امروز: ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۸۴۱۴۹
۲۰ تير ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۲
عرفانی معاون موسسه تحقیقات برنج کشور واقع در آمل در گفت و گو با تیتر امروز، اظهار کرد: عملیات سمپاشی در مرحله خوشه دهی درست نیست اما امسال از نظر بیماری، آفت زیادی به مزارع ورود نکرده زیرا با توجه به تغییرات اقلیمی بسیاری از آفت‌ها از بین رفتند و به طور کلی سال پاکی در اکثر مزارع شالیزاری را شاهد هستیم و بسیاری از کشاورزان حتی یک مرحله سمپاشی انجام ندادند و توصیه می‌شود از کنترل بیولوژیک استفاده شود.

به گزارش تیتر امروز، این روزها اگر از کنار شالیزارها رد شوید بوی مطبوعی را حس می‌کنید و این نشان می‌دهد که برنج‌ها در حال خوشه دهی و تولید دانه هستند که در این مرحله بسیاری از کشاورزان برای جلوگیری از بلاست خوشه اقدام به سمپاشی می‌کنند در حالی که این اقدام درست نیست و حتی برخی ار افراد اقدام به مخلوط کردن کود با سم می‌کنند در حالی که اختلاط این مواد خود عوارض بدی برای گیاه ایجاد می‌کند. امسال به دلیل شرایط اقلیمی نیازی به سمپاشی نیست و میزان آفات کاهش پیدا کرد اما در این زمینه گفت و گویی با یکی از مسئولان مراکز تحقیقات برنج انجام دادیم.
رحمان عرفانی معاون موسسه تحقیقات برنج کشور واقع در آمل در گفت و گو با تیتر امروز، اظهار کرد:  عملیات سمپاشی در مرحله خوشه دهی درست نیست اما امسال از نظر بیماری، آفت زیادی به مزارع ورود نکرده زیرا با توجه به تغییرات اقلیمی بسیاری از آفت‌ها از بین رفتند و به طور کلی سال پاکی در اکثر مزارع شالیزاری را شاهد هستیم و بسیاری از کشاورزان حتی یک مرحله سمپاشی انجام ندادند و توصیه می‌شود از کنترل بیولوژیک استفاده شود.
عرفانی افزود: کشاورزان نباید سم را با کود مخلوط کنند و سمومی که برای حشره کش‌ها استفاده می‌شود چون بسیاری از خود این سموم هم قابل اختلاط با هم نیستند و اثرات معکوس دارند بنابراین نباید این اقدام انجام شود.
وی در زمینه مصرف آب هم توصیه کرد: نباید آب داخل شالیزاری را به طور کامل خشک کرد بلکه باید به حدود ظرفیت مزرعه‌ای برسد و خاک ترک مویی بردارد که در این حالت مشکلی ایجاد نمی‌کند.
معاون موسسه تحقیقات برنج کشور واقع در آمل، یادآور شد: ترک برداشتن مزرعه در مرحله هاگ برگ و باز شدن غلاف گل و خوشه دهی، توصیه نمی‌شود و باید آب در پای بوته باشد.
این مسئول گفت: کشاورزان باید به توصیه ترویج توجه کنند و در مناطقی که محدودیت منابع آبی وجود دارد اقدام به کشت رتون و کشت دوم نشود چون ممکن است در بین راه خشکی مشکلات زیادی ایجاد کند و با توجه به هزینه ای که انجام می‌دهند مناسب نیست.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران بازماندگان فاجعه روهینگیا‎ افتتاح اولین هتل زیرزمینی جهان تماشای تصاویر زیبای زمین از بالا پاییز در کشورهای دیگر چه شکلی است؟ عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کابوی آمریکایی عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ رقصنده نقاب‌دار
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم