امروز: ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ -
کد خبر: ۹۳۵۸۹
۲۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۱
شامگاه ۲۳مهرماه اولین دوشنبه شبی نبود که نود روی آنتن شبکه سه نرفت. نود در این سال‌ها در هفته‌هایی که لیگ برتر تعطیل بوده روی آنتن نرفت اما این بار غیبت عادل فردوسی پور در استودیوی یازده صداوسیما دلیلی جز تعطیلی لیگ برتر داشت


تیترامروز - شامگاه ۲۳مهرماه اولین دوشنبه شبی نبود که نود روی آنتن شبکه سه نرفت. نود در این سال‌ها در هفته‌هایی که لیگ برتر تعطیل بوده روی آنتن نرفت اما این بار غیبت عادل فردوسی پور در استودیوی یازده صداوسیما دلیلی جز تعطیلی لیگ برتر داشت. پخش مستقیم بازی اسپانیا-انگلیس بهانه اصلی خروج ناگهانی نود از کنداکتور شبکه سوم بود. اما چرا دوشنبه شب بدون نود اینقدر حاشیه به همراه داشت و چرا باید این خروج ناگهانی از کنداکتور شبکه سه را یک پالس منفی دانست؟

طلسم شکنی نوزده ساله در شب طلسم ۱۵ساله

کام‌بک نیمه‌تمام شاگردان انریکه در استادیوم بنیتو ویامارین رکورد ویژه لاروخا را شکست و تیم ملی اسپانیا بالاخره پس از ۱۵ سال در یک مسابقه رسمی خانگی باخت. در ۱۳۸۲آخرین باری که ماتادورها در شبه‌جزیره ایبری باختند به زمانی برمی‌گشت که عادل فردوسی پور بدون هیچ فشار سیاسی نود را روی انتن شبکه سه می‌برد. در این ۱۵ سالی که اسپانیا نباخت، عادل فردوسی پور هم یک رکورد ویژه را در تاریخ صداوسیما ثبت کرد؛ نوزده سال اجرای هفتگی نود! جز تابستان ۸۸ که به خاطر اتفاقات سیاسی نود با چند هفته تاخیر روی آنتن رفت، تماشاگران فوتبال هیچ وقت عادت نداشتند در فصل مسابقات فوتبال دوشنبه‌شبی را بدون فوتبال بگذرانند. حتی در شب‌هایی که مسابقات حساس هم به دوشنبه می‌افتاد، دو حالت داشت. ‍‍پخش بازی به شبکه ورزش واگذار می‌شد یا اینکه نود ‍س از ‍خش بازی با تاخیر یکی دو ساعته روی آنتن می‌ر فت. اما دوشنبه ۲۳ مهرماه داستان متفاوت‌تر از چیزی بود که تصورش می‌شد. در حالی که تیم نود در ساخت آیتم های ویژه ‍پرونده و دعوت از میهمان به برنامه بودند، کنداکتور هفتگی شبکه سه منتشر شد. بدون حضور نود در دوشنبه شب و بدون اطلاع به تیم سازنده نود!

چرا جای «برنده باش» فوتبال پخش نشد؟

دوشنبه شب شبکه سه میهمان ناخوانده‌ای داشت؛ گزارش ورزشی به جای نود! رضا جاودانی و محمد رضا احمدی در گزارش ورزشی از مدیریت محترم شبکه تشکر کردند که «امکان» ‍‍پخش بازی را فراهم کردند اما حتی غیرفوتبالی ترین بینندگان هم می دانستند که اصرار به ‍پخش اسپانیا-انگلیس علتی فرامتنی داشت. شبکه سه که هفته گذشته ا‍ز پ‍خش زنده بازی جذاب سیتی-لیورپول در لیگ جزیره چشم‌پوشی کرده بود و جمعه شب گذشته به جای ‍خش بازی انگلیس-کرواسی مسابقه «برنده باش» با اجرای محمدرضا گلزار را روی انتن فرستاده بود و البته شب گذشته برای ‍پخش مستقیم بازی جذاب برزیل-آرژانتین اقدامی نکرد. با این وجود اصرار برای ‍‍پخش زنده اسپانیا-انگلیس باعث حذف نود از دوشنبه شب شد. چرا به سنت همیشه ‍پخش زنده بازی به شبکه ورزش سپرده نشد؟ چه اتفاقی در شبکه سه افتاده که ‍‍پربیننده‌ترین برنامه هفتگی‌شان را قربانی ‍‍پخش یک بازی فوتبال می‌کنند؟

تحولات مدیریتی جدید در شبکه سه چیست؟

پشت پرده همه این اتفاقات را باید در انتصاب مدیر جدید شبکه سه دید. علی فروغی، یک مدیر جوان دهه شصتی که از روز ابتدایی انتصاب حکم پیش‌بینی می‌شد سیاست‌های کلان شبکه سه را عوض کند. او که رئیس مرکز بسیج صدا و سیما بود از اردیبهشت ماه مدیر شبکه سه شد. ‍پیش از این انتصاب، عادل فردوسی پور برای ساخت ۲۰۱۸ انتخاب شده بود و آغاز دوره مدیریت فروغی با چهل شب ویژه برنامه جام جهانی با اجرای عادل همراه شد. هر چند که مدیر تازه رسیده شبکه سه در آن روزهای ابتدایی هم مشکلاتی سر راه ۲۰۱۸ ایجاد کرد. از مخالفت عجیب با حضور کارلس پویول تا پ‍خش آیتم‌هایی که بدون هماهنگی با عادل فردوسی پور در برنامه ۲۰۱۸ ‍پخش می‌شد. مشکلات به حدی بود که عادل به نشانه اعتراض در شب بازی با مراکش اجرا نکرد  و در آن  دقیقه‌ای هم که با اکراه رو به روی دوربین نشست، از مردم و پویول به خاطر آن رفتار زشت عذرخواهی کرد.

فصل جدید ساخت نود با یک تغییر دیگر در ساختاری مدیریتی شبکه سه همراه شد. با حکم اصغر پورمحمدی قائم مقام سیما، محمدحسین آقازمانی به عنوان دبیر شورای سیاستگذاری ورزش صداوسیما منصوب شد. اتفاقی که باعث شد آقازمانی از مدیر گروه ورزش شبکه کنار برود و جای او را میثم فضلعلی بگیرد. فضلعلی از ابتدای تاسیس شبکه نسیم به عنوان مدیرگروه تولید برنامه این شبکه مشغول بود و عجیب اینکه در حکم انتصاب او که سابقه ساخت هیچ برنامه ورزشی را نداشت، آمده بود: «این انتصاب با هدف تقویت برنامه‌سازی در حوزه ورزشی صورت گرفته». از سوی دیگر حسین ذکایی که پیش از این دبیر شورای سیاستگذاری ورزش را عهده دار بود، مشاور رییس شبکه  سه در حوزه ورزش شد تا مثلث آقازمانی، ذکایی و هاشمی که سال‌ها ورزش در شبکه سه را در انحصار خود داشتند، قدرت‌شان را از دست دهند.

پشت پرده: داستان آلترناتیوها

این تحولات مدیریتی در گام اول به ساخت «فوتبالیسم» منجر شد که به صورت غیر رسمی برای رقابت با نود روی انتن شبکه سه می‌رود. از سوی دیگر برنامه فوتبال برتر هم که پیش از این مجری ثابتی نداشت، به محمد حسین میثاقی سپرده شد تا  هم نود یکی از نیروهای زبده‌اش را از دست دهد هم الترناتیو دومی برای نود ایجاد شود. سیاست مدیریتی جدید در شبکه سه روز به روز در حال طراحی آلترناتیوهای تازه‌ای برای نود است و این د حالی است که در سال های گذشته هر تلاشی برای ساخت شوی ورزشی در حد نود شکست خورده بود؛ حتی زمانی که جواد خیابانی ایده اجرای نود در نود را داد و برای چند ماهی هم آن را اجرا کرد!  این بار هم قابل پیش بینی است که هیچ‌یک از جایگزین‌های سفارشی نود نتوانند بین هواداران فوتبال جایگاهی پیدا کنند. اما سوال اینجاست که چرا مدیران شبکه سه که پربیننده ترین برنامه ورزشی صداوسیما را دارد، به دنبال ساخت آلترناتیوهایی برای نود است. آیا تضعیف نود سیاست کلان مدیران ارشد صدا و سیماست؟

حاشیه عجیب: مخالفت با تیم نود

باور کردنی نیست اما دوشنبه شب که نود روی آنتن نرفت، یک خبر دیگر بر مشکلات شخصی مدیر شبکه با فردوسی پور صحه گذاشت.   پس از لغو پخش برنامه نود دوشنبه شب، به نظر می‌رسد مدیر شبکه سه در مساله دیگری هم با عادل مخالفتی اساسی داشت. در مسابقات جام رسانه ها شب عادل فردوسی‌پور به عنوان یکی از بازیکنان تیم شبکه سه به میدان رفت. تیمی که در ابتدا قرار بود با نام تیم نود به میدان برود اما گویا مخالفتی در سطح مدیریت شبکه با این اتفاق وجود داشته. موضوعی که عزیزی مسوول برگزاری مسابقات در گفت‌وگو با خبرانلاین آن را تایید کرد: «نام این تیم در ابتدا نود بود اما دکتر فروغی مدیر شبکه سه با ما تماس گرفت و گفت عادل حق ندارد تیم بدهد و این تیم باید با نام شبکه سه باشد.»

منبع: سازندگی

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
تصویر کرونا در ۱۰عکس تاثیرگذار دنیا پسربچه‌ای که سپر بلای خواهرش شد کرونا در کره‌شمالی؛ «اون» ماسک نمی‌زند دریاچه‌ای به رنگ صورتی دادگاه رسیدگی به اتهامات ۲۱ متهم کلان ارزی نقاشی جورج فلوید روی دیوارها نامزد‌های بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۲۰ جایزه خرس‌طلایی برای فیلم «شیطان وجود ندارد»
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم