امروز: ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۸۳۸۹۹
۱۷ تير ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۲
سلیمانی مسئول فرهنگی اداره بهزیستی شهرستان ساری: اگر روزی بهزیستی بخواهد این مکان را به فروشگاه بزرگی اجاره دهد، حق دارد/ هیچ روزی همه حاضر نیستند، آنها میخواهند همه ی بازارچه های دیگر را داشته باشند اما جایی را ندارند.

تیتر امروز/ الهام زارعی: امروزه پدیده خانوارهای زن سرپرست به دلایل مختلف در تمام دنیا رو به فزونی است اغلب این خانوارها دارای مشکلات عدیده ای هستند، به گونه ای که اخیراً فزونی زنان سرپرست خانوار به صورت معضلی اجتماعی مطرح می شود. این گروه از زنان اغلب با عوامل آسیب زایی همچون تبعیضات فرهنگی، ضعف دسترسی به فرصت های شغلی، بی سوادی یا کم سوادی، نداشتن درآمد مستمر و مشکلات روحی و روانی مواجه می باشند که در صورت فقدان حمایت های همه جانبه هزینه های آسیب زایی را به جامعه تحمیل خواهند نمود. لذا نقش نهادهای دولتی درنظام اسلامی در ساماندهی این گروه حائز اهمیت می باشد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار نظام سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مبتنی بر موازین دین مبین اسلام، قانون اساسی بر تامین نیازهای افراد بی سرپرست و زنان سرپرست خانوار به عنوان اقشار آسیب پذیر جامعه تاکید کرده است . قانون گذار نظام اسلامی باتوجه به اصل حفظ نهاد خانواده، اصل برقراری عدالت اجتماعی، اصل پیشگیری از مفاسد اجتماعی و اصل رعایت حقوق شهروندی موظف بوده است تا این گروه را زیر چتر حمایتی خود قرار دهد . با تشکیل "کمیته امداد" این مسئولیت خطیر به عهده این نهاد و بخشی از آن را برعهده "سازمان بهزیستی" گذاشته شد، امروزه اغلب کشورها برای دستیابی به توسعه پایدار که در برنامه ی چهارم توسعه جمهوری اسلامی ایران به خصوص درمورد اقشار آسیب پذیر، بدان اشاره شده است توانمندسازی را کارآمدترین روش یافته اند.


گزارش حاضر، شامل زنان سرپرست خانوار است که در بازارچه دائمی امید بهزیستی شهرستان ساری وارد طرح توانمندسازی شده اند و مهم ترین عواملی که موجب و یا مانع توانمندی آنان شده اند را مورد بحث و بررسی قرار می دهد :


در این گزارش، یکی از زنان این غرفه گفت: مشتری زیاد به بازارچه نمی آید، اما در اوایل تأسیس این بازارچه، بازار خوب بود، اما الان بازار کساد است.
در مقابل خانم دیگری گفت:الان بخاطر فروشگاه بزرگی که در کنار این بازارچه تأسیس شده، بازارم کمی بهتر از قبل شده است، اما به وام کارگشایی نیازمندم.
یکی دیگر از غرفه داران گفت: از سازمان بهزیستی توقع دارم وام کارگشایی بدهد تا کار و کاسبی ام بهتر شود.
زنی دیگر که دختر دانشجویی هم داشت گفت: بازار خوب نیست و احتیاج به حمایت بیشتری دارم، من در خرج خانه و هزینه تحصیل دخترم مانده ام و زندگی سخت برایمان می گذرد.
خانم دیگری که خیاط بود گفت: شوهرم بیمار و ناتوان است و بازار خیاطی نسبت به بازار محصولات دیگر کمی بهتر است اما هزینه ی درمانی شوهرم بسیار زیاد است و من به تنهایی خرج خانه را در میاورم و از بهزیستی وام کارگشایی می خواهم.
چند تن از خیاطان دیگری که لحاف و تشک و وسایل آشپزخانه داشتند، گفتند: از بهزیستی می خواهیم تا دختران نوعروس را برای دوخت و دوز و خرید جهیزیه به ما معرفی کنند.
خانم دیگری گفت: ما از بهزیستی انتظار داریم تا بنر و تراکت برای تبلیغات ما بزند، تا کارمان رونق بگیرد.


سلیمانی مسئول فرهنگی اداره بهزیستی شهرستان ساری درباره ی بازارچه دائمی امید زنان سرپرست خانوار گفت: طبق اصل ۴۴ قانون اساسی، مراکز باید واگذار شوند و ما نیز مرکز دولتی را واگذار کردیم.

تیتر امروز/سلیمانی در گفت و گوی اختصاصی با تیتر امروز با بیان این مطلب افزود: در بازارچه دائمی امید که با همکاری اداره کل بهزیستی استان، در مکان بهزیستی در ابتدای خیابان شهدای شهرستان ساری برگزار شد، چند سالی است که محصولات و دستاوردهای زنان سرپرست خانوار و کمک سرپرست به نمایش درآمده است.


سلیمانی با بیان اینکه:اولویت اول بهزیستی این بود که به زنانی که در بهزیستی پرونده دارند، غرفه بدهد گفت: با زنان سرپرست خانواری که تحت پوشش بهزیستی نبودند نیز قراردارد بستیم. یعنی در این بازارچه، همه مددجوی بهزیستی نیستند، زنی داریم که شوهرش زندان هست، خانمی داریم که بیماری سرطان دارد، خانمی هم معلول هست، همه جوانب را در نظر گرفته و غرفه دادیم، سعی نکردیم فقط معلولان را بیاوریم.

وی با بیان اینکه: واحد حقوقی اداره کل، افرادی که پرونده تشکیل دادند را معرفی کرد و این افراد میبایست ماهی ۱۰۰ هزار تومان اجاره بدهند. اظهار کرد: طی ۲ سال باتوجه به مشکلاتی که مددجوها عنوان کردند هیچ اجاره ای نگرفتیم، در صورتی که سازمان بهزیستی و دارایی به این کار ایراد می گیرند، زیرا حتماً باید قراردادی که نوشته می شود، بحث مالی اش شفاف شود.

سلیمانی درباره درخواست بنر و تراکت توسط زنان غرفه گفت:ما نیز از آنان انتظاراتی داریم؛ این مکان را در اختیارشان گذاشتیم، انتظار داریم، خودشان تبلیغات کنند، تراکت بزنند.

وی اضافه کرد:متأسفانه آنها مکان را رایگان گرفتند، انتظار دارند که تمام کارها را سازمان برایشان انجام دهد.

مسئول فرهنگی اداره بهزیستی شهرستان ساری، در ادامه تصریح کرد: چون آنان در بازار آموزش ندیدند، به بمبست می خورند، قیمتهایی که می دهند با بیرون بسیار متفاوت است و انتظار هم دارند که چون زن سرپرست خانوار هستند، خریدار جنس ۳ هزار تومانی را ۷ ، ۸ و یا حتی ۱۰ هزار تومان از آنها بخرد، ما بارها گفتیم آنها در این بخش ضعیف هستند، اما همچنان از ما توقع بیشتری دارند و همیشه نگاهشان به سیستم دولتی است.

وی با اشاره به اینکه: طبق اصل ۴۴ قانون اساسی، مراکز باید واگذار شوند و ما نیز مرکز دولتی را واگذار کردیم تصریح کرد: دولت در مسأله تبلیغات و ... ورود پیدا نمیکند. همانطور که ما به آنها مکان دادیم، مثلا ابتدا قرار بود که اداره کل بهزیستی این مکان را به ۱ نفر اجاره دهد، اما باتوجه به شرایط فعلی مالی زنان غرفه صبر کردند تا وضعیت مالیشان بهتر شود.

سلیمانی تأکید کرد: با توجه به اعتراضات غرفه داران از کسادی بازارشان، اگر روزی بهزیستی بخواهد این مکان را به فروشگاه بزرگی اجاره دهد، حق دارد.

وی درباره ی اعتراضشان راجع به اجاره سایر غرفه های شهر، توسط شهرداری به افراد غیر از زنان سرپرست خانوار نیز گفت: باید باانصاف بود، شهرداری نیز کمک زیادی به آنان می کند، هر ساله به آنها غرفه هایی به صورت نیم بها می دهد. اینطور نیست که شهرداری ۵۰ تا غرفه داشته باشد هر ۵۰ تا را به آنها بدهد. شهرداری از ۵۰ تا غرفه ۵ تا ۱۰ تا را بتواند به آنها بدهد، بازاریان و کاسبان دیگر هم هستند. افرادی که تحت پوشش بهزیستی نیستند، بچه سرطانی، مرد و یا زن بیمار دارند و ... که باعث مشکلات مالی شان شده، اما در بهزیستی و کمیته امداد پرونده ندارند.

مسئول فرهنگی اداره بهزیستی شهرستان ساری، درباره ی انتظار خیاطان این بازارچه جهت معرفی نوعروسان تحت پوشش بهزیستی جهت تهیه جهیزیه و دوخت و دوز به آنان گفت: سازمان به نوعروسان تحت پوشش، فقط کمک هزینه جهیریه میدهد و مستقیم وارد خرید جهزیه توسط مددجویان نمی شود.

سلیمانی در ادامه افزود: متأسفانه آنها انتظارات زیادی از بهزیستی دارند، تاحدی که توقع دارند، کارمندان بهزیستی نیز خرید روزانه شان را از آنها بکنند و کلا ما در خدمت آنها هستیم. شاید این انتظارات از روی عدم آگاهی آنها باشد، اما هر کسی در این بازارچه برود می بیند که بیشترشان محصولاتی مثل ترشی و... دارند که که نیاز روزمره خانواده ها نیست، لباسها و ... نیز مورد پسند تیپ جوان نیست و فقط لحاف_تشک دوزهای فروشنده و خیاطها کمی مشتری دارند .

وی اضافه کرد: فقط به بهزیستی میگویند: کمک کنید! کمک کنید! کمک کنید! و آنها فقط پول در بیاورند درصورتیکه امروزه علم اقتصاد، این روش را نمی پسندد. شراکت در این میان نیست، سود صد در صد جیب آنها می رود، نقش بهزیستی در این بین چیست؟

سلیمانی با اشاره به اینکه: در بهزیستی رشته ی مدکاری وجود دارد و بهزیستی نقش توانمندسازی دارد، گفت: توانمندسازی برای افرادی انجام میشود که خود فرد باید بخواهد؛ ۲ قدم باید مددجو بردارد ، ۱ قدم بهزیستی.

وی کسانی را که واقعاً قدم بردارند حمایت میکنیم، نه اینکه فقط از ما انتظار داشته باشند، حمایت ما این بود که به آنها غرفه دهیم، اجاره تعریف شده را هم از آنان نگرفتیم، این خود حمایت است، آنان می گویند ما درآمد نداریم، پس یعنی کار و تلاشی نکردند.

مسئول فرهنگی اداره بهزیستی شهرستان ساری، درباره ی وام گسترش کار نیز گفت:ما برای توسعه و تجهیز نیز یک مبلغی می دهیم که از سیستم مددکاری انجام میشود، بشرطی که واقعا کسب و کار کنند و زحمت بکشند.

وی درباره ی خالی بودن غرفه ها گفت:لیست حضور و غیاب میگیریم؛ یک روز ۲ نفر، یک روز ۱ نفر، روز دیگر ۸ نفر هستند و هیچ روزی نیست که همه حاضر باشند. آنها میخواهند همه ی بازارچه های دیگر را داشته باشند اما متأسفانه جایی را ندارند.

سلیمانی در پایان با اشاره به اینکه: با مبلغ ۲۰_۱۵ میلیون تومان و تورم امروز، اشتغال پایدار ممکن نیست، گفت: مددجو اگر بخواهد مغازه اجاره کند، اجاره سنگین مغازه، هزینه ی آب، برق، گاز، تلفن و مالیات را باید بدهد و این مقدور نیست، ولی برای غرفه دار مقدور است. با این حال آنها انتظارات ما را برآورده نکردند و همچنان منتظر حمایتهای صد در صدی ما هستند. اما باز هم می گوییم: تلاش کنند ما حمایت میکنیم.

نتايج حاصل از مصاحبه و مشاهده زنان سرپرست خانوار و مسئول مربوطه، نشان داد كه تا زمانی که تلاش و کوشش حمایت شوندگان نباشد، توانمندسازی ممکن نیست و اجرای برنامه توانمندسازی به اشتغال، افزايش سطح درآمد و كاهش وابستگی زنان سرپرست خانوار منتهی نمی شود.


نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران بازماندگان فاجعه روهینگیا‎ افتتاح اولین هتل زیرزمینی جهان تماشای تصاویر زیبای زمین از بالا پاییز در کشورهای دیگر چه شکلی است؟ عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کابوی آمریکایی عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ رقصنده نقاب‌دار
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم