امروز: ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۸۳۷۹۱
۱۷ تير ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۶
بعد از گذشت 5 سال از روی کار آمدن دولت و پیگیری‌های سازمان حفاظت محیط زیست برای توقف بهره برداری‌های تجاری از جنگل‌های شمال، طرح تنفس‌جنگل نهایی شده است. به موجب این طرح بهره‌برداری تجاری از جنگل‌های شمال و هرگونه برداشت چوب توسط شرکت‌های چوب بری به مدت 10 سال ممنوع اعلام می‌شود تا در این بازه زمانی امکان خود پالایی جنگل فراهم شود.
جنگل‌هایی که به گواه آمارهای ارائه شده از سوی سازمان محیط زیست و مراجع دانشگاهی و مشاهدات چشمی در حال کاهش است اما سازمان جنگل‌ها و مراتع به گواه نقشه‌برداری اخیرش مدعی است این جنگل‌ها نه تنها در چند دهه اخیر کاهش سطح نداشته بلکه رو به افزایش هم بوده است! با این حال سازمان محیط زیست و بسیاری از مؤسسات تحقیقاتی و دانشگاه‌های کشور معتقدند که روند بهره برداری‌های تجاری و غیر تجاری از جنگل‌های شمال کشور به گونه‌ای بوده که اگر به همین شکل ادامه یابد شاید تا 50 سال دیگر چیزی از جنگل باقی نماند.
 اما در نقطه مقابل سازمان محیط زیست، معاون جنگل سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور معتقد است طرح‌های جنگلداری که با بهره‌برداری همراه است یک فرصت بوده و اگر متوقف شود تهدیدات زیادی متوجه جنگل‌ها خواهد شد! او جنگل‌های هیرکانی را نیازمند تنفس و آیش 10 ساله نمی‌بیند و می‌گوید: «در نتیجه 50 سال اجرای طرح‌های جنگلداری، تراکم جنگل افزایش یافته است، مساحت جنگل در مسیر صعودی است، سلامت و شادابی جنگل بالا رفته است، نرخ ریسک‌پذیری در حوادث قهری کاهش یافته است و ضریب رشد پایه‌های جوان نیز بیشتر شده است ، با این حال اجرای هیچ طرحی در کشور بی‌عیب و نقص نیست و باید نیمه پر لیوان را دید و قضاوت عادلانه‌ای از تلاش گذشتگان داشت». اکنون این پرسش مطرح است که نیمه پر لیوان در طرح‌های جنگلداری که سنگ بنایش بهره‌برداری تجاری از جنگل است چیست؟!  
دو سال و نیم قبل و درحالی که هنوز طرح تنفس جنگل با اقبال عمومی در دولت مواجه نشده بود و فقط سازمان محیط زیست و برخی محافل علمی و زیست‌محیطی پیگیر تحقق آن بودند، بهزاد انگورج، معاون امور جنگل سازمان جنگل‌ها، گفته بود: نظریه موسوم به «تنفس بهره‌برداری از جنگل‌های شمال» نظریه پخته‌شده‌ای نیست و کاملا خام است؛ چون با احصای عوامل تخریب، اجرای یک هدف موهوم را دنبال می‌کند.

در مقابل چنین مخالفت‌هایی، موافقان زیادی هم صف کشیده‌اند. هادی کیا‌دلیری، رئیس انجمن جنگلبانی ایران و رئیس دانشکده منابع طبیعی و کشاورزی، یکی از آنهاست و می‌گوید: به‌طور‌کلی من موافق استراحت جنگل‌ها هستم. من معتقدم این جنگل‌ها به‌طور‌کلی توانایی تولید چوب را ندارند و درست نیست که برای چوب این جنگل‌ها برنامه‌ریزی کنیم؛ زیرا جنگل‌های شمال کشور اهمیت بی‌نظیری دارد؛ میراث طبیعی جهان و محل ذخایر ژنتیکی است و همچنین سطح بسیار کمی به نسبت مساحت کل کشور دارد.

این طرح مخالفان و موافقان بسیاری را به واکنش واداشت، مخالفان طرح تنفس جنل معتقد هستند که سازمان حفاظت محیط زیست و بسیاری از متخصصان دانشگاهی در رشته‌های بیولوژی و محیط زیست وضعیت جنگل‌های شمال را غیر قابل قبول و نگران‌کننده توصیف می‌کنند. مشاهدات چشمی هر بیننده‌ای نیز از اوضاع نابسامان و کاهش چشمگیر مساحت جنگل‌ها و افت کیفیت جنگل حکایت دارد با این حال عدد‌ها و ارقام سازمان متولی روی کاغذ، همه اتفاقات رخ داده در جنگل‌های شمال را در 5 دهه گذشته عادی توصیف می‌کند و تنفس جنگل را بی‌اساس می‌داند! همچنین این عده بیکار شدن بسیاری از شهروندان در حاشیه این طرح را نیسز موضوعی خانمان سوز تلقی می کنند.
اما در نهایت آنچه که به چشم می آید مدیریت ضعیف جنگل می باشد و هنوز شاهد طرحی که حافظ جنگل های هیرکانی باشد  نبوده ایم، از دپوی زباله شهرداری ها گرفته تا قلع و قمع درختان همه اینها حکایت از ان دارد که شاید تا 50 سال دیگر جنگلی برای ما نماند. در پس همه این کش مکش ها تنها یک جمله است که بدون شک حقیقت دارد و آن هم این است « جنگل نفس ندارد
مطالب مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران بازماندگان فاجعه روهینگیا‎ افتتاح اولین هتل زیرزمینی جهان تماشای تصاویر زیبای زمین از بالا پاییز در کشورهای دیگر چه شکلی است؟ عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کابوی آمریکایی عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ رقصنده نقاب‌دار
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم