امروز: ۰۳ فروردين ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۸۴۴۸۵
۲۴ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۸
اگر دموکراسی محلی نداشته باشیم نمی‌توانیم دموکراسی شهری نیز داشته باشیم. محله تعریف اجتماعی دارد و جایی است که آشنایی در آن وجود داشته باشد. در حال، حضار انجمن های محلی ما برای محله نیستند و بخشی از بروکراسی شهرداری هستند. متأسفانه این بحران دموکراسی محله‌ای در بیشتر شهرها دیده می‌شود.


تیتر امروز:ويژگی های ژئومورفيک و توپوگرافيک يک مكان جغرافيايی نه تنها در پراكندگی و يا تجمع فعاليتهای انسانی مؤثر است، بلكه در نهايت يكی از عوامل مؤثر در شكـل و سيمـای فيزيكـی ساختهـای فضـايی نيز به شمار می آيد.
به علاوه برنامه ريزی های زيربنايی شهر به دور از تأثيرات شرايط توپوگرافي نبوده و نيست، زيرا توپوگرافی محل و جهت گيری ناهمواری ها در مسائلی نظير ساخت و سازشهری و يا در ارگانيسم جابجايی جمعيت شهر و غيره نقش انكارناپديری دارد.
به طور كلی واحدهای ژئومورفيک و عناصر توپوگرافيک بر يک شهر اثر می گذارند، كه با توجه به آنها می توان برای شهرهای موجود و يا در شهرهای آتی اقدام به برنامه ريزی نمود.
در شرایط کنونی با توجه به افزایش مهاجرت از روستا به شهرها، تأمین زیرساخت‌ها و توسعه روستا باید در راستای تقویت بیشتر روستا باشد.
مهم‌ترین عوامل مهاجرت سکنه روستا به شهر، ضعف حمل و نقل عمومی و سطح خدمات نقاط روستایی شهری و بیکاری پنهان و فصلی می باشد.
مهاجرت نیروی جوان و تحصیل‌کرده از روستا به شهر در مواردی سبب رونق تولید و اشتغال می‌شود و نیز بیشتر مدیران شهری برخواسته از نواحی روستایی هستند.
تسهیل سرمایه‌گذاری در نواحی روستایی و کم کردن فاصله درآمدی بین جوامع شهری و روستایی یکی از موارد کاهش مهاجرت می باشد.
با مهاجرت قشر جوان و تحصیل‌کرده، قشر سنتی و کم‌سواد در روستا، رغبت زیادی به نوآوری در روش‌های نوین کشاورزی دامداری ندارند که این خود از دیگر مشکلات عدم توسعه مناطق روستایی محسوب می‌شود.
توانمندسازی مردم روستا علاوه‌بر افزایش اشتغال و رونق تولید، کمک بزرگی به تحقق اقتصاد مقاومتی می‌کند.
موضوع گردشگری نیز به عنوان یک صنعت سالم و پاک نقش مؤثری دارد و روستاهای هدف گردشگری، با داشتن جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و مذهبی می‌توانند در توسعه اقتصادی منطقه نقش مهمی ایفا کنند.
محور قرار دادن روستاها در سفر گردشگران و جذب گردشگر و آشنایی مردم با آداب و رسوم منطقه و رونق دوباره صنایع دستی و به‌روز نمودن آنان متناسب با بازار فروش، در ایجاد اشتغال و جلوگیری از مهاجرت جوانان تاثیرگذار می باشد.
در شهرستان نکا، یکی از مسائل مهم، موازی کاری، تعدد دستگاهی و بی مسئولیتی مدیریت شهری در سالهای اخیر بوده است. چه کسی یا چه جایی باید در برابر کلیت شهر و مساله مهمی مانند (سرمایه گذاری در حاشیه شهرها، حفظ فضاهای تاریخی و گردشگری روستاها و شهر، خدمات حمل و نقل عمومی در روستاها در تمام ساعات شب و روز و ...) قبول مسئولیت می کرد؟ جوابی برای این سؤال وجود ندارد چون ما تکلیف مسئول شهر را مشخص نکرده‌ ایم. مسئول شهر کیست؟ کدام سازمان باید در برابر مسائلی مانند مشکل حمل و نقل روستائی، بیکاری، از میان رفتن هویت تاریخی و فرهنگی روستا و شهر پاسخ گو باشد؟ در سالهای اخیر هر دستگاهی در شهرستان نکا از خود سلب مسئولیت می کرد و توپ مسئولیت را به زمین سازمانی دیگر می انداخت. این در حالی است که مردم از شنیدن انتقادات دستگاه ها از یکدیگر خسته شده بودند. آن ها خواهان شراکت و همکاری سازمان ها برای حل مشکلات شهر و روستایشان بودند. مردم اکنون منتظرند به جای انتقاد در گذشته، از راهبردها و برنامه های مشترک سخن گفته شود.
نکته دیگر بحران دموکراسی محلی است. بدین معنا که اگر دموکراسی محلی نداشته باشیم نمی‌توانیم دموکراسی شهری نیز داشته باشیم. محله تعریف اجتماعی دارد و جایی است که آشنایی در آن وجود داشته باشد. در حال، حضار انجمن های محلی ما برای محله نیستند و بخشی از بروکراسی شهرداری هستند. متأسفانه این بحران دموکراسی محله‌ای در بیشتر شهرها دیده می‌شود. در شهرها صدها محله تأسیس می شود و برای هرکدام از آن ها چند نفر به رأی اهالی محل، حال به هر میزان رأی، به عنوان اعضای «انجمن شورایاری محله» انتخاب می شوند. آن ها باید مسائل عمومی محله را دنبال کرده و با هماهنگی با شهرداری و سایر سازمان ها و اداراتی که در سطح محله فعالیت دارند، برای کاهش و حل آن ها بکوشند.
تیتر امروز: با توجه به اینکه شهر نکا روی یک خط مستقیم خلاصه می شود و از انقلاب تاکنون گسترش پیدا نکرده و هنوز روستاها از شهر فاصله ی زیادی دارند و با شهر آمیخته نشده اند سعی کردیم تا به بحث و بررسی این موضوع بپردازیم، به همین خاطر به سراغ مهندس محمد حکیم پور کارشناس شهرسازی در شهرداری منطقه ۲ ساری رفتیم تا علت این مسأله را از زبان وی جویا شویم:
مهندس محمد حکیم پور با بیان اینکه: نکا بافت شهری ندارد و شهرنشین کم دارد گفت: حتی و مسکن مهر و شهرک شهید عباسپور نیز هنوز پر نشده اند و این مسائل باعث شده که نکا توسعه پیدا نکرده و نکند و همچنان بصورت لاین سیتی باقی بماند.
وی تصریح کرد: در چنین مکانهایی که شهرنشین کم می باشد، باید بوسیله ی دانشگاه جمعیت را در شهر متمرکز کرد تا ارائه خدمات شهری در آنجا بصرفه باشد.
این کارشناس شهرسازی اضافه کرد: اگر یکی از دانشگاه های غیر انتفاعی، پیام نور و آزاد نکا را بجای ساختن در جاده ی مستقیم و اصلی شهر، در سمت شمال شهر که دشتی است مثلاً در سه راه زاغمز می ساختند، باعث پیشرفت و گسترش بیشتر شهر نکا می شد. زیرا با توجه به اینکه تمرکز جمعیت دانشجوئی نیاز به اسکان، خدمات تاکسی، نانوائی و ... پیدا می کرد، واحد خدمات دهی راحتتر می توانست خدمات زیرساختی ارائه دهد و شهر را به آن قسمت برده و گسترش دهد.
حکیم پور تأکید کرد: گسترش و توسعه ی یک شهر ارتباط مستقیمی با جمعیتش دارد، چراکه شهرداری باید جمعیت قابل توجهی داشته باشد تا خدمات بدهد و گردش مالی بوجود بیاید.
وی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه جمعیت روستائی نکا بسیار زیاد هست، بردن دانشگاه و دانشجو در روستا، نیازهائی مثل خدمات راهی، خدمات تاکسی، نانوائی، کافی نت، سوپر مارکت، فروشگاه و ... را با خود می آورد که با ارائه ی آن توسط شهرداری و ... باعث توسعه ی شهر می شود.
مهندس محمد حکیم پور درباره ی هدایت برج سازان توسط شهرداری نیز گفت: شهرداری ابتدا باید نقشه ی توپوگرافی شهر را ببیند که در حال حاضر یکی از معزلات نکا سیل می باشد، مسیرهای سیل را در نظر بگیرد، بعد نقشه توسعه ی شهر ارائه دهد. همچنین با مشاوران مطالعاتی مشورت کند، باید از صفر بررسی شود، شهر را از نظر فرهنگی، اقتصادی، بافت جمعیتی، رده سنی جمعیت، جنسیت و ... بررسی کند، باید ببیند شهر را با چه وسیله ای و از کدام قسمت می تواند گسترش دهد.
وی با اشاره به اینکه: مهمترین وسیله ی توسعه ی شهر دانشگاه است گفت: با توجه به وضع موجود و بافت روستائی نکا، ساخت دانشگاه می تواند بسیار تأثیر گذار باشد. هزینه ی پائین زندگی در روستا هزینه کمتر زمین، هزینه آب، برق، گاز و تلفن کمتر باعث روستانشینی شده است. بافت شهرنشینی فقط باید از طریق دانشگاه تقویت شود یا از طریق کارخانه صنایع تبدیلی، زیرا با توجه به اینکه در هزارجریب محصولاتی مثل هلو و ... فراوان هست، صنایع تبدیلی کارگر داخل شهر می آید، نیازهای اولیه جمعیتی را باید در شهر گسترش دهد و به همین طریق پیش برود.
این کارشناس شهرسازی مشکل حمل و نقل روستائی را از مهمترین مشکلات روستائیان و علت اصلی مهاجرت آنان به شهر قلمداد کرد و گقت: از نظر قانونی از طریق فرمانداری باید این مسأله را پیگیری کرد زیرا شهرداری زمانی می تواند خارج از محدوده خدمات ارائه دهد که از فرمانداری مجوز بگیرد.
وی با اشاره به اینکه: از نظر تفکیک، قطعات تفکیکی و کاربری ها بسیار مهم می باشند، گفت: در یک زمین کشاورزی بزرگ جمعیت نمی آید، زمین حتماً باید تفکیک شود، به همین دلیل است که قطعات تفکیکی کوچک در آنجا گران است، چون اطراف شهر اصلاً توسعه پیدا نمی کند، باید کاربری تعریف شود، تا بافت مسکونی شهر گسترش پیدا کند.
مهندس محمد حکیم پور با بیان اینکه: ارائه ی زیر ساخت و جاده کشیدن در دشت خیلی راحتتر است، هزینه اش پائینتر بوده و خطرات کمتری دارد و از نظر اقتصادی نیز بصرفه تر می باشد.
وی درباره ی توسعه ی شهر در سمت هزارجریب گفت: هزارجریب که کوهستانی بوده و در جنوب شهر قرار دارد، از لحاظ توپوگرافی جنگل دارد و مسیر و راه خوبی ندارد و از طریق دانشگاه پیشرفت چندانی نمی کند، بخاطر مناظر خوب و منابع طبیعی زیبا، جنگل ها، چشمه ها، چشمه ی معروف آبمعدنی قرمرض، امامزاده ها و ... می توان با خدمات گردشگری مانند پارک جنگلی، تله کابین و ... توسعه داد.
حکیم پور با بیان اینکه زیرساختها احتیاج به تراکم جمعیت دارند تا برای آن سیستم ارائه دهنده بصرفه باشد گفت: جائیکه ۱۰۰ خانوار جمعیت وجود دارند، برای شهرداری بصرفه نیست که یک خط اتوبوس بکشد ولی تراکم جمعیت که زیاد شود، می تواند خدمات دهی کند، شهرداری باید بافت جمعیتی را پخش و متراکم کند، یعنی بافت مناطق شهری را با زیرساخت در مناطق کوهی متراکم سازی کنند، زیرسازی در توسعه شهر تأثیر زیادی دارد.
این کارشناس شهرسازی با بیان اینکه: شوراها می توانند برای شهرداری هسته های مشاوره تشکیل دهند و هسته ها را قوی کنند، تا بتوانند به شهردار مشاوره دهند زیرا شهردار زیر دست شورا و بازوی اجرائیست افزود: مشاوران شهرداری نیز با توجه به تخصصی که دارند، باید خدماتی مانند خدمات فرهنگی، اجتماعی، شهرسازی و سایر خدمات شهری که شهرداری ارائه میدهد را به بهترین نحو جهت خدمات دهی دسته بندی و بررسی کنند.
وی همچنین تآکید کرد: شهرداری ها نباید فقط به سمت شعارزدگی بروند، ساخت و توسعه شهر باید با فکر و مطالعه باشد اما در نکا و بسیاری از شهرها بدون برنامه بوده و هنوز هم بی برنامه در حال گسترش است. این مسأله، معزل اکثر شهرهاست، چون طرح مطالعاتی بودجه زیادی نیاز دارد معمولاً شهرداری ها به این سمت نمی روند. شهرداری، فرمانداری، استانداری، می تواند در این زمینه با دانشگاه ارتباط برقرار کند. طرح ها را خلاصه شده در غالب طرح های دانشجوئی ارائه دهد. مطالعه کنند زیرا هم از نظر اقتصادی به نفع نهاد خدمات گیرنده و به نفع دانشجوهاست، هم یک رونق مطالعاتی شهری ایجاد می کند.
محمد حکیم پور کارشناس شهرسازی در شهرداری منطقه 2 ساری در پایان گفت: در حال حاضر نیاز شهرداری است که کار را به جوانان بسپارد. در دانشگاه جوانان با استعدادی هستند، انجمن شهر باید کار را به دست دانشگاه بدهد تا بررسی شود، در این زمان شهر به سرعت پیشرفت می کند، بسیار سریع تر از آنکه یک قانونی بخواهد تصویب شود و از بالا بیاید. مشارکت مردمی نیز تأثیر زیادی در پیشرفت، توسعه و گسترش شهر دارد.

تیتر امروز/ سخن پایانی: هدف از طرح تمامی این مباحث آن است که می خواهیم شهر بهتری داشته باشیم، شهری خوب متَّکی بر تاریخ و فرهنگ و همگام با شهرهای جهانی. شهری که درس هایی برای آموختن داشته باشد و کودکان و نوجوانان و جوانان روستاهایش نیز در آن احترام و حق داشته باشند و کهن سالان فضایی آرام برای زندگی. شهری که در آن نشانی از فقر و تبعیض نباشد و حمل و نقل عمومی مناسب روستائیان را نیز در بر بگیرد تا دیگر نیازی به اجاره کردن انبارها در شهر برای تحصیل کودکان و جوانان خود نباشند.
به امید آنروز ....

گزارش: الهام زارعی/ تیتر امروز
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران بازماندگان فاجعه روهینگیا‎ افتتاح اولین هتل زیرزمینی جهان تماشای تصاویر زیبای زمین از بالا پاییز در کشورهای دیگر چه شکلی است؟ عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کابوی آمریکایی عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ رقصنده نقاب‌دار
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم