امروز: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۸۱۵۹۲
۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۱
ستاره پنجم کیست؟
به عنوان نمونه کدام ایرانی در جام جهانیِ قبلی انتظار آن نمایش را از مهرداد پولادی داشت؟ یا گلِ مهدوی‌کیا به آمریکا و ترانسفر هافبک دفاعی ابومسلم به بولتون انگلیس.
سرویس ورزشی تیتر امروز/ معمولا جام‌های جهانی بی‌سورپرایز تمام نمی‌شود. چند سورپرایز در طول جام نظرها را به خود جلب می‌کند و در هر تیم و هر کشور هم چند اتفاق دور از انتظار رخ می‌دهد. به عنوان نمونه کدام ایرانی در جام جهانیِ قبلی انتظار آن نمایش را از مهرداد پولادی داشت؟ یا گلِ مهدوی‌کیا به آمریکا و ترانسفر هافبک دفاعی ابومسلم به بولتون انگلیس. حالا در فاصله ۴۸ ساعت مانده به شروع جام ۲۰۱۸، بازار پیش‌بینی‌ها برای انتخاب بهترین بازیکن تیم ملی در این تورنمنت هم حسابی داغ شده است. از سردار آزمون و علیرضا جهانبخش تا طارمی و حتی بازیکنان جوان‌تر هم در لیست‌ها بالا و پایین می‌شوند. به همین بهانه نگاهی داریم به ستاره‌های ایرانی دوره‌های قبلی جام‌جهانی:


ایرج دانایی‌فرد، ۱۹۷۸: اولین گلزن تیم ملی در جام‌جهانی، ستاره آن تیم هم بود. ایرج دانایی‌فرد بعد از نیمکت‌نشینی در بازی نخست تیم ملی، در رقابت با اسکاتلند در ترکیب فیکس قرار گرفت. با توجه به حضور آرچی جمیل ستاره اسکاتلند در آن بازی، دانایی‌فرد به بازی رفت تا جلوی پیشروی این بازیکن را بگیرد. ایرج دانایی‌فرد علاوه بر مهار کامل ستاره حریف، یک گل هم زد. عملکرد این بازیکن به قدری برجسته بود که دانایی‌فرد به همراه اسکندریان پس از آن مسابقات، برای بازی در تیم منتخب جهان دعوت شدند. بعد از آن هم ایرج دانایی‌فرد لژیونر شد.


مهدی مهدوی‌کیا، ۱۹۹۸: «فرار مهدوی‌کیا و گل». زننده یکی از تاریخی‌ترین گل‌های تیم ملی که هنوز هم جایی در بین تیزرهای ورزشی دارد به نام دفاع راست ۲۱ ساله تیم جلال طالبی ثبت شده است. مهدی در آن تورنمنت ستاره ایران بود و حسابی گل کاشت. سه بازی فراتر از حد انتظار که پیشنهاد بوخوم آلمان را به همراه آورد. نمایش دلپذیر مهدوی کیا جام‌جهانی ۱۹۹۸ بود که راه آلمان را برای مهدوی‌کیا هموار کرد.


آندرانیک تیموریان، ۲۰۰۶: جام‌جهانی بود که بلیت مشهد به بولتون را برای آندو صادر کرد. هافبک دفاعی ۲۳ ساله تیم برانکو به قدری در سه بازی توپ‌های جلوی مدافعان تیم ملی را جارو کرد که بولتون انگلیس خواهان جذب این بازیکن ابومسلم شد. تیموریان هم راه پیشرفت را در پیش گرفت و به عنوان ستاره ایران در جام‌جهانی وارد لیگ جزیره شد.


مهرداد پولادی، ۲۰۱۴: مهرداد سال منتهی به جام‌جهانی قبل شرایطی مشابه دژآگهِ الآن داشت. پولادی مصدوم بود و برای پرسپولیس بازی نکرد. ولی کی‌روش به او و توانایی‌های خودش باور داشت و این بازیکن را جزو لیست نهایی ۲۳ نفره قرار داد و مهرداد را با خود به برزیل برد. پولادی هم جواب اعتماد کی‌روش را با بیمه کردن سمت چپ دفاعی داد. مهرداد پولادی از نظر آماری بهترین بازیکن تیم ملی لقب گرفت و در تیم منتخب هفته اول جام‌جهانی هم نام او می‌درخشید. در نهایت هم با دریبل کردن مسی، تصویر ماندگارش به عنوان ستاره ایران در جام‌جهانی را ثبت کرد.