امروز: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۸۵۹۰۷
۰۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۳
حفاظت از چشمه باداب سورت نیازمند حمایت و سامان دهی است چراکه این چشمه اثری تاریخی و بین المللی بوده و در جهان فقط چند نقطه با کیفیت وجود دارد بنابراین مدیریت این چشمه نیازمند اقداماتی از استان است و با ایجاد آبخیزداری و حفاظت پوشش گیاهی در آن مناطق و توسعه فضای سبز و جنگلکاری و جلوگیری از تخریب جنگل و نیز درختان باغی می‌توانیم منابع آبی خود را حفظ کنیم که از جمله آن چشمه سورت است.

به گزارش تیتر امروز، چشمه های باداب سورت به فاصله حدود ۱۲۰ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان ساری و بر فراز ارتفاعات رشته کوه های البرز قرار دارد. این چشمه بی نظیر که یکی از ظرفیت های گردشگری سلامت نیز به شمار می آید به دو شکل گسلی و درزه ای و به فاصله کمتر از ۲۰ متر از یکدیگر تشکیل شدند.
این چشمه دارای حوضچه های مختلف با طعم های متفاوت بوده و آب یکی از چشمه ها بسیارتلخ و شور و دیگری کمی ترش مزه و به دلیل فشار لایه های زمین، اندکی گازدار است.
این چشمه ها در شیب دامنه کوه، در طی میلیون ها سال، ده ها حوضچه کم عمق و زیبا به رنگ های کرم، نارنجی، زرد و قرمز را به وجود آورده واملاح آب آن حاوی سدیم، یون های کلر، آهن، گوگرد و گچ است.
اما این روزها این چشمه ها حال خوشی ندارند و در حال خشک شدن هستند و دیگر از آن رنگ های زیبا بر روی صورتشان خبری نیست زیرا خودمان با لگد کردن بر روی صورتش موجب تغییر مسیر آب آن شدیم و حتی درختان اطرافش را قطع کردیم که همه این عوامل موجب خشک شدن آن شد.
داریوش عبادی مسئول سمن‌های محیط زیست استان مازندران در گفت و گو با تیتر امروز، درباره اقدامات موثر برای پایدار ماندن چشمه باداب سورت، گفت: خشک شدن چشمه ها عامل اولیه آن گرم شون زمین و مصرف بیش از اندازه از منابع آبی است در واقع رودخانه‌ها تامین کننده آب چشمه ها هستند بنابراین هنگامی که مسیر رودخانه‌ها برای کشاورزی و باغات تغییر می‌کند و از جریان طبیعی آن جلوگیری می‌شود، تمامی این موارد بر منابع آبی چشمه سارها موثر بوده و باداب سورت نیز یکی از این چشمه سارهایی است که تحت تاثیر استفاده نادرست از منابع آبی قرار گرفت و نیز تغییرات اقلیمی در حال تشدید شرایط خشکی منابع آبی هستند.
عبادی درباره راه کار موثر برای جلوگیری از خشک شدن چشمه باداب سورت، تصریح کرد: مهمترین اقدام جلوگیری از گرمایش زمین است که این نیازمند عظم جهانی دارد هر چند طرح‌هایی بین المللی در دنیا برای اجرایشان اقدام شده که بیشتر کشورها تعهدات بین المللی دارند که غالبا به آن پایبندند که در این تعهد باید پوشش گیاهی را افزایش دهند و کربن  زمین کاهش یابد و همچنین روند استفاده از سوخت فسیلی همچون نفت و گاز و بنزین را به حداقل برسانند اما در استان خودمان مازوت  به عنوان سوخت فسیلی خطرناکی و آلوده کننده منطقه استفاده می‌شود.
وی تصریح کرد: نباید زمین را آسفالت کرد و بر سقف منازل شیروانی نصب کرد که تمامی این موارد موجب گرم شدن زمین می‌شود اگر این روند پیش برود به جامعه سوخته تبدیل خواهیم شد.
این فعال محیط زیست، گفت: برای نجات باداب سورت می‌توان با کاشت درخت و افزایش علوفه مراتع آب را در خاک نفوذ داد و چشمه هایی همانند این چشمه را نجات داد.
وی عنوان کرد: باید خودمان نیز همگام با مجامع جهانی برای حفظ پوشش گیاهی و اجرای عملیات آبخیزداری و اقدامات بیولوژیک تلاش کنیم تا روان آب ها را در درون خاک تزریق کنیم و از ایجاد سیلاب جلوگیری شود تا از این طریق چشمه هایی همانند باداب سورت پر آب می ماند.
عبادی تاکید کرد: اگر در زمینه عملیات آبخیزداری سرمایه گذاری شود می‌توان بخشی از باران کوهستان را که به تبدیل به سیل می‌شوند را مهار کنیم و در نتیجه آب در خاک ذخیره شده و چشمه سارهایمان از جمله باداب سورت دبی منابع آبی آن بیشتر خواهد شد.
وی افزود: نباید گردشگران با هجمه فراوان وارد محوطه سورت شوند و باید یک مسیر و پاکوب مشخصی علامت گذاری شود تا هر فردی با هر اقدامی وارد چشمه نشود.
مسئول سمن های منابع طبیعی و محیط زیست استان مازندران، تصریح کرد: هر گونه اقداماتی که در مظهر چشمه انجام شود موجب تغییر مسیر و خشک شدن چشمه می‌شود.
این مسئول یادآور شد: هر گردشگری که به چشمه باداب سورت می‌رسد دخالت هایی در چشمه انجام می‌دهد به طور مثال فردی شن‌های آن را خارج کرده و با ایجاد سوراخ به دنبال جریان بیشتر آب در آنجا است که تمامی این موارد دخالت در مظهر چشمه بوده و خطرناک است و نباید به دلیل رنگ زیبای چشمه نباید جمعیت فراوانی دسته جمعی وارد آن شوند.
وی گفت: حفاظت از چشمه باداب سورت نیازمند حمایت و سامان دهی است چراکه این چشمه اثری تاریخی و بین المللی بوده و در جهان فقط چند نقطه با کیفیت وجود دارد بنابراین مدیریت این چشمه نیازمند اقداماتی از استان است و با ایجاد آبخیزداری و حفاظت پوشش گیاهی در آن مناطق و توسعه فضای سبز و جنگلکاری و جلوگیری از تخریب جنگل و نیز درختان باغی می‌توانیم منابع آبی خود را حفظ کنیم که از جمله آن چشمه سورت است.
عبدالمطلب شریفی معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران در گفت و کو با تیتر امروز، گفت: در بخش‌هایی از چشمه باداب سورت که ماموران در برخی موارد حضور ندارند، مسافران وارد آن محدوده شده و چون آنان رعایت نمی‌کنند قسمت‌هایی از آن در حال تخریب است.
وی افزود: در این فصل از سال ماموران میراث فرهنگی حضور دارند و مسافران را راهنمایی می‌کنند و در مواقع نبود ماموران مسافران وارد حوضچه‌هایی می‌شوند که در طی میلیون‌ها سال زمان برده تا تشکیل شود در نتیجه با لگد کوب شدن مسیر آب عوض شده و آب وارد حوضچه نمی‌شود.
شریفی تصریح کرد: در فصل سرد سال از آنجایی که مسافران زیادی به آنجا نمی‌روند به همین دلیل ماموران میراث در زمستان چون آنجا حضور ندارد و اندک افرادی که به آنجا می‌روند این تخریب ها رخ می‌دهد.
معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران، یادآور شد: در حال حاضر یگان میراث فرهنگی تا جایی که ممکن است در حال حفاظت آنجا هستند.
این مسئول تاکید کرد: باید میان مردم فرهنگسازی شود که مردم خود محافظ میراث طبیعی و فرهنگی خود باشند.
اما در این زمینه سیف الله فرزانه مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران به چشمه سورت به عنوان دومین  اثر طبیعی ثبت شده در لیست آثار ملی میراث طبیعی کشور اشاره کرد و گفت: در سال جاری بیش از 2 میلیارد تومان اعتبار جهت تامین زیرساخت های چشمه سورت، چون راه دسترسی، خط انتقال آب و روشنایی با پنل های خورشدی محوطه هزینه خواهد شد.
وی افزود: این اثر ارزشمند که در سال 1387 با شماره 2 پس از کوه دماوند در فهرست میراث طبیعی کشور به ثبت رسیده بود، دومین اثر طبیعی ایران است که در لیست آثار ملی به ثبت رسیده و حریم آن هم مشخص شده است.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران، یادآور شد: مدیریت چشمه سورت با منابع طبیعی است و مدریت منابع آبی آن نیز با آب منطقه ای استان و اداره کل میراث فرهنگی مازندران نیز بر اجرای درست ضوابط میراثی این اثر منحصر به فرد ملی در کشور نظارت می کند.
این مسئول افزود: با ثبت عرصه و حریم حفاظتی تمام امور عمرانی و گردشگری در حریم این چشمه ها ضابطه مند شده و هرگونه اقدامی از سوی اشخاص و دستگاه های اجرایی نیازمند رعایت قوانین لازم الاجرای حرایم و منظر اثار ثبت شده در لیست آثار ملی است.

چشمه های رویایی باداب سورت پس از خشک شدن