امروز: ۲۷ مهر ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۹۲۸۳۸
۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۰
«میگن اگه چوپون نباشه گوسفندا تلف میشن، یا گم میشن، یا گرگ بهشون می­زنه یا از گرسنگی می­میرن, چون مغز ندارن! هرکی که مغز نداره به چوپون احتیاج داره. یه چوپون دلسوز. چوپون حکم پدر گوسفندا رو داره. آدم بدون پدر هیچ چی نیست...»
تیتر امروز/  حسین علیپور : داستان فیلم حکایتی نمادین و دردآور از چوپان و گوسفندان است. چوپانی که قدرت دارد, پول دارد، هدایت می‌کند و گوسفندان را به این سو و آنسو می‌کشاند و البته حکم ِ مرگ صادر میکند. چوپان از نژادی برتر است، ژن ِ خوب دارد، انتقال ِ قدرت را تنها به طبقه ی خویش مجاز میداند و تا آخرین نفس حاضر به انتقال ِ ثروت و قدرت به غیر از نژاد و خون ِ خود نیست. موهبت چوپان بودن از نسلی به نسلی دیگر و از چوپانی به چوپانی دیگر منتقل میشود. و اما گوسفندان... گوسفندان مغز ندارند، پول ندارند، قدرت ندارند، شکست ِ خود را پذیرفته و با آن خود گرفته اند، به ذلت تن میدهند و احساس میکنند داغ ِ بردگی بر پیشانی شان ثبت شده و ملکه ی ذهن‌شان است که هیچ راه گریزی ندارند. اینان مصیبت ِ گوسفندی را تا ابد با خود میبینند و تصور میکنند که این سرنوشت محتوم شان است.
دوئل ِ چوپان و گوسفند اما در سکانس نهایی شکل میگیرد، آنجا که گوسفندی عصیان میکند و مغز کوچکش را از زندانی که برایش درست کرده می رهاند. دوئلی سخت، از یک طرف چوپان زاده ای که چوپانی را سهم ِ خود و نژادش میداند و از طرفی گوسفندی که دیگر نمیخواهد گوسفند باشد و دیگران را هم آگاه میکند. یکی از نژاد برتر و دیگری از نژاد عامی. یکی با حس ِ کینه و دیگری در حال گذر از آن. یکی بدنبال حفظ وضع ِ موجود و دیگری بدنبال برهم زدن وضع موجود، یکی در گذشته و دیگری رو به آینده. کارگردان فیلم هومن سیدی ، حرف سنگین َ ش را در فیلم ِ خوبش جا میدهد، حرفش اینست؛ برای یک چوپان ِ ظالم، بزرگترین خطر گوسفندانی هستند که دیگر نمیخواهند گوسفند باشند...!
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
زندان مخوف برای خلاف سنگین‌ها / تصاویر نیمی از مجسمه‌های سر معروف شیلی، زیر زمین بوده است +عکس تصاویر دیدنی از حیات وحش تانزانیا واکنش تند محمدرضا گلزار به یک خبر جنجالی عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ جواهرات زیر آب ۴۰۰ کشته در زلزله و سونامی اندونزی جرعه‌نوشی آهو در عکس روز نشنال جئوگرافیک عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ در میان بامبو
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم