امروز: ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ -
کد خبر: ۸۲۳۶۱
۰۳ تير ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۳
انتقال آب خزر به سمنان موضوع پر حاشیه ای است که مدت ها بحث داغ رسانه ها می باشد، مخالفت شمال نشینان و موافقت کویر نشینان و همچنین بحث های مسئولین و نمایندگان دو طرف دعوا به مرور زمان وارد فاز جدید شده است، فاز بحران اکنون در برگیرنده این مبحث پر ماجرا شده است، تیتر هفته با بررسی حواشی این طرح در پایان اقدام به ارائه راهکار می کند.
محمدرضا پوررمضان- علی آستانی: انتقال آب خزر به سمنان موضوع پر حاشیه ای است که مدت ها بحث داغ رسانه ها می باشد، مخالفت شمال نشینان و موافقت کویر نشینان و همچنین بحث های مسئولین و نمایندگان دو طرف دعوا به مرور زمان وارد فاز جدید شده است، فاز بحران اکنون در برگیرنده این مبحث پر ماجرا شده است، تیتر هفته با بررسی حواشی این طرح در پایان اقدام به ارائه راهکار می کند.

موضوع انتقال آب خزر به سمنان مورد انتقاد شدید مازندرانی ها و اهالی شمال کشور می باشد اما این مخالفت مطلقا مخالفتی از سر لجبازی نمی‌باشد بلکه مخالفتی از روی نگرانی می‌باشد. نگرانی که اگر به آن توجه نشود تبعات آن دامن سبزترین نقطه ایران را خواهد گرفت و نه تنها کسی سیراب نمی‌شود بلکه خیانت بزرگ به محیط زیست رقم می‌خورد.

در این بین و درست زمانی که باید به حرف متخصصین حوزه محیط زیست گوش فرا دهیم نماینده دامغان در نظری کاملا تعجب برانگیز و ناشی از احساسات کنترل نشده مخالفان انتقال آب خزر به استان سمنان را  وطن‌فروش، خائن و جاسوس موساد و انگلیس خواند.

حسن بیگی در دانشگاه امام حسین (ع) گفت ” آنان كه امروز با انتقال و توليد آب مخالفت مي‌كنند ساده لوحان، وطن‌فروشان، قلم به مزدها و فريب خوردگاني هستند كه پا در جاي موساد و  انگليس مي‌گذارند” و در ادامه بيان داشت ”مخالفان انتقال آب درياي خزر مزدور و وطن فروشند”.

در اینجا به روشنی در می‌یابیم که هیچ برنامه هدفمند و تخصصی برای چنین رویداد بزرگ و مهمی وجود ندارد و تنها بحث آزمون و خطا مطرح است و اگر غیر از این بود این نماینده به جای جاسوس خطاب کردن مردم و تهمت قلم به مزدی به رسانه‌ها اقدام به ارائه طرح می‌کرد.

شاید آقایان گمان می‌کنند یک لوله بزرگی می‌کشیم و آب را از داخل آن به سمنان منتقل می‌کنیم و به همین سادگی مشکل حل می‌شود. شاید درکی از خطرات زیست محیطی ندارند و فکر می‌کنند به سادگی استانی کویری سیراب می‌شود.

در ادامه همین حواشی نگران‌کننده اما چیزی عجیب‌تر مشاهده شده و نگرانی ما از قرار گرفتن مردم در برابر مردم بیشتر شده است.

در کمال تعجب در یک کانال تلگرامی منتسب به استان سمنان مطلبی درج شده که ادامه حضور کارگران شمالی در سمنان را منوط به انتقال آب کرده است، این کانال تلگرامی نوشت «حالا که انتقال آب خزر به سمنان منتفی شده بهتر است کارکنان شمالی حاضر در سمنان برای کار به استان‌های خودشان بروند و سمنان را ترک کنند» اینجا بود که تیتر «نان در برابر آب» به ذهن ما خطور کرد.

آری اکنون گویا کسانی که بدون برنامه و بهره‌گیری از متخصصان حوزه محیط زیست و جغرافیا به دنبال اجرایی کردن طرحی زیان‌بار هستند پس از جاسوس خواندن مردم٬ توهین به رسانه‌ها اکنون پروژه نان در برابر آب را کلید زدند.
درست است که چنین سخنانی از طرف بیگی در سال‌های پیش مطرح شد اما گویا جرقه‌های آن اکنون دارد به شعله تبدیل می‌شود.

درحالی برخی به مخالفان انتقال آب دریاچه خزر، حمله می‌کنند، بعرض می‌رسانم که کسانی‌که این طرح را به بوته نقد گذاشتند، اغلب از کارشناسان برجسته در حوزه فعالیت خود می‌باشند.
اینکه انتقال آب دریاچه خزر،  باتوجه به مجموع حوزه آبریز آن، باعث بر هم خوردن نظم اکولوژیک منطقه می‌شود، اینکه موجب افزایش میزان شوری آب دریاچه می‌شود، اینکه باعث لطمه به محیط زیست آبزیان می‌شود، اینکه با صرف هزینه هنگفت، چیزی عاید کشور نمی‌شود، و... و... و....
همه این‌ها یکطرف؛ سؤال اینجاست، اگر استان سمنان و سایر بخش‌های مرکزی دچار کم آبی هستند، (که به واقع هستند) چرا هنوز در بخش کشاورزی که  بین 70 تا90درصد آب در آن استفاده می‌شود، آبیاری به روش‌های سنتی و غرقابی صورت می‌گیرد؟

چرا کشاورزان و باغداران را مجاب به  استفاده از روش‌های نوین آبیاری نمی‌کنید؟
بهتر نیست در گام نخست، بخشی از این هزینه گزاف را صرف اجرای عملیاتی آبیاری تحت فشار کنید؟
شاخصه‌ی مديريت اقتصاد مقاومتي حفظ منابع موجود و استفاده بهينه از آن است، مازندران كه قطب كشاورزي است به علت كمبود آب، توليدات كشاورزي به 55درصد كاهش يافته و زمين‌ها خشك شده‌ا ند؟ نمایندگان مي‌بايست حافظ منابع ملي باشند اکنون چه راهكاري دارند؟ هم نمایندگان سمنان و هم نمایندگان مازندران بیایند و انصافا به دور از تعصبات منطقه‌ای بگویند راهکارشان چیست؟

*** اولین غارت آبی مازندران توسط سمنان
در خواب غفلت مسئولان مازندران، مسئولان سمنانی همچون گذشته در حال تدارک تهاجم آبی گسترده‌ای برای غارت منابع آبی استان مازندران هستند. چندین تهاجم قبلاً صورت گرفته که یکی از آن‌ها در منطقه خطیرکوه به بار نشست و تهاجمات دیگری در آستانه اجرایی شدن هستند و تهاجمات دیگری در حال مطالعه و برنامه‌ریزی برای اجرا در آینده هستند.

*** سد کسلیان:
با ظرفیت مخزن ۱۲۰ میلیون مترمکعب بر روی رودخانه کسلیان که یکی از سرشاخه‌های رودخانه تلار قائم‌شهر هست، کار ارزیابی آن پایان‌یافته است. بر اساس اظهارنظرهای مقامات، ۳۰ درصد حجم آب، برخلاف مسیر رودخانه به سمنان منتقل خواهد شد. ارائه گزارش ارزیابی آن را دوستان کارشناس و فعال محیط‌زیست مازندران دیدند، طبق معمول همه طرح‌ها، ارزیابی محیط‌زیستی نبود، آمار و ارقام بدون تحلیل و بدون مطالعه گیاهان، درختان و جانداران و... دو نمونه ماهی اندمیک ویژه همین رودخانه چند سال قبل در این رودخانه کشف شد، مشاور طرح در جلسه ارزیابی طرح می‌گفت ما جلوی هدر رفت آب به دریای مازندران و خروج از مرزها را می‌گیریم! که نشان می‌دهد این شرکت‌های مشاور تا چه حد از مسائل محیط‌زیست بی‌خبرند.

جالب است که نماینده مردم قائم‌شهر در مجلس و فرماندار این شهر به مسئولان می‌گویند زودتر کار احداث این سد را شروع کنید! آب منطقه‌ای مازندران نیز در اجرایی کردن این طرح عجله دارد!

*** چشمه روزیه خطیرکوه:
انتقال این چشمه با مقدمه الحاق اراضی مازندران به سمنان صورت گرفت. این چشمه با آبدهی ۷۰۰ لیتر در ثانیه، پس از عبور از دره خطیرکوه به رودخانه تلار می‌ریخت. مسئولان سمنان با تحریک و وعده‌ووعید به اهالی محروم روستاهای خطیرکوه، آن‌ها را تحریک به تقاضای جدا شدن از مازندران و الحاق به سمنان نموده و در مدت بسیار کوتاهی با پیگیری نمایندگان سمنانی، آب چشمه روزبه را به سمنان منتقل کردند که بیشتر آن به مصارف صنعتی سمنان رسید و سبب شد اکثر کشاورزان پایین‌دست در منطقه خطیر کوه مازندران به علت کمبود آب، کشاورزی را رها کنند. اثرات برداشت و انتقال آب این چشمه بزرگ به سمنان با نابودی کشاورزی و آلودگی و مرگ ماهی‌های این رودخانه تا قائم‌شهر و سیمرغ و دریای مازندران نیز بروز کرد. بعداً مدیران سمنانی در منطقه خطیرکوه، چند روستای دیگر را نیز به سمنان الحاق کردند و تا دو کیلومتر از پل زرشک دره را غصب کردند و به یکی از سرمایه‌گذاران مجوز احداث کارخانه شن و ماسه را دادند که این شرکت‌ها برای شستن ماسه‌ها از آب رودخانه تلار استفاده کردند.

 از طرفی شرکت‌های شن و ماسه پایین‌تر خطیرکوه بعد از کم شدن آب رودخانه تلار برای شستن شن و ماسه، مجوز چندین چاه با دبی چند برابر حد استاندار را گرفته و به حفر چاه‌هایی با عمق بالادست زدند. برداشت از آبخوان‌ها و انتقال آب بین حوضه‌ای در این منطقه، آن‌قدر فاجعه‌بار بوده که زمین نشست کرده و فرمانداری مهدی‌شهر سمنان مجبور به پلمپ شرکت‌های شن و ماسه شده ولی با اعمال نفوذ این شرکت‌ها به کارشان ادامه دادند.

مشابه این کار توسط مسئولین سمنانی در شهرستان گلوگاه و بخش چهاردانگه ساری نیز انجام شد. آن‌ها با حضور و سخنرانی و تشکیل جلساتی با مردم بومی و دادن وعده‌های گوناگون سعی کردند تا چشمه‌های پرآب این مناطق را به سمنان ملحق کنند و به قیمت خشک‌کردن و آلودگی رودخانه‌ها و دریای مازندران، صنایع پرمصرف در سمنان را رونق دهند.

*** سخنی با مسئولان مازندران:  
می‌گویید این‌قدر آب چیزی نیست! آقایان! هر میزان آبی که به سمنان می‌رود در مقابلش تعطیلی مزارع برنج، تهی و شور شدن سفره‌های آب زیرزمینی در آینده و نابودی جنگل و حیات‌وحش نصیب مازندران و کل منطقه خواهد شد. آقایان از سد شهید رجایی چه خیری دیدید که به سراغ ساخت سدهای دیگر می‌روید؟ نفع این سدها را فقط شرکت‌های فن‌سالار و مافیای آب می‌برد و ضرر آن به طبیعت و مردم بومی می‌رسد. اگر به حفظ طبیعت مازندران اهمیت نمی‌دهید خواهشمندیم شر نرسانید و دست از حمایت این طرح‌های سدسازی و انتقال آب بین حوضه‌ای بردارید. ما نام تک‌تک مسئولان بی‌تفاوت را ثبت و در فرصت مناسب به مردم معرفی خواهیم کرد!

*** سخنی با مسئولان سمنان:
از میلیون‌ها سال قبل طبیعت این‌گونه اقلیم را به مردم سمنان ارزانی داشته است که به‌خاطر کاهش آب، اکنون بهترین معادن انواع نمک‌ها و سنگ‌ها و فلزات را دارید و با بهره‌برداری پایدار و رعایت ضوابط محیط‌زیستی و فروش این مواد در ایران، می‌توانید ثروتمند باشید و همچنین ظرفیت‌های بالقوه زیادی در بخش گردشگری و طبیعت‌گردی دارید چرا می‌خواهید با گسترش صنایع آب‌بر، نظیر کارخانه فولادی که در دامغان احداث شد، سرمایه‌های طبیعی خود را ویران کنید.

*** سد چاشم (سد روزیه):
سد چاشم که به سد روزیه نیز معروف هست، با ظرفیت مخزن ۵,۸۸ میلیون مترمکعب، بر روی رودخانه خطیرکوه (کبیر) که یکی دیگر از سرشاخه‌های رودخانه تلار قائم‌شهر هست، با هدف ذخیره آب چشمه روزیه و رودخانه کبیر و انتقال آب این رودخانه به سمت سمنان در حال آغاز عملیات اجرائی هست و از همان خط انتقال سابق چشمه روزیه استفاده خواهد شد. از عجایب روزگار فقط در ایران می‌توان یافت که آب پاک یک چشمه با ارزش را در پشت یک سد که خود منبع آلودگی هست هدایت و ذخیره کنند. ساخت این سد هیچ توجیه عقلانی، اقتصادی، فنی و محیط‌زیستی ندارد و صرفا جنبه سیاسی دارد زیرا با دریافت بودجه و ساخت این سد با وجود خط انتقال چشمه روزیه، حاکمیت سمنان بر این چشمه و سرشاخه رودخانه تلار بیشتر تثبیت می‌شود. تاکنون هیچ‌یک از مسئولان مازندرانی برای جلوگیری از ساخت این سد کاری انجام نداده است.

*** سد فینسک:
با ظرفیت مخزن ۱۱,۸ میلیون مترمکعب، بر روی رودخانه سفیدرود که یکی از سرشاخه‌های رودخانه تجن ساری هست، آب این رودخانه را به گفته مسئولان سمنانی، تماماً به سمت سمنان منتقل می‌کند و حقابه مازندران را قطع می‌کند. تاکنون هیچ‌یک از مسئولان مازندرانی برای جلوگیری از ساخت این سد کاری انجام نداده‌اند. کار ارزیابی آن پایان‌یافته است. موقعیت این سد در منطقه حفاظت‌شده پرور و نزدیک روستاهایتم و تلاجیم هست که درگذشته جزئی از مازندران بودند و ظاهراً این دو روستا به زیر آب می‌روند و در صورت ساخت این سد، علاوه بر به هم خوردن تعادل محیط‌ زیست منطقه حفاظت‌شده دودانگه و تهدید حیوانات در معرض انقراض و جنگل‌ها و خشک شدن چشمه‌ها و آبشارهای این مناطق، شاهد نابودی مزارع کشت برنج و معیشت روستاییان بندبن و چهار رودبار بخش چهاردانگه خواهیم بود. ساخت این سد که در منطقه‌ای حساس و شکننده، با مجاورت چهار منطقه حفاظت‌شده دودانگه، پرور، بولا و کیاسر واقع شده است، می‌تواند آثار مخرب و جبران‌ناپذیری را به این مناطق و روستاهای هم‌جوار این سد وارد کند. مسئولان سمنان به‌جای اندیشیدن به توسعه ناپایدار شهر سمنان به حفظ ذخیره‌گاه‌های طبیعی و بکر منطقه باشند. منطقه فیسنک در گذشته جزئی از مازندران بوده و هم‌اکنون با سو مدیریت سیاسیون اهل سمنان، کمر به نابودی خود و مازندران بسته‌اند و پوزخندی به سد شهید رجایی ساری می‌زنند و آبش را از بالادست قطع می‌کنند. آیا مسئولان مازندران بیدارند؟

*** انتقال آب دریای مازندران به سمنان:
این طرح به دلیل غیراقتصادی بودن و با گستره زیاد تخریب‌های عرصه‌های جنگلی و کشاورزی و همچنین آلودگی آب‌شیرین‌کن‌ها در دریا، مورد مخالفت بسیاری از صاحب‌نظران محیط‌زیست ایران قرار گرفت و سازمان محیط‌زیست کشور در نقص ارزیابی و مطالعات این طرح صحه گذاشت ولی هم‌اکنون با بودجه جدیدی به‌وسیله استانداری سمنان در حال تکمیل ارزیابی این طرح هستند؛ که مسلماً به هدر دادن بیت‌المال هست.

*** سد گلوگاه مازندران:
از طرح اولیه این سد اطلاعاتی منتشرنشده است و ظاهراً مطالعات این سد بر روی رودخانه نکارود و برای انتقال آب به سمت سمنان در حال انجام هست. رودخانه نکارود وضعیت آشفته‌ای در چند سال اخیر داشته و حدود ۸۰ درصد آبدهی آن کم شده است و هم‌اکنون نیز سد گلورد با ظرفیت ۱۱۳ میلیون مترمکعب بر روی رودخانه نکارود در حال آبگیری هست و طرحی برای تغییر مسیر رودخانه به سمت بهشهر برای مصارف شرب در حال آغاز هست که خود مصداق تغییر حقابه‌های طبیعی یا همان تهاجم یا سرقت آبی در داخل مازندران هست و با اعتراض مردم نکا روبرو شده است. هم‌اکنون آب این رودخانه کفاف کشاورزان دشت نکا را نمی‌دهد چطور ممکن هست که برای انتقال به سمنان و بهشهر نیز در نظر گرفته شود؟

پس از سفر استانی رئیس‌جمهور حسن روحانی به سمنان در فروردین ۹۵، بنا به درخواست مسئولان سمنانی، رئیس‌جمهور در نامه‌ای به وزارتخانه‌ها و نهادهای کشوری دستور تعقیب و اجرای طرح ساخت سدی مشترک بین سمنان و مازندران که بیشتر آب آن به سمنان برود را صادر کردند و بر اجرای طرح انتقال آب دریای مازندران به سمنان صحّه گذاشتند.

*** سخنی با مسئولان کشوری:
با برهم زدن نظام طبیعت و ساخت سدها، تغییر اقلیم و کاهش بارش باران را پدید می‌آورید و درنهایت ضررهای اقتصادی و ... نصیب خودتان خواهد شد. هیچ‌کدام از سدهای کشور موجب رونق کشاورزی نشده است بلکه موجب خسران کشاورزی و توسعه صنایع آلاینده و توسعه ناپایدار شهرهای آلاینده شده است و این نوع توسعه موجب خسارات اقتصادی و افزایش گرمایش مناطق ایران و کاهش بارندگی شده است.

*** بعد از تحریر:
در پایان به تمام هموطنان سمنانی خود عرض می‌کنیم که مخالفت‌های ما با این طرح به هیچ عنوان برآمده از حس تمامیت‌خواهی و نژادپرستی نیست که اگر چنین بود سال‌ها ما میزبان سمنانی ها و سال‌ها شما میزبان مازنی‌ها نبوده‌اید، همه ما از یک رگ و ریشه هستیم و در کنار هم برای مام میهن تلاش می کنیم تا کشوری آباد داشته باشیم اما آبادانی کشور ما در گرو حفاظت از محیط زیست و حمایت ما از منابع آبی است، به خاطر بیاورید انتقال آب زاینده رود به یزد را و ببینید اکنون که زاینده رود نابود شد و یزد سیراب نگشت. ما امیدواریم با ارائه طرح های تخصصی از جانب متخصصین امر و حمایت مردم نجیب سمنان به دور از سیاست‌بازی و لابی‌گری بحران کم آبی این استان حل شود. این را نیز بخاطر داشته باشید که مازندران خود تشنه است و خود پنجه در پنجه بی رحم خشکسالی سال‌ها خون می‌گرید.

گروه رسانه ای تیتر «تیتر هفته و پایگاه خبری تیتر امروز» تلاش می کند تا با کمک متخصصین حوزه محیط زیست و جغرفیا به دور از جنگ و جدل های بی حاصل راهکار ارائه دهد.


مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
خبر خوان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۷
0
0
مسئولین بی عرضه مازندران کجایند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران بازماندگان فاجعه روهینگیا‎ افتتاح اولین هتل زیرزمینی جهان تماشای تصاویر زیبای زمین از بالا پاییز در کشورهای دیگر چه شکلی است؟ عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ کابوی آمریکایی عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ رقصنده نقاب‌دار
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم