امروز: ۰۳ فروردين ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۸۷۱۴۷
۱۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۲
شرایط برای بارندگی آماده است اما از آنجایی که کاه و کلش بسیاری را کشاورزان در مزارع به آتش کشیده می‌کشند این ابرها برای تشکیل شدن در سطح پایین به سطوح بالا می‌روند در نتیجه بارش رخ نمی‌دهد. عواملی همچون آتش زدن کاه و کلش و گرم شدن هوا هر چند شرایط برای بارش فراهم است اما مانع بارش باران می‌شوند.

به گزارش تیتر امروز، این روزها هوا ابری است اما باران نمی‌بارد که در بسیاری موارد گرم شدن هوا یکی از عوامل کاهش بارندگی است.
با آغاز برداشت برنج هنگام عبور از کنار مزارع کشاورزی دودهایی سیاهی که ناشی از سوزاندن شلتوک‌های برنج است از مزرعه شالیزاری به آسمان برمی‌خیزد و هر چند به بسیاری از کشاورزان در این زمینه توصیه می‌شود کاه و کلش مزارع خود را آتش نزنند اما همچنان این اقدام خود را تکرار می‌کنند.
کشاورزان باید توجه کنند که این شلتوک می‌تواند به عنوان منبع غذایی برای دام مورد استفاده قرار گیرد و علاوه بر آن این شلتوک‌ها منبع غنی عناصر غذایی است که گیاه می‌تواند در دوره رشد بعدی از آن استفاده کند.
محمد رضا رضوی مدیرکل هواشناسی استان مازندران در این باره، عنوان کرد: برای یک بارش و بارندگی باید سه لایه بالایی و میانی و سطح زیرین با همدیگر هماهنگ باشند تا بارش انجام شود اما مشکل آنجاست که این سه لایه با همدیگر هماهنگی ندارد و در بخش‌هایی از برخی مناطق باران می‌بارد و برخی مناطق نمی‌بارد.
رضوی درباره علت کاهش بارش بارن و یا بارش ناهماهنگ باران، افزود: شرایط برای بارندگی آماده است اما از آنجایی که کاه و کلش بسیاری را کشاورزان در مزارع به آتش کشیده می‌کشند این ابرها برای تشکیل شدن در سطح پایین به سطوح بالا می‌روند در نتیجه بارش رخ نمی‌دهد.
وی تصریح کرد: در حال حاضر ایران و صحرای گمری گرم ترین مناطق دنیا شدند که عواملی همچون آتش زدن کاه و کلش و گرم شدن هوا هر چند شرایط برای بارش فراهم است اما بارشی رخ نداریم.
احمد اسدی کارشناس هواشناسی استان مازندران، اظهار کرد: با توجه به آنکه دمای هوا در این روزها بسیار زیاد است کشاورزان در صورت آتش زدن مزارع خود موجب گسترش آتش شده و خطرات زیادی را ایجاد خواهد کرد.
اسدی افزود: هنگامی که میزان دود در آسمان مناطقی که آتش زده می‌شود افزایش می‌یابد و حالت وارونگی هوا اتفاق می‌افتد در نتیجه دمای هوا در آن مناطق بیش از اندازه زیاد می‌شود.
وی تصریح کرد: هواشناسی به کشاورزان توصیه می‌کند که برای جلوگیری از اختلالات جوی منطقه‌ای از هر گونه آتش زدن مزارع خودداری شود.  
داریوش عبادی مسئول سمن‌های محیط زیست استان مازندران، با بیان اینکه برداشت مزارع کشاورزی آغاز شده و کشاورزان کاه و کلش را به آتش می‌کشند، گفت: آتش زدن کاه و کلش اصلا مناسب برای مزارع نیست زیرا با این اقدام بقایای گیاهی خاک از بین می‌رود و تمامی فعالیت‌های میکروارگانیسم‌های موجود در خاک و محیط که موجب ایجاد حیات در خاک برای کاشت گیاهان می‌شود از بین می‌رود.
عبادی افزود: کاه و کلش ماده آلی است که می‌تواند به خاک برگردد و در بافت خاک و حاصلخیزی آن موثر باشد آن را از بین می‌بریم و موجب کاهش حاصلخیزی خاک می‌شویم.
وی تصریح کرد: شاید برخی‌ها معتقد باشند که با سوزاندن مزارع آفات را از بین می‌برند در حالی که این گونه نیست چراکه بسیاری از موجودات مفیدی در خاک و کاه و کلش وجود دارند که خود موجب کاهش آلودگی در طبیعت و از بین برنده آفات هستند که با آتش زدن تمامی موجودات مفید نیز نابود می‌شود و آفات جدیدی شیوع پیدا کرده و مقاومت عرصه در برابر آفات کاهش می‌یابد.
مسئول سمن‌های محیط زیست استان مازندران، عنوان کرد: سوختن کاه و کلش آلودگی هوا را نیز ایجاد می‌کند در حالی که این کاه و کلش می‌تواند منبع غذایی مفیدی برای دام باشد و هنگامی که دام از این مواد استفاده کند فشار کمتری به عرصه‌های مرتعی وارد می‌شود و مراتع کمتر مورد چرا قرار می‌گیرد بنابراین با سوزاندن کاه غذای دام را نیز از بین می‌بریم و در نتیجه افزایش چرا در مرتع می‌شود.
این مسئول، توصیه کرد: جهاد کشاورزی از طریق بخش ترویج خود باید از طریق برگزاری نشست‌ها، جلسات و کارگاه‌های آموزشی و توانمندسازی جامعه کشاورزی مردم را آگاه کند که این اقدام مناسب برای از بین بردن کاه و کلش نیست.
وی تأکید کرد: سازمان جهاد کشاورزی و امور دام باید تشکل‌هایی را تشکیل دهند تا علوفه‌ها با جمع‌آوری و بسته بندی درست و با حمل به موقع پیش از بارش باران به عنوان منبع علوفه‌ای به غذای دام برگردد بنابراین باید برنامه ریزی به گونه‌ای انجام شود که به اقتصاد کشاورزی و دامدار کمک شود و تمامی دامداران از این منبع غذایی استفاده کنند.
علی اکبر یدالهی معاون زیست استان مازندران، درباره علت آتش زدن کاه و کلش در مزارع، ظهار کرد: کشاورزان برنج کار با توجه

Kh ashkiod, [۰۹.۰۸.۱۸ ۰۹:۴۷]
به اینکه پس از برداشت برنج به دلیل آنکه قصد کشت دوم دارند و از آنجایی که بسیاری از کشاورزان از ماشین‌های نشاکار برای کشت استفاده می‌کنند و کاه و کلاش موجود در مزرعه مانع فعالیت این ماشین نشاگر می‌شود بنابراین کاه و کلش را آتش می‌‌زنند.
یدالهی افزود: مشکلاتی که بر اثر آتش زدن کاه و کلش ایجاد می‌شود، افزود: در طی دوره ۱۵ الی ۲۰ روزی که کشاورزان استان‌های شمالی اقدام به برداشت محصول برنج می‌کنند بیشترین آلودگی هوا از طریق آتش زدن کاه و کلش ایجاد می‌شود و در برخی موارد در جاده‌هایی که مزارع آنها کنار خیابان است این دود غلیظ موجب تصادف می‌شود.
وی یادآور شد: هرگاه کاه و کلش به آتش کشیده می‌شود بخش رویی خاک که دارای میکروارگانیسم‌های زنده است که کمک می‌کند به جذب بهتر مواد غذایی در ریشه که بر اثر آتش زدن از بین می‌روند و با از بین رفتن این موجودات زنده و هوموس خاک موجب می‌شود تا کشاورز در سال بعد از کود بیشتری استفاده کند.
معاون محیط زیست استان مازندران، گفت: با توجه به اینکه خاک دارای خلل و فرج بسیاری برای ورود و خروج هوا دارد که ب ه تنفس ریشه گیاه کمک می‌کند اما با آتش سوزی تمامی خلل و فرج از بین می‌رود و میزان نفوذ آب و هوا را کم می‌کند و موجب کاهش عملکرد می‌شود.
این مسئول، عنوان کرد: باید دستگاه‌های دروگری باشد که کاه و کلش را کف بر کنند و در نهایت آن را در بخشی از زمین کشاورزی انباشت کند تا در آینده تجزیه و تبدیل به کود شود و این روش را باید آموزش داده شود.
وی گفت: محیط زیست در مرحله نخست به کشاورزان متخلف و ناآگاه گوشزد می‌کند و همچنین اندکی آموزش می‌هد و اگر کشاورزان دوباره تکرار کنند با آنها برخورد می‌کند.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران بازماندگان فاجعه روهینگیا‎ افتتاح اولین هتل زیرزمینی جهان تماشای تصاویر زیبای زمین از بالا پاییز در کشورهای دیگر چه شکلی است؟ عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کابوی آمریکایی عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ رقصنده نقاب‌دار
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم