندران بالاتر از کشور میانگین است.برای نمونه می‌توان به رتبه نخست شهرستان گلوگاه در تعداد مبتلایان به دیابت بر اساس جمعیت اشاره کرد. بر اساس آمارها آمار شیوع دیابت در این شهرستان از 10.6 درصد در سال 1395 به 11.2 درصد در سال 1397 رسیده است که بخش مهمی از این آمار به 3 روستای مهدیرجه، قلعه‌پایان و لمراسک اختصاص دارد. 16 درصد مهدیرجه‌ای‌ها، 14 درصد قلعه‌پایانی‌ها و 12 درصد مردم لمراسک به دیابت مبتلا هستند. آمارها نشان می‌دهند که بابلسر نیز در مازندران وضعیت چندان مناسبی در این زمینه ندارد و دیابت شیوع بالایی در این شهرستان دارد.

روزشمار دیابت

هفته ملی دیابت که از شنبه گذشته -19 آبان- آغاز شد، هر روز آن به یک نام مشخص در زمینه ارتباط دیابت با جامعه نامگذاری شده، فرصتی برای آشنایی بیشتر با این بیماری و راه‌های پیشگیری از ابتلا به آن است. شنبه 19 آبان روز «دیابت، رسانه و خانواده»، یکشنبه 20 آبان روز «دیابت، آموزش و خانواده»، دوشنبه 21 آبان «دیابت، تغذیه و خانواده»، سه‌شنبه 22 آبان روز «دیابت، سازمان‌های مردم‌نهاد و خانواده»، چهارشنبه 23 آبان روز «دیابت، غربالگری و خانواده»، پنجشنبه 24 آبان روز «دیابت، مشارکت‌های محلی و خانواده» و جمعه 25 آبان روز «دیابت، فعالیت بدنی و خانواده» نامگذاری شده است. وجه اشتراک همه این نامگذاری‌ها کانون خانواده به عنوان مهم‌ترین نهاد اجتماعی اثرگذار برای پیشگیری از بروز ابتلا به این بیماری خطرناک، اما کنترل شدنی و قابل مهار است.

اقدامات پیشگیرانه
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران معتقد است که در مازندران برای درمان و کنترل دیابت اتفاقات خوبی رقم خورده که تدوین سند دیابت یکی از این اقدامات مؤثر است. به گفته «محسن اعرابی» شناسایی و مراقبت افراد پیش‌دیابتی، ثابت نگه داشتن میزان شیوع دیابت و عوامل خطر نسبت به سال پایه، افزایش درصد انجام آزمایشات ldl و کلسترول تام، پوشش درمان بیماری دیابتی و بهبود کیفیت تمامی جوانب از اهداف موجود در سند دیابت مازندران است.
این مسئول نیز مانند همه کارشناسان و متخصصان دیابت، تغذیه و آموزش بیماران را از اولویت‌های جلوگیری از دیابت می‌داند و با اشاره به اضافه وزن داشتن حدود 70 درصد از مازندرانی‌ها و رتبه اول مردم این استان در ابتلا به چاقی، بر لزوم توجه بیشتر خانواده‌ها به اصلاح روش‌های تغذیه و همچنین انجام ورزش روزانه و پرهیز از کم‌تحرکی تأکید می‌کند.
مازندرانی‌ها در حالی به روند نامناسب تغذیه خود ادامه می‌دهند که افزایش میزان مصرف داروهای دیابت در این استان نشان دهنده سیر صعودی ابتلا به این بیماری در استان است. به گفته مدیر درمان سازمان تأمین اجتماعی مازندران، رشد ابتلا به دیابت در بین مازندرانی‌ها بین سال‌های 1389 تا 1395، رشد 77 درصدی نسخه‌نویسی مرتبط با دیابت و افزایش 4 برابری مصرف انسولین را در این استان به دنبال داشت. «محمد خورشیدی» به افزایش هزینه‌های پرداخت شده بابت پوشش خدمات درمان و کنترل دیابتی‌ها در مازندران اشاره می‌کند و می‌گوید که با این روند، احتمال می‌رود که پرداخت هزینه‌ها در حوزه دیابت طی یک دهه آینده تا 10 برابر نیز افزایش یابد.
این آمارها اثبات می‌کنند که مازندرانی‌ها حال و روز مناسبی در سلامت جسمی ندارند و مسبب اصلی این وضعیت هم تا حد بسیار زیادی خودشان و سبک تغذیه نامناسب‌شان است. مهم‌تر این که بسیاری از افراد مبتلا به دیابت در مازندران از ابتلای خود به این بیماری آگاهی نداشتند و در طرح‌های غربالگری که از سوی دانشگاه علوم پزشکی مازندران طی سال‌های اخیر در مناطق مختلف مازندران اجرا شد، از ابتلای خود به این بیماری آگاه شدند. با این حساب هنوز کم نیستند مازندرانی‌هایی که به دیابت مبتلا شده‌اند، اما از ابتلای خود به این بیماری خبر ندارند. به گفته «علیرضا شمس» کارشناس بیماری‌های غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، بیشتر بیماران دیابتی که شناسایی نشدند افراد پرخطر جامعه از جمله مصرف‌کنندگان دخانیات هستند که چون آگاهی لازم در خصوص بیماری دیابت را ندارند، نسبت به آن بی توجه هستند و آزمایش‌ها و کنترل‌های لازم را برای درمان و کنترل عوارض این بیماری انجام نمی‌دهند. در حالی که این افراد به علت خبر نداشن از بیماری‌شان در آینده با عوارض جسمی زیادی مواجه خواهند شد.

یک تست مهم

با یک تست ساده قند خون می‌توان به این موضوع پی برد. افرادی که قند خون بین 100 تا 126 داشته باشند در معرض ابتلا به دیابت هستند و در دسته افراد پیش‌دیابتی قرار می‌گیرند. با کمی آگاهی و اصلاح سبک تغذیه و زندگی می‌توانیم خودمان و خانواده‌مان را از ابتلا به این بیماری مصون نگه داریم و بخش زیادی از هزینه‌های درمان که بر جامعه تحمیل می‌شود را کاهش دهیم.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه تصاویر عجیب از ازدواج پادشاه تایلند! حرکات کششی و خمشی نماینده مجلس در صحن (تصاویر) چرا پاپ پای رهبران سودان جنوبی را بوسید؟ دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم