امروز: ۲۲ تير ۱۳۹۹ -
کد خبر: ۸۲۸۵۳
۰۸ تير ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۸
بنظر اگر شاعر انقلابی, سالهایی زودتر شعر زیبایش را می‌سرود، تلنگری برای محمدرضا می بود تا غم ِ نان ِ مردم را جدی بگیرد و خیلی راحت از کنار آن عبور نکند.

غم ِ نان ، غم ِ بزرگیست...


تیتر امروز/ آنگاه که محمدرضاشاه در پروژه ی نوسازی خود مدرنیته را در برابر سنت قرار داد یا تاریخ نمی‌دانست و یا می‌دانست و میخواست استثنایی در برابر قاعده ی تاریخی ایران باشد!

او اگر به نزدیک می‌نگریست انقلاب مشروطه را میدید که از بازار و با فلک شدن دو تاجر رنگی جدی به خود گرفت و اگر دورتر را ورق میزد به پیوندهای قدیمی بازار و اسلام در صدر ِ اسلام و تجارت پیامبر اکرم و خدیجه در آن ایام می‌رسید که قطعا در همه ی این احوالات درس هایی بزرگ نهفته بود، درس هایی که مهم ترین سرفصل ِ آن جدی گرفتن بازار بود.

هژمونی محمدرضا آن زمانی فروریخت که بعد از سالها ضدِدین عمل کردن ، ضدِبازار هم اقدام کرد. او در راستای همان پروژه ی توسعه و نوسازی خود طبقه ی سنتی بازار را رقیب پرقدرت خود دید و به این ترتیب ناخواسته دو یار قدیمی یعنی « بازار و روحانیت» را به هم رساند.

و اینگونه بلوک ضدهژمونیکی علیه شاه شکل گرفت، بلوکی قدرتمند که دو ستون اصلی آن ایندو یار به هم رسیده بودند و در کنارشان  اسلامگراها، توده ای ها و روشنفکران هم قرار می‌گرفتند و شاید به جرأت بتوان گفت که به هم رساندن این دو برادرخوانده به همدیگر بزرگترین اشتباه ِ شاه در کنار عدم توجه به توسعه ی نامتوازن کشور بود.

او اگر تاریخ می‌دانست باید به این مهم توجه میکرد که بسته شدن دکان ها نه یک ژست سیاسی که تهدید همیشگی تاریخی علیه حاکمیت بوده است و باید چاره ای مناسب برای حل ِ این مسأله اندیشید.

بنظر اگر شاعر انقلابی, سالهایی زودتر شعر زیبایش را می‌سرود، تلنگری برای محمدرضا می بود تا غم ِ نان ِ مردم را جدی بگیرد و خیلی راحت از کنار آن عبور نکند.

اینک اما بیش از ۳۰ سال از سروده ی قیصر انقلاب گذشته است، اگر نگوییم دیر شده پس وقت ِ آن است که اگر روحانی آن را نخوانده هر شب زمزمه اش کند تا ملکه ی ذهنش شود و کمی دغدغه ی مردم را لمس کند. شعری که جان ِ کلامش این است؛

وقتی جهان از ریشه ی جهنم
و آدم از عدم
و سعی از ریشه های یأس بر می آید!

وقتی تفاوت در یک حرف
تنها یک حرف،
کفتار را به کفتر تبدیل میکند!

باید به بی طرفی واژه ها و واژه های بی طرفی همچون نان دل بست,
نان را از هر طرف که بخوانی «نان» است...

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دریاچه‌ای به رنگ صورتی دادگاه رسیدگی به اتهامات ۲۱ متهم کلان ارزی نقاشی جورج فلوید روی دیوارها نامزد‌های بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۲۰ جایزه خرس‌طلایی برای فیلم «شیطان وجود ندارد» فرش قرمز فیلم محمد رسول‌اف در جشنواره برلین شیوع کرونا؛ در قم چه خبر است؟ تصاویر تماشایی از اجرای امیرعباس در جشنواره
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم