امروز: ۰۳ فروردين ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۸۷۰۲۰
۱۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۹
نمايندگان مجلس با 129 رأي مثبت به طرح استيضاح وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي، اعتمادشان را از ربيعي برداشتند.

وزير كار بيكار شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی صبح امروز (چهارشنبه) پارلمان طرح استیضاح علی ربیعی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

وکلای ملت پس از استماع توضیحات نمایندگان استیضاح‌کننده و همچنین پاسخ‌های وزیر کار، با 129 رأی موافق و 114 رأی مخالف اعتمادشان را از وزیر کار برداشتند و بدین ترتیب طرح استیضاح وزیر کار رأی آورد و ربیعی از این سمت برکنار شد.

افشاگری بی‌سابقه «ربیعی» در صحن مجلس

مهمترین محورهای سخنان وزیر کار در جلسه استیضاح به شرح زیر است:

به من گفتند دروغگو! من مي‌خندم مي‌گويند به فقر خنديد، گريه مي‌كنم كه جزئي از ذاتم است مي‌گويند چرا گريه مي‌كند، به من فتنه گر گفتند.

چرا می‌گویید استیضاح را به هم ریخته‌ام؟ من که در مجلس حاضر شدم. هر زمان کمیسیون من را خواسته است، من حضور پیدا کردم. من به تک تک نمایندگان مجلس احترام قائلم.

درست است كه در شرايط اخير پديده ترامپ ناجوانمرد و برخي نوسانات داشتيم اما درست نيست كه اين موضوع را به يك نفر پيوند بزنيم.

به خدا پناه ببرید! چیزی تحقیق نکرده در تریبونها نگوییم. اگر شما آقای نوروزی حرف شما در مورد پسرم صحت داشت والله بالله یک روز در این وزارتخانه نمی مانم.

انتظار داشتم که با عدالت در مورد من رفتار شود

نمایندگان مردم، خواهش میکنم در آنچه که تصمیم میگیریند منصف باشید.

با کدام مقیاس من اندازه گیری شدم؟ با انصاف عمل کنید

من نمی‌گویم وضعیت کارگران خوب است اما همیشه همدم‌شان بودم. یکی از کامیون‌داران می‌گفت چرا تنها وزیری که ما تاکنون از نزدیک دیده‌ایم و در جمع ما حاضر شده است را می‌خواهند استیضاح کنند.

در یک سال اخیر حکم ۳۰ هزار بازنشسته را داده‌ایم. ما در حوزه تامین اجتماعی، در برخی استانها به اندازه حدود ۴۰ سال تخت بیمارستانی ایجاد کرده‌ایم و گسترش درمان در این حوزه را به مناطق محروم و حاشیه کلان شهرها برده ایم.

می گویند فلانی در استانها دوره گردی می‌کند؟ اینکه یک وزیر به سیاه چادرها می رود عیب است؟

آیا بیکاری فقط محصول وزارت کار است؟ بیکاری محصول سیاست های کلان پولی، مالی و تصمیمات همه ماست. من خودم اعلام کردم وزیر بیکاران هستم. اگر امروز آب باریکه ای در حوزه اشتغال است، ناشی از سیاست ها و برنامه های ما بوده است.

(وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در واکنش به ادعای حسن نوروزی مبنی بر اینکه پسر علی ربیعی با یکی از معاونین وزارت کار در دوبی شرکت اقتصادی تاسیس کرده است): اگر چنین چیزی صحت داشته باشد یک روز هم در این وزارتخانه نمی‌مانم. فساد و شفافیت دو دشمن دارد؛ یک عدم شفافیت و دوم سیاسی کردن مبارزه با فساد.

من از مجلس می خواهم که اجازه ندهیم مبارزه با فساد سیاسی شود. من از یک روحانی انتظار داشتم اول تحقیق می‌کرد و بعد این ادعا را مطرح می‌کرد.

اين وزارتخانه با همه ايراني‌ها سروكار دارد، منابعي كه در اختيار من است كفاف براي همه نيازهاي مردم را نمي‌دهد

به تعبير آهنگران اگر دير آمدم مجروح بودم.

اي كاش مي‌دانستيد كه ما صادقانه مثل يك سرباز گمنام چه كار در اين وزارتخانه كرديم.

من بيش از همه در غم بازنشستگان هستم، آيا منابعي آمد و من همسان‌سازي نكردم؟.

عمده اقتصاد مقاومتي بر عهده من است؟ آيا اقتصاد مقاومتي مجموعه اي از تلاش كل مسوولان كشور نيست؟.

چه شاخصي از بيماري و ناتواني وزارتخانه من ارائه كرديدي؟.

من بيشترين سفرهاي استاني را داشتم و هفته اي سه بار در محل كارم خوابيدم.

افشاگری علی ربیعی در پاسخ به محمدرضا پورابراهیمی نماینده موافق استیضاح: برادر پورابراهیمی! آقای کهنوجی را می شناسید اگر او مدیرعامل می‌شد مشکل شما با من ادامه پیدا می‌کرد؟.

تو من را بیچاره می کنی! دائم شبکه می چینی. نماینده سبزوار به دفتر من می آید می‌گوید سالی ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان به کسی بده که من می‌گویم ، از عباد هم نمی ترسد!.

40 سال خدمت کردم و بحران های زیادی دیدم. آقا هم نظرشان این نیست که سیاه نمایی کنیم.

چرا وقتی بابک زنجان پول‌ها را می‌برد حرفی نزدید؟.

درگیری لفظی پزشکیان و پور ابراهیمی در صحن مجلس:

مسعود پزشکیان در پی صحبت‌های محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی که گفته بود زهرا پزشکیان مسئول پتروشیمی جم است با شما چه ارتباطی دارد؟ با اجازه لاریجانی رییس مجلس گفت: دختر من در پتروشیمی جم کار می‌کند

پزشکیان در ادامه تاکید کرد: رییس نیست و پروژه‌ای به عهده دارد. گفته‌اند 10 میلیون حقوق می‌گیرد نخیر چنین نیست چهار میلیون حقوق می‌گیرد.

لیسانس هم نیست بلکه فوق لیسانس شیمی از دانشگاه شریف دارد.

پزشکیان در ادامه با اعتراض نسبت به صحبت‌های پورابراهیمی گفت: این حرف‌ها چیست که از پشت تریبون مجلس مطرح می‌کنید. دختر من سال‌هاست که آنجا کار می‌کند، اینها انصاف نیست که چنین موضوعاتی را مطرح می‌کنید. این صحبت‌ها دروغ است.

علی لاریجانی در ادامه با تاکید بر اینکه از این صحبت‌ها را مطرح نکنید گفت: به این حرف‌ها خاتمه دهید صحبت‌هایی که مطرح می‌شود درست نیست و نباید در این موارد صحبتی طرح شود.

لاریجانی البته در ادامه به پورابراهیمی هم اجازه داد تا بار دیگر از خود دفاع کند.

او با بیان اینکه ممنون هستم که آقای پزشکیان خودشان این موضوع را تایید کردند، گفت: یکی از صحبت‌های ربیعی همین بود که برخی از افراد و نمایندگان می‌آیند و پست و مقام برای اطرافیان خود درخواست می‌کنند.

پورابراهیمی تاکید کرد که به دلیل صحبت‌هایی که مسعود پزشکیان مطرح کرد از او به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان شکایت خواهد کرد.

او تاکید کرد که هر کسی ادعایی را مطرح می‌کند باید در قبال آن ادعا پاسخگو باشد.

لاریجانی بار دیگر با درخواست از پورابراهیمی که درباره برخی مسائل پشت تریبون مجلس صحبت نکند، گفت: آقای پورابراهمی نباید نام کسی را می‌بردند و آقای پزشکیان هم جمله ای مطرح کردند که نباید می گفتند.

او در ادامه با توجه به اعتراضات نمایندگان آنها را به آرامش دعوت کرد و عنوان کرد که خودش این موضوع را درست می‌کند.

علی ربیعی وزیر کار هم در پاسخ به اتهامات مطرح شده درباره پزشکیان و دختر او بیان کرد: دختر ایشان خیلی قبل از من این شغل را داشته‌اند. ایشان یک دختر شاگرد اول از یک دانشگاه معتبر است و به حضور من ارتباطی ندارد.

واکنش علی لاریجانی به افشاگری‌های نماینده‌ها و وزیر علیه هم در جریان استیضاح ربیعی

علی لاریجانی، رییس مجلس در واکنش به اظهارات محمدرضا پورابراهیمی و علی ربیعی گفت: اسم بردن از افراد در مجلس کار خوبی نیست. آقای ربیعی، اگر فردی آمده و درخواست پول کرده اسامی این فرد را بدهید و من می‌دهم به هیات نظارت و رسیدگی کنند.

وی گفت: حرف مبهم نزدید! ممکن است نمایندگان با دولت رایزنی کنند اما تا به حال این حرف‌هایی را زدید نشنیده بودم.

لاریجانی افزود: چرا فضای کشور را ملتهب می کنیم؟ هم نمایندگان هم دولت اسامی را به ما بدهند و ما در اسرع وقت به هیت نظارت می دهیم تا تکلیف روشن شود. این حرف ها خوب نبود و می توانست جلسه استیضاح بهتر برگزار شود.


نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران بازماندگان فاجعه روهینگیا‎ افتتاح اولین هتل زیرزمینی جهان تماشای تصاویر زیبای زمین از بالا پاییز در کشورهای دیگر چه شکلی است؟ عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کابوی آمریکایی عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ رقصنده نقاب‌دار
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم