امروز: ۰۳ فروردين ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۸۶۹۵۹
۱۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۰
نمی توانیم واقعیت را در کشور پنهان کنیم، دیر یا زود ناچاریم که به رفراندوم تن بدهیم، اکنون بهترین فرصت است که به آرای مردمی رجوع کنیم و همانگونه که شعار می دهیم مردم سالاری را به اجرا در بیاوریم.


شب گذشته رئیس جمهور به صورت زنده بار دیگر با مردم سخن گفت، اما اینبار نه مردم شوقی برای سپردن گوش های خود با روحانی داشتند و نه بسیاری از رسانه ها حوصله پوشش دادن به این گفتگو.

با مروری اجمالی بر نظرهای مردم در شبکه های اجتماعی به خوبی در می یابیم که مردم روی خوشی به حرف های روحانی نشان نداده اند و اعتمادی به گفته های رئیس جمهور ندارند.

روحانی طبق روال گذشته لبخند می زد و امید می داد، وعده می داد و نوید آینده ای بهتر، دقیقا مانند سال های گذشته که هرچه گفت نشد و روزها یکی پس از دیگری برای مردم سخت تر می گذشت.

اما اینبار روحانی حرف از رفراندوم زد، موضوعی که این روزها داغ است و نقل محافل بسیاری از سیاسیون از جمله معاونین روحانی و نمایندگان مجلس می باشد.

اصل 59 قانون اساسی می گوید « در مسائل بسيار مهم اقتصادي ، سياسي ، اجتماعي و فرهنگي ممكن است اعمال قوه مقننه از راه همه پرسي و مراجعه مستقيم به آراي مردم صورت گيرد. درخواست مراجعه به آراي عمومي بايد به تصويب دو سوم مجموع نمايندگان مجلس برسد. »

اکنون بسیاری معتقدند که مذاکره مستقیم با آمریکا باید به رفراندوم گذاشته شود تا مردم در این باره نظر بدهند.

رئیس جمهور صراحتا گفت « رفراندوم چه ایرادی دارد » اما چه کسانی نمی خواهند رفراندوم در ایران برگزار شود ؟ یا شروع این اقدام را چه کسی باید کلید بزند ؟

اصل 59 قانون اساسی در فصل پنجم قانون اساسی که حق حاکمیت ملت را عنوان می‌کند آمده است و می‌تواند یک اصل کلیدی و راهگشا در خیلی از مسائل باشد. این اصل جلوه‌ای از مردم سالاری است که در نظام سیاسی ما پذیرفته شده است.

قانون اساسی به درستی این حق را به مردم داده است که در مواردی خودشان مستقیماً اظهار نظر کنند. قانون اساسی پذیرفته است که در مسائل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی اعمال قوه مقننه از راه همه‌پرسی و مراجعه به آرا مستقیم مردم رخ دهد؛ بنابراین اصل 59 قانون اساسی یک اصل مترقی محسوب می‌شود که این راه را باز گذاشته که در مواردی این امکان وجود داشته باشد که مردم مستقیماً در خصوص مسائل کشور تصمیم‌گیری کنند.

البته روحانی قبلا هم در راهپیمایی 22 بهمن به همه پرسی یا همان رفراندوم اشاره کرد اما حالا این موضوع جدی تر شده است، به طور مثال قاسم میرزایی نکو یکی از نمایندگانی است که چندین بار از لزوم اجرای رفراندوم گفت تا مشخص شود مردم در خصوص مذاکره مستقیم با آمریکا چه نظری دارند.

به هر حال رفراندوم در ایران تنها یک کلمه است و نه بیشتر، این اصل از قانون اساسی مانند برخی دیگر از اصول در جامعه و فضای سیاسی کشور فراموش شده است. بسیاری از کشورها ازجمله سوئد، سوییس، ایتالیا و دانمارک تا کنون مسائل مهم خود را با برگزاری رفراندوم و مراجعه به رای مردم حل کرده اند اما در کشور ما با توجه به انبوه شعارهای مردم سالارانه هنوز در هیچ موضوع مهمی به آرای مردمی رجوع نشده است.

اکنون رئیس جمهور بارها از همه پرسی گفته اما سوال اینجاست که چرا شخص حسن روحانی به عنوان مجری قانون اساسی لایحه رفراندوم را به مجلس ارائه نمی دهد تا نمایندگان در این باره تصمیم بگیرند، با اینکار حداقل رئیس جمهور می تواند بگوید من قصد رجوع به رای مردم را داشته ام اما به این دلایل نشد.

بدون شک عده ای و یا گرو های سیاسی در کشور مخالفان سرسخت برگزرای رفراندوم می باشند، این گروه ها نه تنها با مذاکره با آمریکا مخالفت دارند بلکه در شرایط حساس رجوع به آرای مردم را نمی پسندند و بیم ان دارند که این موضوع تبدیل به یک رویه عادی شود.

نمی توانیم واقعیت را در کشور پنهان کنیم، دیر یا زود ناچاریم که به رفراندوم تن بدهیم، اکنون بهترین فرصت است که به آرای مردمی رجوع کنیم و همانگونه که شعار می دهیم مردم سالاری را به اجرا در بیاوریم.


نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران بازماندگان فاجعه روهینگیا‎ افتتاح اولین هتل زیرزمینی جهان تماشای تصاویر زیبای زمین از بالا پاییز در کشورهای دیگر چه شکلی است؟ عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کابوی آمریکایی عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ رقصنده نقاب‌دار
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم