امروز: ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ -
کد خبر: ۹۰۵۲۸
۲۰ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۵
آیت الله مکارم شیرازی گفت: زمانی در لبنان اگر می خواستند عزاداری کنند باید به اتاق های در بسته می رفتند، اما امروز جمعیت عزاداران به صورت دسته جات بسیار پر شور در خیابان های بیروت به راه می افتند، و در کشور خود ما نیز در زمان طاغوت در ایام محرم چه خبر بود حالا چه خبر است؟

آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید با بیان اینکه محرم و عاشورا جاذبه ای دارد که همه گروه ها را دور هم جمع می کند، گفت: محرم فرصت خوبی برای آشتی گروه های مختلف جامعه است.

وی عصر دوشنبه در آیین اعلام عزای حسینی و آغاز به کار رادیو محرم در شبستان امام (ره) حرم حضرت معصومه (س) درقم افزود: دراین ایام گروه های مختلف اعم جناح های مختلف سیاسی، اقوام گوناگون و عرب و عجم دور هم جمع می شوند، بنابراین یک حلقه اتصال است.

وی اضافه کرد: سزاوار است همه جناح ها از این حلقه اتصال استفاده کنند و فاصله ها کم شود و ملت ما در مقابل دشمن خارجی متحد شود و اگر نگرانی هایی است نیز در پرتو نام امام حسین(ع) و عاشورا و محرم رفع شود.

آیت الله مکارم شیرازی همچنین با بیان اینکه محرم به عنوان سرمایه بزرگ و گنجینه معارف و احیاگر اسلام باید به خوبی مورد استفاده قرار گیرد، گفت: برغم فراموش شدن حوادث تاریخی با گذشت زمان، ولی واقعه عاشورا سال به سال گسترده تر می شود، چون بیانگر مفاهیمی مانند آزادگی و هیهات من الذله و مبارزه با زورمندان و گسترش عدالت در جهان که انسان روز به روز نیاز بیشتری به آن دارد، است.

وی افزود: دردنیایی زندگی می کنیم که یک عده زورمند قلدر تمام منافع را برای خود می خواهند و همه را برده و اسیر می کنند، مردم دنبال مکتبی می روند که زنجیره اسارت را پاره می کند و این جز مکتب امام حسین(ع) نیست و به همین علت عاشورا، محرم و اربعین را هیچ کس نمی تواند محو کند و به صورت خودجوش گستردگی هر سال بیشتر از سال قبل می شود.

آیت الله مکارم شیرازی با بیان اینکه ما به چنین مکتب و برنامه ای که بدون احتیاج به تبلیغات ،گسترده تر می شود افتخار می کنیم، گفت: زمانی در لبنان اگر می خواستند عزاداری کنند باید به اتاق های در بسته می رفتند، اما امروز جمعیت عزاداران به صورت دسته جات بسیار پر شور در خیابان های بیروت به راه می افتند، و در کشور خود ما نیز در زمان طاغوت در ایام محرم چه خبر بود حالا چه خبر است.‌؟

وی تصریح کرد: امشب که شب اول محرم است بدون اینکه تبلیغاتی شده باشد، همه جا جوش و خروشی خودجوش برپا است، و باید از این سرمایه عظیم بهره برداری کرد.

آیت الله مکارم شیرازی همچنین با توصیه به سه گروه خطیبان، مداحان و هیات های مذهبی افزود: خطبا و سخنرانان در این ماه مردم را به وظایف شرعی خود آشنا نموده و در مقابل دشمن بسیج کنند، و مداحان نیز از اشعار دارای هدف، سطح بالا، معقول و متناسب استفاده کنند و مردم را با این اشعار زیبا و خوب به امام حسین و اهدافش پیوند دهند.

وی با تاکید بر اینکه ماه محرم و عاشورا فرصت خوبی است، مبادا از دست برود، خطاب به هیات های مذهبی نیز سفارش کرد: برنامه های هیات ها باید منظم باشد، و به یکدیگر احترام بگذارند، و از اسراف و تبذیر بپرهیزند و چشم و هم چشمی نداشته باشند.


منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان


نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
تصویر کرونا در ۱۰عکس تاثیرگذار دنیا پسربچه‌ای که سپر بلای خواهرش شد کرونا در کره‌شمالی؛ «اون» ماسک نمی‌زند دریاچه‌ای به رنگ صورتی دادگاه رسیدگی به اتهامات ۲۱ متهم کلان ارزی نقاشی جورج فلوید روی دیوارها نامزد‌های بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۲۰ جایزه خرس‌طلایی برای فیلم «شیطان وجود ندارد»
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم