امروز: ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ -
کد خبر: ۹۲۹۴۲
۲۱ مهر ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۲
کارگردان «نقل سرخ» با بیان اینکه این اثر تعزیه نیست، آن را نمایشی سالنی و اجتماعی با تلفیقی از کارهای تعزیه خواند و گفت: به‌طور مثال نقال در این نمایش فقط کارش این است که تماشاگران را برای دیدن پرده‌ها آماده کند.
علی قنادیان‌پور کارگردان نمایش عاشورایی «نقل سرخ» در گفتگو با ایلنا،  این نمایش را دارای ۶ نقش مسلم، حبیب، نقال، عمرسعد، شمر و حرمله و دو پرده خواند و گفت: پرده اول با حضور نقال و حبیب و مسلم روایت می‌شود. نقال؛ نقلی می‌کند تا تماشاگر را برای قصه آماده کند و سپس داستان حبیب و مسلم و بیعت‌شان با امام حسین(ع) و در نهایت شهادتشان روی صحنه شکل می‌گیرد.

قنادیان‌پور ادامه داد: نقال پس از این پرده دوباره مردم را آماده می‌کند برای پرده دوم که قرار است واقعه عاشورا را از زبان عمرسعد، شمر و حرمله بیان کند. در این پرده شاهدیم که چگونه پس از عاشورا و شهادت امام حسین(ع)، عمرسعد و حرمله شمر را تحریک به بریدن سر امام(ع) می‌کنند و همچنین دعوایی که بین این سه برای فرمانروایی است. در خلال این صحبت‌ها واقعه عاشورا هم از زبان اینها شنیده می‌شود.

او یادآور شد: در پایان کار، شمر گریسته و از نقش خود خارج می‌شود و شام غریبان با مداحی بازیگران برگزار می‌شود.

کارگردان «نقل سرخ» با بیان اینکه این اثر تعزیه نیست، آن را نمایشی سالنی و اجتماعی با تلفیقی از کارهای تعزیه خواند و گفت: به‌طور مثال نقال در این نمایش فقط کارش این است که تماشاگران را برای دیدن پرده‌ها آماده کند.

قنادیان‌پور با اشاره به اینکه این متن را مهدی راهمی نوشته و همراه او چند سال است آن را اجرا می‌کنند، گفت: جذابیتی که این متن برای خودم دارد این است که برخلاف کارهای این‌چنینی از زاویه‌ای دیگر، شمر و حرمله و عمرسعد را مرور می‌کنیم و چیزهایی گفته می‌شود که جایی بیان نشده است. حرف‌هایی را از زبان خود اینها می‌زنیم که تابه‌حال گفته نشده. می‌خواهیم این پیام را بدهیم که این سه شخصیت می‌دانند آدم‌های بدی هستند و چه کارهای بدی می‌کنند، چه خوب است سرشان به سنگ بخورد اما با اینکه می‌دانستند، بازهم سرشان به سنگ نخورد و در تاریخ چنین واقعه‌ای به نام‌شان نوشته شد که هیچ‌وقت فراموش نمی‌شود.

علی گودرزی، مهرداد ریاضت، رامین صبوری، مصطفی شویکلو، علی قنادیان‌پور و فرضاد میرزایی بازیگران «نقل سرخ» هستند که براساس متنی از مهدی راحمی و تهیه‌کنندگی و کارگردانی علی قنادیان‌پور در فرهنگسرای هنگام روی صحنه رفته است.
برچسب ها: تیتر امروز
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
تصویر کرونا در ۱۰عکس تاثیرگذار دنیا پسربچه‌ای که سپر بلای خواهرش شد کرونا در کره‌شمالی؛ «اون» ماسک نمی‌زند دریاچه‌ای به رنگ صورتی دادگاه رسیدگی به اتهامات ۲۱ متهم کلان ارزی نقاشی جورج فلوید روی دیوارها نامزد‌های بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۲۰ جایزه خرس‌طلایی برای فیلم «شیطان وجود ندارد»
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم