امروز: ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۸۳۸۳۱
۱۷ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۹
در گفتگو با تیتر امروز؛
اروپائیان علاقه‌مند هستند برجام باقی بماند و در این راه نیز تلاش می‌کنند، اما باید پذیرفت که توانایی‌های اروپا در این راه، توانایی‌های نامحدود نیست. از طرفی دیگر در اروپا بر سر روابط با ایران دیدگاه‌های متفاوتی وجود دارد. بنابراین نباید انتظار داشته باشیم که اروپا بتواند به طور کامل خلأ خروج آمریکا از برجام را پر کرده و در برابر اقدام آمریکا ایستادگی کند. ازطرفی این ظرفیت در اروپا وجود ندارد که بتواند مشکل صادرات نفت ایران را برطرف کرده و یا مشکل نقل و انتقالات بانکی ایران را حل کند.

نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح وزرا بدون حضور آمریکا به عنوان اراده اروپا برای حفظ برجام تلقی می‌شود، اما کارشکنی‌های عضو پیشین 1+5 (آمریکا) یکی از بزرگ‌ترین موانع در جهت حفظ برجام است. در حالی که رهبران اروپا تلاش دارندکه به هر قیمتی ایران را متقاعد کنند در برجام بماند، اقدامات و تهدیدات آمریکا علیه ایران موجب می‌شود تمام اقدامات گروه 1+4 بی‌نتیجه بماند. اینجاست که به قول عباس عراقچی دیپلمات ارشد کشورمان، حفظ برجام نیازمند فداکاری اروپاییان است و اروپا نمی‌تواند بدون هزینه کردن برای برجام، آن را حفظ کند. در ادامه احمد شیرزاد به سوالات تیتر امروز پاسخ می دهد. 

اروپائیان در 2 ماه گذشته تلاش زیادی کرده‌اند تا ایران را متقاعد کنند تا در برجام بماند. در عین حال با وجود تهدیداتی که از سوی آمریکا اقتصاد ما را هدف قرار داده، آیا اصولا اروپا می‌تواند به مثابه یک آلترناتیو برای اقتصاد ما ظاهر شود؟

اروپائیان علاقه‌مند هستند برجام باقی بماند و در این راه نیز تلاش می‌کنند، اما باید پذیرفت که توانایی‌های اروپا در این راه، توانایی‌های نامحدود نیست. از طرفی دیگر در اروپا بر سر روابط با ایران دیدگاه‌های متفاوتی وجود دارد. بنابراین نباید انتظار داشته باشیم که اروپا بتواند به طور کامل خلأ خروج آمریکا از برجام را پر کرده و در برابر اقدام آمریکا ایستادگی کند. ازطرفی این ظرفیت در اروپا وجود ندارد که بتواند مشکل صادرات نفت ایران را برطرف کرده و یا مشکل نقل و انتقالات بانکی ایران را حل کند. مساله دیگر این است که برجام بیش از آنکه برای اروپا منفعت داشته باشد برای ایران دارای منافع متعدد است. نگاه اروپا به برجام نگاهی امنیتی است، چراکه از بین رفتن برجام را به معنای ایجاد یک بحران امنیتی در کنار خود می‌داند، اما در مقابل این نکته نیز حائز اهمیت است که برجام سود اقتصادی چندانی برای اروپا ندارد و بنابراین نمی‌توان انتظار داشت که رهبران اروپا برای موضوعی که منافع اقتصادی چندانی برای آنان به همراه ندارد، متحمل هزینه‌ای سنگین شوند. کما اینکه منفعت اقتصادی اروپا از قبال مراودات اقتصادی با آمریکا چندین برابر سودی است که از قبال روابط اقتصادی با ایران کسب می‌کند.

در سال ۲۰۱۲ سوئیفت ارتباط خود را با ایران قطع کرده بود، اما پس از انعقاد برجام ارتباط خود را با ایران باز کرد. آیا اتحادیه اروپا با خواسته‌های آمریکا درزمینه مسدود کردن دسترسی ایران به سوئیفت همکاری خواهد کرد؟

سوئیفت یک ابزار نقل و انتقالات بین‌المللی بانکی است، اما طرف‌های انتقال پول، شرکت‌ها و سازمان‌های صاحب منافع مالی هستند. نگاه این شرکت‌ها و سازمان‌ها به ایران کاملا مادی است و درپی کسب منافع مالی خود از ارتباط با ایران هستند و این طبیعی است چون هدف از تجارت و سرمایه‌گذاری کسب سود بیشتر است. از طرف دیگر در جهان امروز بیش از 80 درصد معاملات بین‌المللی با دلار انجام می‌گیرد بنابراین معاملات در عرصه بین‌المللی وابستگی شدیدی به دلار دارد. بر همین اساس اگر هم دولت‌های اروپایی تصمیم بگیرند که همچنان با ایران روابط خود را حفظ کنند، این تصمیم یک تصمیم سیاسی است و در عرصه اقتصادی با موانع متعددی مواجه خواهد بود. تمام شرکت‌ها، سازمان‌‌ها و بانک‌های بین‌المللی از تصمیمات سیاسی دولت‌ها تبعیت نمی‌کنند و منافع خود را در نظر می‌گیرند. این یک رویه مرسوم است که در داخل کشورها نیز از آن پیروی می‌شود. کما اینکه شاهد بودیم درپی مشکلات اقتصادی به وجود آمده در کشور، بازار از دستور تبعیت نمی‌کند و منافع خود را در نظر می‌گیرد و حتی با اهرم فشار نیز نمی‌شود قیمت کالایی را کاهش داد و یا بر قیمت ارز تاثیر گذاشت. بر همین اساس در اتحادیه اروپا نیز تصمیمات و دستورات رهبران اروپا نمی‌تواند نقشی در ارتباط یا عدم ارتباط بانک‌ها و شرکت‌ها اروپایی داشته باشد. تنها کاری که از رهبران اروپا در این خصوص بر می‌آید این است که آن دسته از شرکت‌ها و یا بانک‌های کوچک یا متوسط را که معاملات خود را بر اساس یورو انجام داده و منافع آنان با آمریکا گره نخورده است را حمایت کند. بر همین اساس نباید انتظار داشت اروپا بتواند مشکل نقل و انتقال مالی ایران در سطح کلان بین‌المللی را در آینده برطرف کند. ضمن اینکه باید به این مساله نیز فکر کرد که آمریکا بزرگ‌ترین شریک تجاری اروپا محسوب می‌شود در حالی که سهم ایران از بازار اروپا بسیار کم است و طبیعی است که اروپا نمی‌تواند منافع اقتصادی خود را فدای سیاست‌ کند.

با توجه به این موضوع که به دلیل کارشکنی‌های آمریکا تا کنون منافع اقتصادی ما آنگونه که باید تامین نشده است و در آینده نیز با محدودیت‌های جدیدی مواجه خواهیم بود، بودن یا نبودن ما در برجام چه تفاوتی دارد؛ وقتی در هر صورت منافع اقتصادی ما تامین نمی‌شود؟

ادامه حضور ایران در برجام و پایبندی به این توافقنامه از 2 حالت کلی خارج نیست؛ اول آنکه اگر ایران در برجام باقی بماند اروپا و چین و روسیه نیز می‌توانند تا جایی که منافع‌شان حفظ شود با ایران همکاری کنند. همچنین شرکت‌های غیر وابسته به آمریکا در سراسر جهان می‌توانند روابط اقتصادی خود را با ایران تداوم بخشند و در این میان آمریکا در اذهان عمومی جهان به عنوان یک کشور عهدشکن شناخته خواهد شد. اما در حالت دوم اگر ایران از برجام خارج شود و همان رویه سابق را در پیش بگیرد بدون شک بار دیگر پرونده ما به شورای امنیت سازمان ملل خواهد رفت و تحریم‌های شدیدی علیه ایران اعمال خواهد شد که با وجود تحریم‌های شورای امنیت هیچ کشوری اجازه نخواهد داشت با ایران روابط تجاری داشته باشد و تجارت خارجی ما به طور کامل تعطیل می‌شود. با این حال باید به این موضوع توجه داشت گرچه آمریکا سعی در محدودسازی کشور ما دارد، اما تا زمانی که این اعمال محدودیت‌ها جنبه بین‌المللی پیدا نکرده و از طرف شورای امنیت اعمال نمی‌شود راه‌های زیادی برای برقراری ارتباطات اقتصادی ایران باقی خواهد ماند و رفتار سیاسی آمریکا از طرف جامعه جهانی محکوم خواهد بود.


نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران بازماندگان فاجعه روهینگیا‎ افتتاح اولین هتل زیرزمینی جهان تماشای تصاویر زیبای زمین از بالا پاییز در کشورهای دیگر چه شکلی است؟ عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کابوی آمریکایی عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ رقصنده نقاب‌دار
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم