امروز: ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۹۳۱۴۹
۲۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۸
یکی از رانندگان بخش هزارجریب گفت: متأسفانه تمامی مسافربرهای روستایی به علت نصب موانع فلزی توسط شهرداری جهت جلوگیری از پارک ماشین در داخل پیاده رو، در کنار خیابانها هستند وجای مخصوص وترمینال بخصوصی ندارند و این موضوع موجب شده تا خیابان علمیه بامشکل ترافیکی و تصادف مواجه شود.


تیتر امروز: الهام زارعی/ بسیاری از روستاهای شهرهای ایران دارای پایانه‌های مسافربری یا ترمینال مسافربری بین شهری هستند که مسافران را با اتوبوس از شهر به روستاها و از روستاها به شهر جابجا می‌کنند. با توجه به اینکه؛ شهرستان نکا، در تقسیمات کشوری، دارای "دو بخش” (مرکزی) و (هزارجریب)، می باشد، منطقه ی هزارجریب در زمینه جابه‌جایی مسافر از جایگاه نامطلوبی برخوردار است، به طوری که از داشتن پایانه مسافربری محروم است.این که روستائیان بخش هزارجریب، در برخی موارد بصورت دربست اقدام به عبور و مرور می‌کنند خود نکته قابل توجهی است که نیاز مردم به پایانه مسافربری را افزایش می‌دهد.یکی از گلایه‌های همیشگی بومیان روستاهای هزارجریب،عدم وجود پایانه مسافربری در این شهرستان است به طوری که این امر موجب می‌شود که مسافران در شهر جایی برای انتظار و نشستن نداشته باشند. به همین منظور به سراغ مسافران و رانندگان هزارجریبی رفتیم تا از نزدیک با مشکلات آنان آشنا شویم:

خدیجه رضائی یکی از روستائیان بخش هزارجریب در این رابطه گفت: تردد نیازمند ایستگاه است و وقتی مرکزی برای حمل و نقل وجود نداشته باشد نمی‌توانیم آسان عبور و مرور داشته باشیم.

وی با اعلام اینکه ترمینال هزارجریب نکاقبلاً فعالیت می کرد و سالهاست که تعطیل است، تصریح کرد:ما با مشکل روبه‌رو هستیم چرا که وجود ترمینال مخصوص هزارجریبیها سببدلگرمی مسافران می‌شود.

رضا حسینی دیگر روستائی این منطقه نیز در این رابطه با بیان اینکه: ترمینال مخصوصی برای روستاهای هزارجریب و تردد درنظر گرفته نشده است، گفت: مسئولان باید به درد ما رسیدگی کنند، آیا اگر خودشان هم در روستاهای این بخش زندگی می کردند، راضی می‌شدند که اینگونه تردد نمایند؟

وی افزود: مسئولان به عنوان مسئول رسیدگی به تمام امور هستند و باید برای این دغدغه ی هزارجریبیها نیز فکری اندیشیده شود تا مسافران و رانندگان در جلوی پارکینگ ماشینهای سنگین شهرداری آواره نباشند.

یکی از رانندگان بخش هزارجریب گفت: متأسفانه تمامی مسافربرهای روستایی به علت نصب موانع فلزی توسط شهرداری جهت جلوگیری از پارک ماشین در داخل پیاده رو، در کنار خیابانها هستند وجای مخصوص وترمینال بخصوصی ندارند و این موضوع موجب شده تا خیابان علمیه بامشکل ترافیکی و تصادف مواجه شود.

یکی از رانندگان بخش هزارجریب ایستادن زنان و مردان و کودکان هزارجریبی در امتداد جاده اصلی را دور از شأن مردم اين منطقه می داند و می افزاید:برای مردمی که در طول 3 دهه گذشته حضور گسترده آنها در راهپیماییها، انتخابات و همچنین حضور در جبهه های حق علیه باطل زبانزد است، نداشتن حداقل امکانات از جمله ترمینالباعث تأسف است.

رانندگان این بخش، با بیان اینکه: این منطقه با حدود 45 روستا چرا نباید ترمینال مسافربری داشته باشد؟احداث ترمینال برای روستاهای هزارجریب در شهرستاننکا را ضروری خواندند.

مردم هزارجریب نیز ضمن قدردانی از تلاش های بخشداری در دیگر موارد، از بخشدار هزارجریب خواستند با انتخاب یک مکان مناسب زمینه احداث ترمینال مسافربری هزارجریبی ها را در این شهرستان فراهم کند.

یکی از کارشناسان مطلع در زمینه ی عمران و شهرسازی در شهرستان نکا گفت: در اوایل دهه ی 70 زمینی توسط شهرداری خریداری شد و به عنوان ترمینال هزارجریبی ها در اختیار رانندگان قرار گرفت و یک ترمینال فعالی نیز بود که به علت پرداخت نکردن اجاره، عوارض و عمل نکردن رانندگان به تعهدات خود،شهرداری این مکان را از آنان پس گرفت و به پارکینگ ماشینهای سنگین شهرداری تبدیل کرد.

این کارشناس با بیان اینکه: شهرداری در بسیاری از پیاده روهای سطح شهر موانع بتنی و یا فلزی جهت جلوگیری از پارک ماشینها نصب می کند، گفت: این موانع را جلوی "پارکینگ ماشینهای سنگین شهرداری یا همان ترمینال سابق هزارجریبی ها" نیز نصب کرد، زیرا اولاً پیاده رو محل عبور و مرور عابرین و شهروندان است نه ماشینها و دوماً ماشین اگر داخل پیاده رو بیاید موزایک ها از بین می روند که متأسفانه رانندگان هزارجریب، ماشینها را جلوی موانع پارک می کنند و باعث تصادف و ترافیک می شوند.


وی در ادامه افزود: روزانه خوردوهای زیادی در این جاده ترددمی کنند ویکی از پرترافیک ترین جاده های شهرستان نکا است، ایستادن مینی بوس ها در کنار جاده موجب شده است تا سایر خودروهایمسیر، مکان کافی برای حرکت نداشته باشند وگاهاً موجب تصادف دلخراش می شود .

این کارشناس گفت: کم عرض بودن خیابان که احداث آن مربوط به سالهای دور است ونبود ایستگاه مناسب برایمسافرین هزارجریب موجب شده است تا فرهنگ سازی قوانین راهنمایی رانندگی با مشکل مواجه شود.

وی درباره ی ترمینال نیز گفت: ترمینال دوطرفه و استاندارد است، خود رانندگان اصول را رعایت نمی کنند و باعث تصادف می شوند، نصب تابلوی راهنمایی و رانندگی، پارک ممنوع و ... بستگی به شرایط و با تشخیص کارشناس پلیس راهور قابل اجرا و نصب خواهد بود.

این کارشناس آگاه درباره ی راهکار این موضوع گفت: حل این مسأله از وظیفه و احتیاج شهرداری خارج است و باید با مشارکت دهیاری ها، فرمانداری، بخشداری و نماینده ای از مینی بوس داران بخش هزارجریب، زمینی برای اسکان و پارکینگ ترمینال هزارجریب تهیه و خریداری شود، تا مینی بوس ها و خودروهای حمل مسافر به داخل شهر نیایند و موجب ترافیک در شهر نشوند.

تیتر امروز: بعد از پس گرفتن زمین ترمینال توسط شهرداری، مسئولین جهت فعال نمودن ترمینال در نقطه ای از این شهر اقدامینکردند و در نهایت هزارجریب بزرگ منطقه ای بدون ترمینال ماند!الان سالهای زیادی از نبود ترمینال مسافربری در هزارجریب می گذرد، به همین خاطر اگر در طول شبانه روز و بخصوص اوایل صبح به جاده مورد نظر که از جاده های پرخطر و پرترافیک شهرستان نکا به شمار رفته مشاهده خواهید کرد که مسافر و راننده ماشین، بدون داشتن امنیت جانی و سرپناه و امکانات رفاهی دیگر در امتداد این جاده ایستاده اند و در انتظار رفتن به روستاها هستند. انتظاری که گاهی اوقات به قیمت از دست رفتن جان عابران و سایر مسافران و انتظاری طولانی می انجامد!

نکته جالب توجه اینکه بعد از گذشت سالها از تغییر نام "ترمینال هزارجریب" به "پارکینگ ماشین های سنگین شهرداری نکا"، هنوز در آن مکان اتوبوسها و سواری هایمسافربری هزارجریب بچشم می خورد و این جای تأسف است که مسئولین مربوطه پس از سالها از تغییر نام ترمینال به پارکینگ ماشینهای سنگین خبر دار نشده اند.

سخن پایانی اینکه نبود پايانه مسافربری در شأن اهالی قدرشناس و هميشه درصحنه بخش هزارجریب نيست و از بخشدار هزارجریب و مسئولین مربوطه انتظار می رود هرچه سريعتر در اين خصوص اقدام نمايد.

گزارش: الهام زارعی

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
0
0
عالی بود من خودم هزارجریبیم و این مشکل ازبچگی یادمه.ماشین تاخیرداشت باید بدون اینکه صندلی برای نشستن باشه کنارخیابون می ایستادیم
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران بازماندگان فاجعه روهینگیا‎ افتتاح اولین هتل زیرزمینی جهان تماشای تصاویر زیبای زمین از بالا پاییز در کشورهای دیگر چه شکلی است؟ عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کابوی آمریکایی عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ رقصنده نقاب‌دار
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم