امروز: ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۸۷۲۸۳
۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۴
گزارش تیتر امروز از فعایت های پیدا و پنهان کاندیداهای مجلس یازدهم
حال و هوای استان مازندران با نزدیک شدن به انتخابات مجلس یازدهم که دو سال دیگر باقی مانده تحت تأثیر این رویداد سرنوشت‌ساز قرارگرفته و از چندی پیش تبلیغات زودهنگام کاندیداهای احتمالی آغاز شده است.


تیتر امروز/ الهام زارعیبا نزدیکتر شدن به اسفند ۹۸ و ایام انتخابات مجلس، روز به روز بر تعداد جلسات و همایش های سیاسی و جنایی افزوده می شود.

فضای رسانه ای و مجازی نیز از این شرایط متأثر شده است. عده ای از نامزدهای احتمالی هم از هم اکنون به فکر ارتباط گرفتن با رسانه های مجازی هستند و با استفاده از دو استراتژی تأسیس رسانه جدید برای خود یا برقرای ارتباط با دیگر رسانه ها برای رقابت در این میدان مهیا می شوند.

هرچند بر اساس قانون انتخابات، آغاز زودهنگام تبلیغات کاندیداهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی خارج از فرجه قانونی تعیین‌شده تخلف محسوب می‌شود و کاندیداها فقط در بازه زمانی مشخصی که قانون در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد مجاز به تبلیغات و ارائه برنامه‌های انتخاباتی خود برای جلب آرا هستند اما واقعیت این است که گروهی از کاندیداهای احتمالی ماه‌ها است از طریق تبلیغات چهره به چهره فعالیت انتخاباتی خود را آغاز کرده‌اند.

هرچه به اسفند، زمان برگزاری انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، نزدیک می‌شویم، شاهد بیشترشدن فعالیت انتخاباتی این افراد، احزاب، اشخاص و گروه‌های سیاسی در سراسر کشور و مازندران هستیم.

احزاب مختلفی در سراسر کشور فعالیت‌های خود را با تمرکز بر انتخابات مجلس شورای اسلامی از ماه‌ها پیش در استان‌ مازندران و شهرهایش آغاز کرده‌اند درحالی‌که تبلیغات رسمی انتخاباتی داوطلبان ثبت نام شده نمایندگی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، از هشت روز مانده به انتخابات تا ۲۴ ساعت پیش از آغاز رأی گیری ادامه می‌یابد.

بر اساس اخبار رسیده نامزدهای احتمالی و تائید صلاحیت نشده با ایجاد گروه‌های انتخاباتی، برگزاری جلسات و مهمانی‌های متعدد در منازل شهری و روستایی برای افزایش محبوبیت، شهرت و جذب حداکثری طرفدار تلاش می‌کنند.

برخی از کاندیداهای احتمالی که در میان آن‌ها چهره‌هایی از جنس دکتر، بازاری، روحانی و بازنشسته نیز دیده می‌شود از چند ماه پیش با برپایی و برگزاری مهمانی‌های خانگی در محافل دوستانه در مناطق حاشیه و روستاهای اطراف، حضور خود درصحنه انتخابات را اعلام کرده و خبرهای رسیده حاکی از آن است که هزینه‌های زیادی نیز صرف پذیرایی از مهمانان این مراسم می‌شود و به تبلیغ و دادن وعده‌ووعید می‌پردازند.

تحرکات انتخاباتی به قصد ورود به پارلمان در مازندران کمی متففاوت با سایر استان ها است، در مازندران درصد بسیار کمی از آرا به آرای حزبی بر می گردد و در واقع احزاب نقش تاثیر گذاری در انتخابات مازندران ندارند از همین رو چهره ها برای شناساندن خود باید انرژی بسیار زیادی صرف کنند.

نامزدها در مازندران با شرکت در مراسمات عزایی، عروسی، جشن ها و همایشات تلاش می کنند تا مردم ارتباط بگیرند، در این بین هم در لفافه سخن از مقصود خود را مطرح می کنند. تحرکات و بین مردم بودن به خودی خود امر ناپسندی نیست اما فاجعه زمانی آغاز می شود که نامزد ها تلاش می کنند تا چهره هایی را به هز ینه های مختلف خریداری کنند، آنها هم تا لحظه افتادن برگه رای به صندوق ها تلاش می کنند تا به نحوی رضایت مردم را جلب کنند، در بسیاری از موارد مردم دل به وعده های دلفریبی خوش می کنند و دست آخر با سری بدون کلاه در می یابند که تنها سراب بود و سراب.

نتیجه این قبیل اتفاقات بی اعتمادی مردم به مسئولین و در آخر عدم شرکت در انتخابات خواهدبود.

نکته بسیار پر اهمیتی که نامزد به آن توجه می کند وجود یک مکان استراتژیک براب برپایی جلسات و دور همی ها است، بعضی از این نامزد های بلقوه از اکنون منازلی را برای ادامه کار و پیشبرد اهدافشان اجراه کرده اند.

یک شهروند مازندرانی در این خصوص در گفتگو با تیتر امروز، بابیان اینکه افکار عمومی باید بداند که هر بحثی چه بحث تبلیغات انتخاباتی یا چه موضوعات دیگر اگر به منافع ملی و وحدت مردم ضربه بزند خلاف شرع و حرام است، گفت: فعالیت زودهنگام کاندیداهای احتمالی انتخابات که هنوز ثبت نشده و مشخص نیست تعیین صلاحیت می شوند یا نه، قانونی نیست.

این شهروند گفت: وقتی قانون یک هفته را برای تبلیغات انتخاباتی قرار داده پس این مسئله در مورد همه یکسان است و متولیان امر انتخابات نیز نباید اجازه دهند زودتر از موعد، فعالیت‌های انتخاباتی شروع شود چراکه این حرکت قابل‌قبول نیست.

این شهروند تأکید کرد: نامزدهای احتمالی انتخاباتی باید در چارچوب قانون حرکت کرده و از دادن وعده‌های دروغین به مردم خودداری کنند.

وی بابیان اینکه هر کاندیدای احتمالی که از هم‌اکنون قوانین را نادیده گرفته و اقدام به تخلف کند مطمئناً در صورت رأی آوردن نیز به اجرای قانون مقید نیست، گفت: مردم باید در این زمینه هوشیار باشند.

یکی دیگر از شهروندان مازندرانی نیز بابیان اینکه روش‌های تبلیغاتی چهره به چهره و منزل‌به‌منزل سال‌هاست که به‌عنوان روشی پذیرفته‌شده توسط کاندیداهای "احتمالی" نمایندگی در استان مازندران اجرا می‌شود، گفت: درگذشته شیوه‌های جمع‌آوری رأی متفاوت بود و حتی برای کسب رأی شیوه پرداخت پول، البسه یا برپایی ضیافت اتفاق می‌افتاد.

وی بابیان اینکه باید به فکر حل مشکل بیکاری، مسکن و ازدواج جوانان بود و با وعده‌های دروغین ناامیدی را در جامعه رواج نداد، گفت: در دوره قبل انتخابات مجلس شورای اسلامی کاندیداها در روستاها حاضر می‌شدند و به مردم وعده می‌دادند که در آن سال‌ها بنده هم در روستا ساکن بودم.

اما گذشته از این امور در هفته جاری مواردی از ضیافت‌های ناهار، شام و افطار به‌واسطه طرفداران کاندیداهای احتمالی مجلس در استان مازندران مشاهده‌ شده که خود جای تأمل دارد.

به گزارش تیتر امروزبا توجه به اینکه؛ حضور مردم در انتخابات یک رکن و اصل مهم برای مسئولان نظام بوده و از اهمیت بالایی برخوردار است، کاندیداهای "احتمالی" موظف هستند با سعه‌صدر کار را دنبال کنند و در موعد مقرر به دنبال اثبات خود باشند، دیگران را تخریب نکنند، وعده‌های انجام نشدنی و نقدهای غیرمنصفانه ارائه ندهند، زیرا غیر از زحمت برای نظام و ایجاد بدبینی در مردم و کاهش سرمایه اجتماعی، هیچ عاید دیگری نخواهد داشت درحالی‌که ما باید همواره محافظ سرمایه اجتماعی باشیم.

و همچنین با توجه به اینکه هرگونه عمل و اقدامی که در فضای غیرمجازی تخلف محسوب می‌شود در فضای مجازی نیز به‌عنوان یک حرکت خلاف قانون به شمار می‌رود.

این سوال مطرح می شود که

_ وقتی تبلیغات زودهنگام یکی از مصادیق جرائم و تخلفات انتخاباتی است، آیا این تخلفات در پرونده نامزدهای احتمالی این دوره از انتخابات ثبت‌شده و مورد رسیدگی قرار می‌گیرد؟!

_ سایت‌هایی که اقدام به تبلیغات زودهنگام کاندیداها می‌کنند، شناسایی و با آن‌ها برخورد می شود؟!

_ اقدامات انتخاباتی در شبکه‌های اجتماعی قابل ‌شناسایی و پگیری می باشد؟

_ در صورت تخلف و جرم و احراز آن، با مجرمان و متخلفان برخورد قاطع، سریع و به هنگام صورت می‌گیرد؟!

امیدواریم دستگاه قضا با جدیت و همت در پیشگیری از وقوع جرائم انتخاباتی فعالیت کند، چراکه؛ پیشگیری به‌مراتب نسبت به رسیدگی به تخلفات انتخاباتی به مصلحت نظام نزدیک‌تر است.

تبلیغات زودهنگام کاندیدها بدون اطلاعات فنی؛ فقط تحریک کننده افکار عمومی است * .

عبدالله رضیان نماینده مردم شهرستانهای سوادکوه، سوادکوه شمالی، قائم‌شهر، جویبار و سیمرغ در گفت و گو با تیتر امروز درباره تبلیغات زودهنگان برخی کاندیدها، اظهار کرد: برای آنکه تبلیغات کاندیدها در مسیر درست باشد باید دستگاه‌های امنیتی کنترل کنند و البته در حال حاضر درست نیست که تبلیغات انجام شود.

وی افزود: برخی از کاندیدهایی که زودهنگام اقدام به تبلیغات می‌کنند از آنجایی که اطلاعات فنی ندارند متاسفانه مردم را تحریک کرده البته اگر اطلاعات فنی داشته باشند مشکلی ایجاد نمی‌کند اما از آنجایی که اطلاعات درستی از موضوعاتی ندارند مسائل و حرف‌هایی را در میان مردم مطرح می‌کنند که این صحبت‌ها بسیار رویایی بوده و مشخص نیست چطور آنان می‌توانند این رویاهای خود را عملی کنند.

رضییان تصریح کرد: اگر فردی فقط خود را در جمعی برای کاندیدا شدن معرفی کند مشکلی نیست اما برگزاری نشست‌های رسمی ممنوع است و باید مسئولان مربوطه جلوی این اقدامشان را بگیرند.

چرایی تبلیغات زودهنگام کاندیداها ؟

مهدی آباد فعال سیاسی درباره چرایی تبلیغات زود هنگام کاندیدهای نمایندگی در گفت و گو با تیتر امروز، گفت: مهمترین دلیل تبلیغات زودهنگام در وضعیت کنونی کشور، بیشتر مشکلات اقتصادی است که بر روی همه عرصه ها و جوانب جامعه ما تاثیر منفی گذاشته و موجب نارضایتی مردم شده و با توجه به عدم کارایی لازم مجلس طی این سال‌ها در برخورد با مشکلات، خصوصا مماشات با دولتی‌ها که به نوعی اکثر مجلسی‌ها را بسیاری از افراد وکیل الدوله می‌دانند تا وکیل الرعایا که این عوامب مردم را بسمت گذار از این افراد سوق داده است.

آباد افزود: با توجه به اینکه تعدادی از نمایندگان به شکل کاملا سفارشی و تحت لیستی خاص به مجلس راه پیدا کردن و پس از مدتی مردم از انتخاب خود پشیمان شده و منتظر جبران خطاهای خود هستند.

وی تصریح کرد: نباید این نکته را هم اذعان کنیم که در گذشته هم تبلیغات زودهنگام وجود داشته اما با توجه به همگیر شدن فضاهای مجازی شدت و بازتابش این اتفاق بیشتر شده است.

این فعال سیاسی، یادآور شد: در کنار تمامی موارد نارضایتی مردم از عملکرد طیف سیاسی غالب در مناصب کشور بسیاری از افراد چه در طیف مقابل و چه به شکل مستقل را برای حضور در عرصه انتخابات تحریک کرده است.

وی تاکید کرد: با همه این تفاسیر، مشکلات اقتصادی و به طریق اولی معیشتی مردم و نارضایتی عمومی ناشی از اینها مهمترین دلیل این تبلیغات و حضور زودهنگام در عرصه انتخابات است.

آباد درباره هدف این افراد برای حضور زودهنگام در عرصه انتخابات، گفت: هدف از حضور زودهنگام اول اینکه بدنبال پست و منصب سیاسی هستند صرفا جهت حضور در مجامع تصمیم گیری که این شامل مدیران بجا مانده از پست‌های انتصابی است و همچنین شهرت و منافع ناشی از نمایندگی که متاسفانه در کشور و طی این سال‌ها بیشتر هم شده، بطوریکه بسیاری از افراد که توانایی و صلاحیت حضور را ندارند افرادی را برای این کار انتخاب و گزینش کرده و برایشان هزینه می‌کنند.

وی در ادامه افزود: سوم حضور زودهنگام منافع حزبی خصوصا در کلان شهرها که تحت عنوان لیست ها معرفی می‌شوند که متاسفانه احزاب در این سال‌ها منفعت حزبی را بر منافع کور ترجیح دادند و نیز احساس تکلیف و یا احساس توانمند بودن است.

این فعال حوزه سیاسی، یادآور شد: متاسفانه طی این سال‌ها مردم ما بیشتر به دنبال تبلیغات بودند تا عملکرد و سابقه، انگار مردم بدنبال قهرمان هستند تا برایشان جاده، دانشگاه، بیمارستان، فرودگاه و مترو ایجاد کنند و به جای آنکه بدنبال آنانی روند که در مسائل کلان کشوری تاثیر گذار باشد.

وی تصریح کرد: تقریبا کسی از نمایندگان شهرستان‌ها نمی‌پرسد نظرتان درباره برجام، اف ای تی اف و وزیر و لایحه فلان چیست بلکه عموم سوالات درباره این است که برای شهرشان، بخششان و یا روستایشان چه اوردند؟ که همین نگاه حداقلی موجب شده تا کاندیدها بیشتر در پی تبلیغات پر زرق و برق و قول‌های منطقه‌ای بروند.

سخن آخر: کاندیداهای مجلس شورای اسلامی قرار است در آینده نزدیک در خانه ملت به قانون‌گذاری بپردازند و ناظر بر اجرای درست قوانین باشند اما گویا برای نشستن بر کرسی مجلس شورای اسلامی و وضع قوانین، قانون‌مداری را کنار گذاشته و خود در صدد بی‌قانونی هستند که امیدواریم قدری بیشتر به قانون پایبند باشند.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه تصاویر عجیب از ازدواج پادشاه تایلند! حرکات کششی و خمشی نماینده مجلس در صحن (تصاویر) چرا پاپ پای رهبران سودان جنوبی را بوسید؟ دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم