امروز: ۱۶ آذر ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۹۰۱۶۶
۱۷ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۷
گزاش تیتر هفته از انقراض یک گونه گیاهی بین المللی در شمال
شمشادها دارای قدمتی بیش از هزار سال می باشند و اکنون نفسشان به تنگ آمده است، شاید ناگزیر باشیم که برای این گیاه مرثیه سر بدهیم و در کمال اندوه و روزانه شاهد نابو دیشان باشیم، آرای شمشادها ایستاده می میرند.

تیتر امروز/ مازندران و به خصوص جنگل های شمال که قدمتی 20 میلیون ساله دارد این روزها حال و روز خوشی را تجربه نمی کند، پس از انقلاب تاکنون به جای اینکه پوشش گیاهی و جنگل های خود را افزایش دهیم متاسفانه بر اثر سوء مدیریت ها و گاها بی توجهی های مردم جنگل های شمال نابود شد و شاید چیزی حدود نصف مناطق هیرکانی را تخریب کرده ایم. جنگل خواری، جنگل کشی، قطع بی رویه درختان جنگل و سهل انگاری های دیگر سبب شده تا هکتار هکتار از جنگل های هیرکانی شمال را از دست بدهیم.


حالا اما مدتی است که بلای جدیدی بر سر جنگل های شمال آوار شده است، واردات کشور تنها به محصولات صنعتی و خوراکی خلاصه نشد چراکه آفت برگخوار آفتی وارداتی و نوظهوری است كه در خرداد‌ماه سال 95 در جنگل‌های شمال ایران و به‌ویژه غرب استان مازندران مشاهده شد که این آفت برگ‌خوار با عنوان "شب‌پره" نفس شمشادهای مازندران را گرفته است، در کنار این آفت بیماری بلایت را نیز اضافه کنید که از سال 91 بر تن شمشادهای شمال نشست.

آفت شبپره شبها پرواز می کند با توجه به شرایط آب و هوایی شمال ایران قابلیت چندین نسل زاد و ولد را در طول یک‌سال دارد.

در شمال كشور مجموعا 72 هزار هكتار شمشاد وجود دارد كه جزء سرمایه های بین المللی محسوب می شود. این گیاه گونه با ارزشی است و به عنوان پناهگاه حیاط وحش بسیار حائز اهمیت است.

شمشادها دارای قدمتی بیش از هزار سال می باشند و اکنون نفسشان به تنگ آمده است، شاید ناگزیر باشیم که برای این گیاه مرثیه سر بدهیم و در کمال اندوه و روزانه شاهد نابو دیشان باشیم، آرای شمشادها ایستاده می میرند.


شمشاد خزری (BuxushyrcanaPojark.) از تیرهٔ شمشاد (Buxaceae) یکی از معدود درختان پهنبرگ و همیشه سبز جنگلهای ناحیه رویشی خزری است که از دیرزیستی بالایی بالغ بر 1500 سال برخوردار است. این گونه هر چند در منابع به عنوان یک نژاد جغرافیایی از گونه شمشاد اروپایی ((Buxussempervirens معرفی میشود، اما به دلیل تفاوتهای گياهشناسی و نيز خاستگاه جغرافيايی از گونه مشابه اروپايی متفاوت بوده و به عنوان يک تاكسون گياهی مجزا در پايگاه بينالمللی نامهای گياهان (International Plant Names Index, IPNI) معرفی شده است و انحصاری جنگلهای خزری قلمداد میشود.

درختان شمشاد جنگل های هیرکانی (buxushyrcana) که طی چند سال اخیر هنوز از یک بیماری قارچی به نام آتشک شمشاد (cylindrocladiumbuxicola) رهایی نیافته اند، در خرداد سال 1395 اسیر برگخواریِ لارو نوعی شب پره شده اند. این حشره که cydalimaperspectalisنام دارد منشأ آن در شرق آسیا به ویژه چین است. بنا به تخمین سازمان جنگل ها، تاکنون 4350 هکتار از جنگل های شمشاد در سه استان گیلان، مازندران و گلستان توسط این حشره از بین رفته است. لارو گونه مزبور به دلیل اینکه علاوه بر برگخواری، از پوست، کامبیوم و آوندهای آبکش تنه میزبان خود یعنی شمشاد نیز تغذیه می کند. همین امر باعث مرگ سریع میزبان شده و کاهش شدید و سریع سطح جنگل های شمشاد را در پی دارد. به همین خاطر به سراغ امین وطن دوست کارشناس ارشد گیاه پزشکی در اداره کل منابع طبیعی مازندران(ساری) رفیتم تا از دلائل نابودی و راهکارهای جلوگیری از آن آگاه شویم.


امین وطن دوست با اشاره به اینکه: شمشاد یکی از گونه های همیشه سبز پهن برگ تنهای جنگلهای شمال ایران؛ گیلان، مازندران و گلستان است که در ارتفاع 20 تا 1400 متر جنگلهای شمال کشور وجود دارد گفت: مساحت رویشگاه شمشاد شمال کشور حدود 42 هزار هکتار برآورد می شود که از این میزان سهم استان مازندران 16 هزار هکتار است که در سالهای اخیر بخاطر آفت شبپره شمشاد و بیماری بلایت شمشاد عرصه های زیادی از رویشگاههای شمشاد شمال کشور را دچار خسارت شدید و خشکیدگی نموده است،

وی گفت: بیماری بلایت از سال 91 وارد شمال کشور شد و آفت شبپره شمشاد نیز از سال 95 اولین بار در رویشگاه شمشاد محوطه ی هتل هایت چالوس مشاهده شده و همچنین در تیرماه سال 95 در حوزه اداره کل مراتع استان مازندران این آفت مشاهده شده است.

وطن دوست با اعلام اینکه: تقریباً تمام رویشگاه های شمشاد شمال کشور آلوده به بیماری قارچی بلایت شمشاد است گفت: این بیماری بسیاری از مناطق رویشگاهی را خشک کرده، تا اینکه سال 95 با آمدن آفت شب پره ی شمشاد که خیلی خطرناکتر از بیماری بلایت شمشاد است رویشگاههای شمشاد شمال کشور را با تهدید جدی روبرو کرده بحدی که اگر این روال پیش برود ما تا یکی دو سال آینده رتبه ی سبز شمشاد را نداریم و احتمال انقراض اینگونه، پیش بینی می شود.