امروز: ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۸۷۲۸۵
۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۴
مسافران رودخانه‌های وحشی،در اوج هیجان سفر می‌کنند
تصورش را بکنید، روی امواج یک رودخانه وحشی با قایقی بادی در حال حرکت؛ تصورش هم هیجان انگیز و دلهره‌آور است. تصور اینکه مسافر یک رودخانه وحشی باشید و هر چند دقیقه یکبار یک موج بیاید و شما را به هوا ببرد. زمانی هیجان به اوج خود می‌رسد که یک آبشار بر سر راه باشد و قایق از ارتفاعی به پایین پرت شود.


تیترامروز/ نیلوفر منصوری: تصورش را بکنید، روی امواج یک رودخانه وحشی با قایقی بادی در حال حرکت؛ تصورش هم هیجان انگیز و دلهره‌آور است. تصور اینکه مسافر یک رودخانه وحشی باشید و هر چند دقیقه یکبار یک موج بیاید و شما را به هوا ببرد. زمانی هیجان به اوج خود می‌رسد که یک آبشار بر سر راه باشد و قایق از ارتفاعی به پایین پرت شود.

اگر محکم نشسته باشید شما سالم هستید و قایق به راهش ادامه می‌دهد و با همین هیجان و دلهره از میان کوه‌ها، جنگل‌ها و از کنار روستاها می‌گذرید. باید هر لحظه خود را برای هیجان و یک اتفاق پیش‌بینی نشده آماده کنید، یک پرش ناگهانی، برخورد قایق با صخره‌ای وسط آب یا کشیده شدن به سمت درختان حاشیه رودخانه و برخورد با شاخه‌ها و برگ‌ها. اما نگران نباشید، مربیان رفتینگ از قبل به شما آموخته‌اند در موقعیت خطرناک، چگونه پناه‌گیری کنید.

یک تفریح مهیج، که البته به صورت خانوادگی و دوستانه بسیار جذاب و هیجان انگیز است. قایق‌هایی هشت نفره که این امکان را می‌دهند تا در تعطیلی آخر هفته با یک جمع صمیمی و دوستانه لذت هیجان و شادی را تجربه و طی کنید. روی قایق بادی چند کلمه را باید درست یاد بگیرید، آنها چند کلمه بیشتر نیستند: فوروارد، بکوارد، آپ و سیت. وقتی به شما می‌گویند فوروارد یعنی به جلو باید پارو بزنید و وقتی مربی داد می‌زند که بکوارد باید با تمام قدرت با پاروها آب را به سمت عقب هدایت کنید. از بین همه این جمله‌ها سیت یعنی همان «بنشین» خودمان مهم است، چون اگر سیت را درست اجرا نکنید، ممکن در مواقع پرخطر که قایق روی موج قرار می‌گیرد، داخل آب بیفتید یا تعادل‌تان را از دست بدهید. تمام افراد حتی کودکان نیز می‌توانند در این تورها شرکت کنند ولی عامل‌های محدودکننده‌ای شامل مدت زمان سفر، درجه سختی امواج رودخانه، میزان قدرتی که در پاروزنی نیاز است، تجهیزات ایمنی مناسب با سن افراد، دمای آب، دسترسی به امکانات رفاهی و... باعث محدودیت حضور افراد در تورها می‌شوند.

رودخانه‌های رفتینگ

در ایران رودخانه‌های بسیاری دارای قابلیت رفتینگ هستند، بیشتر این رودخانه‌ها نظیر خراسان، بختیاری، ‌آب سیروان، ‌زاب، دز، زاینده‌رود، ‌کارون و... در منطقه زاگرس واقع شده‌اند، البته رودخانه‌های دیگری هم در منطقه البرز و در نزدیکی تهران دارای این قابلیت هستند از آن جمله: سفید رود، ‌کرج، جاجرود و... که در فصل پرآبی رفتینگ در آنها هیجان‌آور است. با وجود این‌که ایران رودخانه‌های فراوانی برای رفتینگ دارد اما برنامه‌های رفتینگ عمومی عمدتا در رودخانه‌های ارمند و هراز و در مواقعی که زاینده‌رود پر آب باشد در این رودخانه برگزار شده است.

هرچه خروشان‌تر بهتر اما....

رفتینگ به معنی «کلک سواری» و یا «قایقرانی در رودخانه‌های خروشان» است. این فعالیت تفریحی-ورزشی و یکی ار بهترین نمونه‌های سفرهای اکوتوریستی، توریسم ماجراجویانه و ورزشی می‌باشد که در سراسر دنیا از پرطرفدارترین شاخه‌های گردشگری محسوب می‌شود. رفتینگ و لذتی که از این ورزش تفریحی می‌برید دقیقا بستگی به حجم آب رودخانه‌ای دارد که این برنامه در آن‌جا برگزار می‌شود. سرعت حرکت قایق شما بسته به امواج خروشان رودخانه است، بنابراین اگر سطح آب رودخانه پایین باشد، ممکن است قایق آنچنان به آرامی روی آب رودخانه سر بخورد که آخر ماجرا فکر کنید، رفتینگ هیچ هیجانی نداشته است. بنابراین از مربی یا برگزارکنندگان برنامه رفتینگ بپرسید آیا سطح آب رودخانه به اندازه‌ای بالا هست که یک برنامه هیجان‌انگیز را رقم بزند؟ در چنین مواقعی آنها مطمئن می‌شوند با یک گردشگر آشنا با موضوع رفتینگ مواجه‌اند و بهترین راهنمایی‌های کاربردی را به شما پیشنهاد می‌دهند.

هراز در مازندران

برنامه رفتینگ در رودخانه هراز در استان مازندران در فصل بهار دارای درجه سختی ۸و۴ و در تابستان درجه سختی ۱و۸ است، بنابراین افراد ماجراجویی که علاقه‌مند و دوستدار سفری بسیار مهیج هستند، بهتر است در بهار در این سفر شرکت کنند، اما خانواده‌ها و افرادی که دنبال سفری آرام‌تر هستند در تابستان می‌توانند به رفتینگ بروند.

رفتینگ در رودخانه‌های وحشی یکی از پرطرفدارترین شاخه‌های گردشگری محسوب می‌شود و علاقمندان بی‌شماری دارد و یکی از بهترین نمونه‌های سفرهای اکوتوریستی، توریسم ماجراجویانه و ورزشی به حساب آید. این برنامه سفر هیجان‌انگیز، تخصصی است، بنابراین این برنامه را از آژانس‌های معتبری که تخصص کافی برای اجرای این برنامه را دارند، انتخاب کنید حتی اگر کمی گران‌تر باشد.

دقیقا و بدون هیچ تردیدی طبق آموزش‌هایی که مربیان به شما داده‌اند عمل کنید، خلاقیت ناگهانی شما می‌تواند یک قایق چند نفره را وسط یک رودخانه خشمگین با خطر مواجه کند، اما در اینگونه مواقع هم نترسید! جلیقه‌هایی که پوشیدهاید شما را نجات می‌دهند، امواج شما را به‌زودی به قایقی‌ از همگروهی‌ها می‌رساند و اگر خونسرد باشید می‌توانید کنار درخت و روی سنگی توقف کنید.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه تصاویر عجیب از ازدواج پادشاه تایلند! حرکات کششی و خمشی نماینده مجلس در صحن (تصاویر) چرا پاپ پای رهبران سودان جنوبی را بوسید؟ دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم