امروز: ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۹۲۸۳۸
۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۰
«میگن اگه چوپون نباشه گوسفندا تلف میشن، یا گم میشن، یا گرگ بهشون می­زنه یا از گرسنگی می­میرن, چون مغز ندارن! هرکی که مغز نداره به چوپون احتیاج داره. یه چوپون دلسوز. چوپون حکم پدر گوسفندا رو داره. آدم بدون پدر هیچ چی نیست...»
تیتر امروز/  حسین علیپور : داستان فیلم حکایتی نمادین و دردآور از چوپان و گوسفندان است. چوپانی که قدرت دارد, پول دارد، هدایت می‌کند و گوسفندان را به این سو و آنسو می‌کشاند و البته حکم ِ مرگ صادر میکند. چوپان از نژادی برتر است، ژن ِ خوب دارد، انتقال ِ قدرت را تنها به طبقه ی خویش مجاز میداند و تا آخرین نفس حاضر به انتقال ِ ثروت و قدرت به غیر از نژاد و خون ِ خود نیست. موهبت چوپان بودن از نسلی به نسلی دیگر و از چوپانی به چوپانی دیگر منتقل میشود. و اما گوسفندان... گوسفندان مغز ندارند، پول ندارند، قدرت ندارند، شکست ِ خود را پذیرفته و با آن خود گرفته اند، به ذلت تن میدهند و احساس میکنند داغ ِ بردگی بر پیشانی شان ثبت شده و ملکه ی ذهن‌شان است که هیچ راه گریزی ندارند. اینان مصیبت ِ گوسفندی را تا ابد با خود میبینند و تصور میکنند که این سرنوشت محتوم شان است.
دوئل ِ چوپان و گوسفند اما در سکانس نهایی شکل میگیرد، آنجا که گوسفندی عصیان میکند و مغز کوچکش را از زندانی که برایش درست کرده می رهاند. دوئلی سخت، از یک طرف چوپان زاده ای که چوپانی را سهم ِ خود و نژادش میداند و از طرفی گوسفندی که دیگر نمیخواهد گوسفند باشد و دیگران را هم آگاه میکند. یکی از نژاد برتر و دیگری از نژاد عامی. یکی با حس ِ کینه و دیگری در حال گذر از آن. یکی بدنبال حفظ وضع ِ موجود و دیگری بدنبال برهم زدن وضع موجود، یکی در گذشته و دیگری رو به آینده. کارگردان فیلم هومن سیدی ، حرف سنگین َ ش را در فیلم ِ خوبش جا میدهد، حرفش اینست؛ برای یک چوپان ِ ظالم، بزرگترین خطر گوسفندانی هستند که دیگر نمیخواهند گوسفند باشند...!
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه تصاویر عجیب از ازدواج پادشاه تایلند! حرکات کششی و خمشی نماینده مجلس در صحن (تصاویر) چرا پاپ پای رهبران سودان جنوبی را بوسید؟ دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم