امروز: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۹۳۳۷۷
۲۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۴
تیتر امروز/ میثم محسنی کوتنایی: پهلوانی واژه‌ای مورد احترام، مقدس و با ارزش فراوان در فرهنگ عامه است و اطلاق آن به افراد دارای شرایط و مقدماتی بود که شاید تا سال‌ها افراد حتی با داشتن ویژگی‌های فراوان اخلاقی و معرفتی، در تب پهلوان شنیدن از دهان مردم می‌سوختند و به اصطلاح می‌ساختند. پهلوان واژه‌ای بود که شاید در یک شهر بزرگ به چند نفر انگشت شمار گفته می‌شد، اما حالا انگار شرایط متفاوت است. معلوم نیست چه اتفاقی افتاده که هر کس از گرد راه می‌رسد و دستش در یک مسابقه ورزشی بالا می‌رود، یک شبه تبدیل به پهلوان می‌شود و دیگر در همه اطلاعیه‌ها و اعلامیه‌ها باید یک کلمه درشت و رنگ و لعاب‌دار را جلوی نامش نوشت.
 عمومیت این اتفاق بیشتر در رشته کشتی است و دیگر به طور تقریبی همه ورزشکاران این رشته در مازندران که یک عنوان ملی دارند، مفتخر به کسب اعتبار پهلوانی شده‌اند. انگار رقابتی تلخ میان باشگاه‌ها و شهرهای استان برای پهلوان‌سازی است. آن‌ها شب و روز پهلوان می‌سازند، بی آن که به پیامدها و نتایج احتمالی آن حتی برای یک لحظه فکر کنند.

نوجوانی که تا دیروز ساک به دوش مسیر باشگاه تا خانه را می‌رفت و از امروز یک پهلوان هم اولِ اسمش می‌آید و در بنرهای بزرگ خودش را هم‌ردیف بزرگانی مانند پوریای ولی می‌بیند، چگونه می تواند در مقابل حاشیه‌های این دوران جدید زندگی ورزشی‌اش مقاومت کند؟ به جز چند بار مسابقه دادن در رویدادی ملی یا بین‌المللی، این نوجوانان و جوانان چه امتحان پهلوانی در زندگی پس داده‌اند که حالا باید یکی از زیباترین القاب تاریخ ایران را خرج آن‌ها کرد؟ اصلا مربیان و رؤسای هیأت‌ها چقدر از صفات پهلوانی آشنایی دارند؟ داستان تلخ پهلوان‌سازی در ورزش مازندران به ردههای سنی پایه هم سرایت کرده و آینده نگران کنندهای برای این پهلوانهای یک شبه تصور میشود. این ورزشکاران که بی‌خبر از همه جا با یک مدال معمولی پهلوان شده‌اند گناهی ندارند.

مقصر آن‌هایی هستند که به آینده پروژه پهلوان‌سازی خود فکر نمی‌کنند و نمی‌دانند چه تبعات تلخ و مرگباری می‌تواند داشته باشد. یکبار هم که شده بساط این بازی‌ها را جمع کنید و بگذارید پهلوان‌ها را مردم و در طول دوران زندگی افراد انتخاب کنند؛ نه این که با یک مدال هر چقدر مهم یک نفر یک شبه پهلوان شود، اما چیزی از خصلت‌های این جایگاه ویژه نداشته باشد. کشتی که یکی از مراکز اصلی پهلوان‌سازی است همواره یکی از مراکز اصلی درگیری‌های تلخ در داخل تشک و خارج از آن است. نمونه آخرش در انتخابی تیم ملی همین ماه رخ داد که «سعید عبدولی» برای چندمین بار فضاحتی تلخ را رقم زد و مسابقات انتخابی را با چاله میدان اشتباه گرفت. باید برای آینده کشتی مازندران با این پهلوان‌سازی‌های یک شبه نگران بود.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
(تصاویر) چرا پاپ پای رهبران سودان جنوبی را بوسید؟ دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران بازماندگان فاجعه روهینگیا‎ افتتاح اولین هتل زیرزمینی جهان تماشای تصاویر زیبای زمین از بالا پاییز در کشورهای دیگر چه شکلی است؟ عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کابوی آمریکایی
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم