امروز: ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۸۴۰۳۸
۱۹ تير ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۴
کشت برنج از گذشته‌های دور مرسوم بوده و مردم مازندران با توجه به نبود امکانات در سخت‌ترین شرایط اقدام به کشت برنج می‌کردند اما این روزها با توجه به وجود امکانات و منابع و همچنین آسانی در کشت و برداشت باید کشت آن افزایش یابد.

به گزارش تیتر امروز، برنج از جمله غذای سفره تمامی مردم است و نمی‌توان آن را حذف کرد اما برخی از مسئولان حوزه کشاورزی به جای بهره‌گیری از روش‌های نوین در کشت این محصول به دنبال حذف کشت آن هستند.
کشت برنج از گذشته‌های دور مرسوم بوده و مردم مازندران با توجه به نبود امکانات در سخت‌ترین شرایط اقدام به کشت برنج می‌کردند اما این روزها با توجه به وجود امکانات و منابع و همچنین آسانی در کشت و برداشت باید کشت آن افزایش یابد.
علت چیست که نمی‌توان در استان‌های شمالی دیگر اقدام به کشت برنج کرد؟ در حالی که در بسیاری از موارد مردم اقدام به کشت دوم و رتون می‌کردند اما حال در برخی از مناطق حتی توصیه شد کشت اول را هم انجام ندهند.
زهرا اشکیود ناظر برنج شهرستان قائمشهر و کارشناس کشاورزی علوم خاک در گفت و گو با تیتر امروز با بیان اینکه کشت برنج نیاز به آب فراوانی ندارد، گفت: این روزها به دلیل محدودیت در منابع آب به کشاورزان در برخی از نقاط پایین دست استان توصیه شد که اقدام به کشت برنج نکنند در حالی که اگر در مصرف آب مدیریت می‌شد می‌توانستیم در کل استان اقدام به کشت برنج می‌کردیم.
اشکیود افزود: اگر به جای آنکه کشاورزان در تمامی مراحل رشد گیاه آب فراوانی را در پای بوته برنج قرار دهند میزان اندکی آب را به شالیزار خود هدایت می‌کردند و آب اضافه را در اختیار افراد دیگر قرار می‌دادند و تا هنگامی که مزرعه به ترک مویی می‌رسید بعد اقدام به آبیاری می‌شد در نتیجه تمامی کشاورزان آب کافی در دسترس داشتند.
وی تصریح کرد: برای کشت برنج می‌توان از روش‌های نوین کشت استفاده کرد به طور مثال می‌توان برنج را آبیاری ردیفی انجام داد که در این روش نیازی نیست همیشه تمامی قسمت‌های شالیزار آب باشد.
این کارشناس کشاورزی یادآور شد: با توجه آنکه محدویت در مصرف آب داریم بهتر است کشاورزان به جای کشت دوم برنج اقدام به برداشت رتون کنند چراکه رتون نیاز به آب فراوان ندارد.
وی گفت: نیاز است مسئولان بخش کشاورزی به جای توصیه به کشاورزان که کشت برنج را انجام ندهند، روش‌های نوین کشت برنج که نیاز به آب کمی دارد و همچنین رقم‌های جدید برنج که نیاز آبی اندک دارد را به کشاورزان توصیه و آموزش دهند.
مرتضی اولادی مدیر پژوهشی پژوهشکده ژنتیک کشاورزی طبرستان در گفت و گو با تیتر امروز، اظهار کرد: با توجه به کمبود ابرو بارش و اینکه فرمانداری نیز تأکید کرد که جلوی کشت برنج در شهرستان ساری را بگیرند اما به نظر من این راهکار مناسب نیست.
اولادی افزود:  نباید جلوی کشت برنج را گرفت زیرا کشاورز نیاز به غذا و امنیت غذایی دارد و همچنین امنیت غذایی نیاز اول کشور اسلامی است.
وی تصریح کرد: با استفاده از روش های اصلاح جدید می‌توانیم به دنبال ارقامی باشیم که عملکرد بالایی داشته باشند و نیز زودرس باشند که دیگر کشاورز به دنبال کشت دوم نباشد.
اگر از روش‌های نوین در کشت استفاده نشود و به کشاورز عنوان شود که آنان کشت نکنند، نقطه مقابل میان دولتمردان و کشاورزان ایجاد می‌شود.
 مدیر پژوهشی پژوهشکده ژنتیک کشاورزی طبرستان، عنوان کرد: برنج نیاز به غرقاب دارد و باید به دنبال رقم‌های جدید مقام به خشکی باشیم اما تا کنون رقم جدید مقاوم به خشکی که توجه اقتصادی داشته باشد هنوز اصلاح نشده اما پژوهشکده ژنتیک کشاورزی طبرستان رقم جدیدی را به نام برنج روشن معرفی کرده که نیاز کشت دوم را برآورده می‌کند.
این مسئول یادآور شد: با توجه به آنکه أین روزها با کاهش سطح زیر کشت با تغییر کاربری و تبدیل شدن زمین کشاورزی به منازل مسکونی و سایر بخش‌های دیگر مواجه هستیم بنابراین باید دنبال ارقامی باشیم که با افزایش عملکرد این کاهش سطح کشت را جبران کنیم.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران بازماندگان فاجعه روهینگیا‎ افتتاح اولین هتل زیرزمینی جهان تماشای تصاویر زیبای زمین از بالا پاییز در کشورهای دیگر چه شکلی است؟ عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کابوی آمریکایی عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ رقصنده نقاب‌دار
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم