امروز: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۹۳۱۹۴
۲۳ مهر ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۷
اگر موضوع را با این نگاه واقع‌بینانه ارزیابی کنیم باید این احتمال را نیز در نظر داشته باشیم که پناه بردن به «ناپدریِ ترنم» برای «مادر ترنم» نه یک انتخاب آگاهانه و از روی هوس، بلکه یک اجبار و حتی اضطرار بود.

تیترهفته: ماجرای مرگ دردناک دخترک 3 ساله در قائمشهر از جمله حوادثی است که از خاطر وجدان‌های بیدار نمی‌رود. چون علاوه بر اینکه داستان تلخ مرگ طفلی معصوم بود که تنها دو سال و نه ماه داشت و همچون امانت باید از او نگاهبانی می‌شد، روایتگر مرگ مداوم و زجر مستمر «زنان طلاق» است. قتل ترنم، علاوه بر صورت ظاهر، روایتی باطنی نیز دارد.

آنچه در ظاهر رخ داد بر اساس تأیید دادستان قائمشهر، قتل دختری 3 ‌ساله توسط ناپدری بود. نظریه اولیه پزشکی قانونی، مرگ بر اثر ایراد ضرب و جرح شدید از ناحیه سر و سایر اعضای بدن توسط سیلی یا جسمی همچون سیم بود. بلافاصله تحقیقات آغاز شد، ناپدری و مادر کودک دستگیر شدند، ناپدری در ابتدا منکر هرگونه ارتباط با کودک و مادرش شد، اما پس از تحقیقات، مشخص شد «ترنم» که در اثر کتک عمدی‌، بیهوش شده بود در راه بیمارستان فوت شده‌است.

این مقام قضایی همچنین تأیید کرد «ترنم» فرزند طلاق بود، مادر و پدر ترنم از هم طلاق گرفته بودند و از آنجایی که مادر «ترنم» پس از طلاق از سوی خانواده‌اش حمایت نمی‌شد، به شخصی پناه می‌آورد که مجبور است در مقابل کودک‌آزاری او، سکوت کند؛ چون با هر اعتراضی علاوه براینکه خود مورد ضرب‌وشتم قرار می‌گرفت، ممکن بود همین سرپناه را نیز از دست بدهد. در حقیقت شرایط ‌سخت زندگی، مادر را به سکوت وا می‌داشت و از اینجا روایت دوم آغاز می‌شود؛ روایتی که بی‌تردید دردناک‌تر از مرگ «ترنم» است. چون حکایت «مرگ مداوم»، «جان ‌کندن‌های مستمر و غریبانه» و «شبگریه‌های زنان طلاق» است در جامعه‌ای که در هر کوی و برزن، گرگ‌های انسان‌نما، در کمین نشسته‌اند. برای روشن‌تر شدن ماجرا، لازم است اوضاع برخی آسیب‌های اجتماعی را ورق بزنیم.
استان مازندران در بین استان‌های پرتعداد در پرونده‌های طلاق است و براساس آمار رسمی قضایی، در شمار دو تا سه استان کشور است که بالاترین آمار طلاق قانونی و حتی طلاق عاطفی را به خود اختصاص داده است. این اخبار هر روز در رسانه‌ها منتشر می‌شود و همه پس از خواندن و سری به نشانه تأسف تکان دادن، از کنار آن عبور می‌کنیم. اما آیا از خود پرسیده‌ایم پس از وقوع طلاق، چه بر سر زنان و فرزندان به‌ویژه اطفال می‌افتد؟ در جامعه‌ای که نرخ تورّم، ثانیه می‌زند و قیمت اقلام ضروری زندگی از پوشک بچه تا قوت لایموت روزانه افراد، «فنری» افزایش پیدا می‌کنند و همچنین در شرایطی که مردان شاغل و کسانی که با داشتن دو شغل و بیش از دو منبع درآمد، به دشواری امرار معاش می‌کنند و به‌سختی زندگی را می‌گذرانند، چه بلایی بر سر این زنان که غالباً جوان و بی‌تجربه هستند و یک تا دو فرزند زیر 10 سال نیز دارند می‌آید؟ مرگ «ترنم» کشف رمز از داستان‌های مشابه و تلخی است که در زیر پوست جامعه جریان دارد. پایان دردناک این دخترک معصوم، زنگ‌های خطر را برای ترنم‌های دیگر به صدا درآورد؛ البته اگر گوشی برای شنیدن باشد.
یک نگاه سطحی به بیکاری فزاینده و همچنین به افزایش لحظه‌به‌لحظه قیمت مایحتاج ضروری زندگی بیندازیم و سپس از آخرین آمار طلاق در استان، سراغی بگیریم و اندیشه کنیم. غالب زنان جوانی‌که بنا به دلایل مختلف، از همسران خود جدا و با یکی دو طفل معصوم همانند «ترنم» در شهر رها می‌شوند، حمایت عملی از سوی خانواده نمی‌بینند و برای زنده‌ ماندن، ناچارند هر دستی را که ادعای «دستگیری» دارد باور کنند و به آن پناه ببرند.

اگر موضوع را با این نگاه واقع‌بینانه ارزیابی کنیم باید این احتمال را نیز در نظر داشته باشیم که پناه بردن به «ناپدریِ ترنم» برای «مادر ترنم» نه یک انتخاب آگاهانه و از روی هوس، بلکه یک اجبار و حتی اضطرار بود. برابر برخی آمار نیمه‌رسمی، حتی سازمان‌های مردم‌نهادی که با نیّت و انگیزه حمایت از زنان بی‌سرپرست و بدسرپرست فعالیت دارند نیز از این زنان، به شیوه‌های مختلف، سوء‌استفاده می‌کنند. به این معنا که برخی «گرگینه‌ها» به جامعه هدف خود نیز رحمی ندارند. در چنین فضایی باید یادآور شد و یک‌بار دیگر زنگ‌ها را به صدا در آورد که «ترنم»های بیشتری در معرض آسیب هستند و از دست مادران آنان نیز کاری بر نمی‌آید.

مسئولیت اجتماعی انسان در منظومه اعتقادی اسلام نیز اهمیت و جایگاه مهمی دارد. در حدیث نبوی(ص) آمده‌است: «کُلُّکُم راعٍ و کُلُّکُم مَسئولٌ عَن رَعیَته» یعنی هر انسانی در قبال هر کدام از اعضای جامعه، مسئولیت دارد و براساس این حدیث، در روز قیامت باید پاسخگو باشد. نتیجه سختگیرانه این نوشتار آن است که هر کدام از ما در قبال مرگ «ترنم» و اوضاع دشواری که بر زنان بی‌سرپرست و بدسرپرست می‌رود، تکلیف شرعی و اخلاقی داریم. فراموش کردن این مسئولیت، نادیده‌گرفتن آن یا شانه خالی کردن از آن، نافی اصل مسئولیت نخواهد شد./ منبع: هفته نامه تیترهفته
مطالب مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
(تصاویر) چرا پاپ پای رهبران سودان جنوبی را بوسید؟ دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران بازماندگان فاجعه روهینگیا‎ افتتاح اولین هتل زیرزمینی جهان تماشای تصاویر زیبای زمین از بالا پاییز در کشورهای دیگر چه شکلی است؟ عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کابوی آمریکایی
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم