امروز: ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۸۹۱۲۹
۰۷ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۵
تحلیلی از حال و روز تاسف‌آور برخی قانونگذاران و روزمرّگی «مجمع نمایندگان مازندران»:
ما به‌عنوان بخشی از رسالت رسانه‌ای، عملکرد و کارکرد خنثای برخی اعضای مجمع نمایندگان را جلوی چشم شهروندان استان خواهیم آورد و تلاش خواهیم کرد مردم آگاه شوند و به نماینده بی‌خاصیت و بی‌اثر، رأی ندهند.


تیتر امروز/ میز سیاست: در منظومه اعتقادی اسلام به‌عنوان آخرین و کامل‌ترین دین، از کمتر چیزی به اندازه‌ی «خدمت صادقانه و بی‌منّت به مردم»، ستایش شده و در جهت مخالف، از کمتر روحیه‌ای به اندازه‌ی «تزویر، نفاق و دوگانگی میان آنچه هستیم و آنچه می‌نُماییم»، مزمّت و نکوهش شده است. با کمال تاسف باید گفت برخی اعضای مجمع نمایندگان مازندران، درحالی که از بام تا شام، فخر می‌فروشند و منّت خدمت بر مردم، می‌گذارند بعضاً از انجام ساده‌ترین وظایف شغلی خویش نیز طفره می‌روند.

مجامع نمایندگان استان‌ها، فاقد جایگاه ثبت شده قانونی هستند و مجوزی برای اخذ تصمیمات الزام‌آور ندارند اما از این حیث که می‌توانند برای تامین منافع کلان استان خود در پیوند و همکاری با سایر اعضای «خانه ملت»، به لابیگری مفید و سازنده بپردازند، مجمعی مهم و کلیدی تلقی می‌گردد. بدیهی است هر نماینده‌ای نسبت به منافع حوزه انتخابیه خود، تعهداتی دارد که باید به آن عمل کند و به موازات آن، نسبت به منافع کلان استان که اعم از منافع شهرستان و طبعاً ارجح بر آن است نیز متعهد است و نباید از بار این تعهد شانه خالی کند.

مجمع همچنین می‌تواند با همکاری سازنده با مدیران دستگاه‌های اجرایی و قضایی به تدوین سیاست‌های کلان منطقه‌ای بپردازد، به صدای واحد برسد و در طرح‌های بزرگ استان از اعتبارات ملی، به نفع مردم استان امتیاز بگیرد، امتیازاتی که در مجموع، موجبات رضایتمندی طیف وسیع مردم از نظام را فراهم می‌سازد. بنابراین اعضای مجمع نمایندگان استان، هم در سطوح ملی و هم در سطح محلی و منطقه‌ای، اثرگذاری بسیاری خواهند داشت مشروط به اینکه با هم همراه باشند، آداب گفتگو را بدانند و منافع شخصی را بر منافع عمومی، ترجیح ندهند.

اگر از منطق قیاسی بهره‌ببریم و درمقام مقایسه با مجامع نمایندگان برخی استان‌ها چون اصفهان و خراسان و حتی گیلان و گلستان، به مجمع نمایندگان مازندران، امتیاز بدهیم به ضرس قاطع باید گفت «مجمع نمایندگان مازندران» در همان خرداد، مردود است. ضمن احترام به برخی نمایندگان فعّال و پرکار شهرهای مازندران، غالب اعضای مجمع نمایندگان استان، خود عامل توسعه‌نیافتگی استان و دلیل پیچیدگی امور و رنج مردم هستند. این نمایندگان در درجه نخست هیچ درکی از ضرورت «اعمال نگاه کلان به مازندران» ندارند و هنوز در جنگ «حیدری و نعمتی» و «شرق استان و غرب استان» غرق هستند.

در درجه دوم هیچ درکی از مفهوم «تفکیک قوا» که پایه و بنیان قانون اساسی جمهوری اسلامی است ندارند، اینان تصور می‌کنند نماینده یعنی «کلانتر شهر» به این معنا که هر اتفاقی که در ادارات اجرایی و حتی دستگاه قضایی قرار است بیفتد، از قبل باید از ایشان کسب اجازه کنند و رخصت بگیرند و اگر فرماندار، استاندار و یا رییس‌کل دادگستری استان، خطایی کند و اقدامی نماید، از فردایِ روزِ حادثه، درِ اتاق وزیر کشور و وزیر دادگستری را از پاشنه درمی‌آورند و آنقدر تهدید به استیضاح می‌کنند که همانند موارد بسیار، وزیر از ترس بقای خود، در برابر اقدام فراقانونی آنان، تسلیم شود و به عزل مقام مورد نظر مبادرت ورزد.

سوم اینکه این نمایندگان، تنها و تنها به نفع لیدرهای بزرگ انتخاباتی و روسای ستادهای خود، «آتش به اختیار» عمل می‌کنند و هرچه از آنان خواسته شود، به قید فوریت انجام می‌دهند و دقیقاً به همین دلیل است که چندماه پس از انتخابات، روسای ستادهای انتخابات و بیعت‌کنندگان آنان، در رأس ادارات دستگاه‌های اجرایی، صاحب کرسی مدیریت می‌شوند. چهارم اینکه از نظر این نمایندگان، «وحدت یعنی همه با من»، نه «همه با هم». نظر جمع در صورتی مورد قبول آنان قرار می‌گیرد که هم‌راستا و تایید کننده نظر آنان باشد، در غیر اینصورت «شطرنج برره‌ای» می‌کنند و بازی را به هم می‌ریزند

به‌عنوان چند مصداق عینی از موارد گفته شده، در خصوص «منطقه آزاد» تمام دنیا فهمیدند که بندر امیرآباد بهشهر، دارای بیشترین زیرساخت‌های فنی، پس‌کرانه، زمین و سایر مقدمات لازم، برای کسب این امتیاز است. حتی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد در یک مقطع در سال 95 با این موضوع موافقت کرد اما برخی اعضای مجمع، چنان تفرقه و چنان شدت عملی از خود نشان دادند که دولت را از کار خود پشیمان کردند، درحالیکه بارها در جلسات رسمی اظهار کردند هرچه برآورد کارشناسی باشد را می‌پذیرند.

به‌عنوان دومین نمونه، این حضرات که در جلسات محلی و منطقه‌ای صدای خود را چنان بلند می‌کنند که به بلندگو نیازی ندارند و براسب کبر و غرور سوارند، در جلسات ملی و در مجلس، از روش «آسته برو آسته بیا» بهره می‌برند مبادا منافع آنان به مخاطره بیفتد. در هیچ جلسه‌ای نه در جلسه استیضاح وزیر، نه در جلسه بررسی طرح‌های مهم و نه در خصوص تنش‌های ارزی ایجاد شده طی ماه‌های اخیر و نه حتی در جلسه «طرح سوال از رییس جمهوری»، اظهار نظری نمی‌کنند و چیزی نمی‌گویند، «زبان بریده به کُنجی نشسته صمٌّ بکمًٌّ» گویا نه موافق با کلیدی‌ترین تحولات کشور هستند و نه مخالف، که خنثی و بی‌طرف هستند.

پایان سخن اینکه حدود هجده ماه به انتخابات مجدد مجلس شورای اسلامی باقی است، هجده ماهی که در چشم‌به‌هم‌زدنی خواهد آمد . ما به‌عنوان بخشی از رسالت رسانه‌ای، عملکرد و کارکرد خنثای برخی اعضای مجمع نمایندگان را جلوی چشم شهروندان استان خواهیم آورد و تلاش خواهیم کرد مردم آگاه شوند و به نماینده بی‌خاصیت و بی‌اثر، رأی ندهند. ما قطعاً نمایندگانی را که منافع فردی، فامیلی، جناحی و باندی خود را بر منافع کلان استان ترجیح دادند و به این شکل در تحمیل خیانت‌های خاموش درحق استان، نقش‌آفرین بودند را به مردم شریف استان معرفی خواهیم کرد.

نمایندگانی که مدیرکل آموزش و پرورش را تهدید کردند تا رییس ستاد انتخابات خود را در رأس اداره آموزش و پرورش فلان شهرستان و منطقه بگمارند را به شهروندان استان معرفی می‌کنیم تا ضمن کاستن از ضریب خطای انتخابات، در راهیابی فرزندان صالح و سلیم النفس این استان به «خانه ملت»، موثر باشیم و درنهایت اینکه به مردم مومن و شریف استان مازندران گوشزد خواهیم کرد مراقب «تزویر در عالی ترین سطح» باشند.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه تصاویر عجیب از ازدواج پادشاه تایلند! حرکات کششی و خمشی نماینده مجلس در صحن (تصاویر) چرا پاپ پای رهبران سودان جنوبی را بوسید؟ دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم